Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
26. 2. 2021 11:11

Buďme jako Američané. Oni za covid potrestali Trumpa, u nás si to zaslouží Babiš

Premiérovi jeho červená trumpovská "MAGA" čapka náramně sedla. Stejně jako nesl za rozšíření koronaviru ve Státech vinu Trump, je příčinou zbytečného lidského strádání v Česku předseda vlády.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě. | Foto: Reuters

Spojené státy v uplynulých dnech světu nabídly to, co patrně umí jen tahle neuvěřitelná země. V řeči médií se tomu říká "split screen". V jedné polovině té kontrastně rozdělené obrazovky jsme viděli, jak se Texas, druhý nejlidnatější americký stát, sesypal pod náporem zimy.

Tamní energetická síť zkolabovala, miliony lidí zůstaly bez proudu, bez tepla, bez pitné vody, spalovali doma nábytek, a v mrazu také umírali. Výjevy takřka jako z katastrofického filmu Rolanda Emmericha "The Day After Tomorrow". Což je docela slátina, jenže v Texasu, kde zemřelo na stovku lidí, to byla skutečnost.

Foto: Aktuálně.cz

Na druhé části obrazovky jsme ale sledovali naprostý triumf americké vědy a neutuchající vůle dobývat nové hranice. Tou nynější "frontier" je vesmír a zcela konkrétně Mars, kam dosedl úžasný planetární šmejdil jménem Perseverance, čili Vytrvalost.

Ale abychom se vrátili zpátky na Zemi, ve Spojených státech na začátku tohoto týdne umřelo na covid už 500 000 lidí. Půl milionu, to je samo o sobě příšerné číslo, navíc v tak bohaté, vědecky a technologicky vyspělé zemi. Hledíme k té samé Americe, která dorazila na Mars, a nevěřícně se ptáme: Jak je to možné?

Ale i v tomto případě je to "split screen". Tady v české kotlině si při pohledu na Spojené státy musíme uvědomit a přiznat, že jsme na tom v covidu ještě hůře. Na počet obyvatel mají USA zhruba o třetinu méně nakažených a také o třetinu méně obětí. My rozhodně nejsme ti, kdo by si mohli na Ameriku ukazovat prstem.

Trump prohrál covid a pak i volby

Optika, kdy vidíme "Ameriku" jako monolit, je do určité míry pochopitelná, všude se platí dolarem, všude se mluví anglicky a všude je McDonald's. Ale zároveň je to omylné a matoucí. Spojené státy jsou jednou zemí, ale také je to kontinent, 330 milionů lidí mezi dvěma oceány. Tavicí společenský kotlík a také permanentní střet federální vlády s pravomocemi jednotlivých států. Které se navíc ještě uvnitř perou s městy a regionálními samosprávami.

Z Česka jsme viděli, jak Donald Trump prohrál volby, protože jeho "mačo" ego si s covidem nevědělo rady. Před rokem na Twitter napsal: "Koronavirus je v USA naprosto pod kontrolou." Zkusil se covidem prolhat, ale marně.

Trump měl v předvolebních průzkumech před Joem Bidenem navrch v ekonomických otázkách, jenže tématem číslo jedna byla pandemie. A tam zcela propadl, v klíčových státech dali voliči v této věci jasně přednost - v poměru 3:1 - Bidenovi.

Trump vážnost epidemie a její nebezpečí nikdy nepřijal, nepřipustil, před veřejností tajil. Lavíroval ve své politice i ve svých veřejných projevech. Zatímco Biden byl už v předvolební kampani ve své "message" setrvale srozumitelný, uvěřitelný: je to nebezpečný zabiják, chraňme se. A stát má samozřejmě svoji nezastupitelnou roli.

Amerika dala na Bidena. Loni v srpnu, dva měsíce před volbami, důvěřovalo Trumpovu postupu jen 36 procent Američanů, což nebyla ani jeho voličská základna. A proto prohrál. Bidenovy kroky proti epidemii nyní hodnotí pozitivně 67 procent Američanů, a je to jeden z důvodů, proč USA už opravdu vidí ono příslovečné světlo na konci tunelu.

Lháři první ligy

Počty nakažených i úmrtí se ve Spojených státech v posledních týdnech výrazně snižují, počty naočkovaných rostou. Ve srovnání s premianty, jako je Izrael, to sice není žádná sláva. Ale ve srovnání s Českem jsou na tom Američané v podílu celé populace třikrát lépe, a navíc lze předpokládat, že vakcinace se v USA ještě výrazně zrychlí.

Když v Americe na začátku týdne padla hranice půl milionu mrtvých, rozezněly se na katedrále ve Washingtonu zvony, vlajky byly staženy na půl žerdi, prezident Joe Biden večer přednesl projev. "Já vím, jaké to je, když tam nemůžete být. A vím, jaké to je, když držíte jejich dlaně, a pohled v jejich očích mizí. Ta temná propast ve vaší hrudi, jako byste do ní byli sami vtaženi. Ten smutek přeživších, ta zlost, pochyby víry ve vaší duši."

Jak americky patetické, a jak důležité. A jak moc bychom v Česku potřebovali vrcholného politika, který by takto dokázal promluvit. A jak moc bychom potřebovali vládní politiky, kteří by přijali zodpovědnost, nebo alespoň jen říkali pravdu.

Zatímco v USA vládní epidemiolog Anthony Fauci v uplynulém týdnu jasně řekl, že společenské rozpolcení a politické chyby "výrazně přispěly" k drtivým dopadům epidemie, český premiér a jeho kabinet mlží a lžou první ligu. V tom jsou opravdu mistři světa. Podle náměstka českého ministerstva zdravotnictví nikdo za nic nemůže, protože je to prostě přírodní katastrofa.

V Babišově DNA schází účastnost, je zdatný manipulátor a zároveň amatérský kutil moci, vnitřně je ustrojen podobně jako Trump. Vše má pod palcem, ale za nic osobně neručí. To málo, co se povede, si přivlastní, nad špatným si umyje ruce.

Babišova trumpovská čapka

Trump sliboval, že on sám může vše napravit, ale pak řekl, že za vážné dopady epidemie nenese žádnou odpovědnost. Babiš se vyjmenoval šéfem očkování, ale za zoufalý, smrtelně pomalý průběh vakcinace teď mohou všichni kolem. Hanba chlap.

V Česku jsme "worst in covid". Na počet nakažených, na oběti. Taková jsou čísla, taková je realita. Babišovi jeho červená MAGA čapka náramně sedla, jako hrnec na zadel. Stejně jako byl Trump v USA, je také on v Česku spoluviníkem zbytečného lidského strádání. To už nelze olhat.

Na padáku Vytrvalosti, kterou NASA vysadila na Mars, byla zakódovaná zpráva. Slova bývalého prezidenta Theodora Roosevelta "dare mighty things". Odvažte se k velkým věcem. V Americe na hlavním plátně stále běží boj s covidem, ale koutkem oka už vidí dobrou budoucnost.

Američané jsou průběžně šílení, ale ve výsledku racionální. Zvolili Trumpa, a možná by ho zvolili znovu. Ale v epidemii koronaviru viděli, že král je nahý. Mluvka, lhář, alibista, člověk bez soucitu, politik egoista. A tak šel.

Buďme pro jednou jako Američané. Jako oni vystavili vysvědčení Trumpovi, zaslouží si Babiš, abychom ho v příštích volbách poslali k čertu.

Nasa Perseverance | Video: NASA
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním útokům z Ruska

Severoatlantická aliance ve čtvrtek schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním hrozbám ze strany Ruska. Ministři obrany zemí NATO na zasedání v Bruselu přijali strategii, která má členské země ochránit před možným napadením raketami s jadernou hlavicí stejně jako před hackerskými útoky na klíčovou infrastrukturu. Podle šéfa aliance Jense Stoltenberga však zároveň spojenci nestojí o závody ve zbrojení a nebudou v Evropě rozmísťovat nové jaderné zbraně.

Vztahy aliance a Ruska jsou podle Stoltenberga nejhorší od konce studené války, což dokládá například tento týden oznámené ukončení činnosti ruské mise při NATO. Alianční státy již delší dobu se znepokojením sledují vývoj nových ruských raket, mezi něž se v posledních týdnech zařadily i hypersonické střely odpalované z ponorek. NATO rovněž s obavami registruje ruské aktivity v kosmu či četné hackerské a dezinformační útoky.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skupina evropských zemí se dohodla s USA na dani z digitálních služeb

Rakousko, Británie, Francie, Itálie, Španělsko a Spojené státy se dohodly, že místo svých národní daní z digitálních služeb přejdou k nové globální daňové dohodě. Země to oznámily ve společném prohlášení. Národní daně z digitálních služeb kritizoval Washington, tvrdil, že jsou zaměřené na americké firmy, a hrozil zavedením odvetných opatření.

Evropské země souhlasily, že zruší své národní daně z digitálních služeb v souladu s dohodou o nových pravidlech pro mezinárodní zdanění firem. Na té se na počátku tohoto měsíce dohodlo téměř 140 zemí.

V rámci dojednaného kompromisu Spojené státy souhlasily s tím, že upustí od navrhovaných obchodních odvetných opatření zaměřených proti těmto zemím. Washington odvetná opatření zdůvodňoval tím, že daně jsou nespravedlivé a diskriminují americké společnosti, napsala agentura Reuters.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na počátku měsíce oznámila, že mezinárodní komunita dosáhla dohody, která zajistí, že nadnárodní podniky budou od roku 2023 podléhat minimální daňové sazbě ve výši 15 procent. Domluvené změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, jež vytvářejí více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Dohoda má zajistit, že velké podniky budou odvádět spravedlivou část daní všude, kde podnikají a vytvářejí zisky. OECD předpokládá, že státy díky dohodě získají jako celek dodatečné daňové příjmy kolem 150 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč) ročně. Dohoda by měla vést rovněž k přesunu daní v hodnotě přes 125 miliard dolarů do zemí, kde nadnárodní podniky vytvářejí zisky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy