| Komentáře
12. 2. 2006 15:09

"Boj o karikatury"

Vážení čtenáři, otištění karikatur Mohameda a následné protesty proti nim určují již několik dní agendu všech společenských debat. Připravili jsem proto pro vás kolekci textů naprosto rozdílných autorů. Svůj názor si můžete porovnat s pohledem Ahmeda Saád Mofareha, který je členem saúdskoarabské šúry (poradního sboru). Další srovnání nabízí lidovecký poslanec Jiří Karas a netradiční vnímání karikatur představuje fejetonista deníku Aktuálně.cz Josef B. Albrecht. V neděli přibyl zatím poslední názor od Marka Dvořáka.

Foto: Aktuálně.cz

Arab news: Protest, ale zdrženlivý

Jiří Karas je člen KDU-ČSL a poslanec Parlamentu České republiky
Jiří Karas je člen KDU-ČSL a poslanec Parlamentu České republiky | Foto: Aktuálně.cz

Jiří Karas: Svoboda slova a politická korektnost

Foto: Aktuálně.cz

Josef B. Albrecht: Karikatura

Foto: Aktuálně.cz

Marek Dvořák: Konec malých reakcí

 

Foto: Aktuálně.cz

 

Prohlédněte si náš speciál: ZDE

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy