Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
26. 2. 2021 11:11

Buďme jako Američané. Oni za covid potrestali Trumpa, u nás si to zaslouží Babiš

Premiérovi jeho červená trumpovská "MAGA" čapka náramně sedla. Stejně jako nesl za rozšíření koronaviru ve Státech vinu Trump, je příčinou zbytečného lidského strádání v Česku předseda vlády.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě. | Foto: Reuters

Spojené státy v uplynulých dnech světu nabídly to, co patrně umí jen tahle neuvěřitelná země. V řeči médií se tomu říká "split screen". V jedné polovině té kontrastně rozdělené obrazovky jsme viděli, jak se Texas, druhý nejlidnatější americký stát, sesypal pod náporem zimy.

Tamní energetická síť zkolabovala, miliony lidí zůstaly bez proudu, bez tepla, bez pitné vody, spalovali doma nábytek, a v mrazu také umírali. Výjevy takřka jako z katastrofického filmu Rolanda Emmericha "The Day After Tomorrow". Což je docela slátina, jenže v Texasu, kde zemřelo na stovku lidí, to byla skutečnost.

Foto: Aktuálně.cz

Na druhé části obrazovky jsme ale sledovali naprostý triumf americké vědy a neutuchající vůle dobývat nové hranice. Tou nynější "frontier" je vesmír a zcela konkrétně Mars, kam dosedl úžasný planetární šmejdil jménem Perseverance, čili Vytrvalost.

Ale abychom se vrátili zpátky na Zemi, ve Spojených státech na začátku tohoto týdne umřelo na covid už 500 000 lidí. Půl milionu, to je samo o sobě příšerné číslo, navíc v tak bohaté, vědecky a technologicky vyspělé zemi. Hledíme k té samé Americe, která dorazila na Mars, a nevěřícně se ptáme: Jak je to možné?

Ale i v tomto případě je to "split screen". Tady v české kotlině si při pohledu na Spojené státy musíme uvědomit a přiznat, že jsme na tom v covidu ještě hůře. Na počet obyvatel mají USA zhruba o třetinu méně nakažených a také o třetinu méně obětí. My rozhodně nejsme ti, kdo by si mohli na Ameriku ukazovat prstem.

Trump prohrál covid a pak i volby

Optika, kdy vidíme "Ameriku" jako monolit, je do určité míry pochopitelná, všude se platí dolarem, všude se mluví anglicky a všude je McDonald's. Ale zároveň je to omylné a matoucí. Spojené státy jsou jednou zemí, ale také je to kontinent, 330 milionů lidí mezi dvěma oceány. Tavicí společenský kotlík a také permanentní střet federální vlády s pravomocemi jednotlivých států. Které se navíc ještě uvnitř perou s městy a regionálními samosprávami.

Z Česka jsme viděli, jak Donald Trump prohrál volby, protože jeho "mačo" ego si s covidem nevědělo rady. Před rokem na Twitter napsal: "Koronavirus je v USA naprosto pod kontrolou." Zkusil se covidem prolhat, ale marně.

Trump měl v předvolebních průzkumech před Joem Bidenem navrch v ekonomických otázkách, jenže tématem číslo jedna byla pandemie. A tam zcela propadl, v klíčových státech dali voliči v této věci jasně přednost - v poměru 3:1 - Bidenovi.

Trump vážnost epidemie a její nebezpečí nikdy nepřijal, nepřipustil, před veřejností tajil. Lavíroval ve své politice i ve svých veřejných projevech. Zatímco Biden byl už v předvolební kampani ve své "message" setrvale srozumitelný, uvěřitelný: je to nebezpečný zabiják, chraňme se. A stát má samozřejmě svoji nezastupitelnou roli.

Amerika dala na Bidena. Loni v srpnu, dva měsíce před volbami, důvěřovalo Trumpovu postupu jen 36 procent Američanů, což nebyla ani jeho voličská základna. A proto prohrál. Bidenovy kroky proti epidemii nyní hodnotí pozitivně 67 procent Američanů, a je to jeden z důvodů, proč USA už opravdu vidí ono příslovečné světlo na konci tunelu.

Lháři první ligy

Počty nakažených i úmrtí se ve Spojených státech v posledních týdnech výrazně snižují, počty naočkovaných rostou. Ve srovnání s premianty, jako je Izrael, to sice není žádná sláva. Ale ve srovnání s Českem jsou na tom Američané v podílu celé populace třikrát lépe, a navíc lze předpokládat, že vakcinace se v USA ještě výrazně zrychlí.

Když v Americe na začátku týdne padla hranice půl milionu mrtvých, rozezněly se na katedrále ve Washingtonu zvony, vlajky byly staženy na půl žerdi, prezident Joe Biden večer přednesl projev. "Já vím, jaké to je, když tam nemůžete být. A vím, jaké to je, když držíte jejich dlaně, a pohled v jejich očích mizí. Ta temná propast ve vaší hrudi, jako byste do ní byli sami vtaženi. Ten smutek přeživších, ta zlost, pochyby víry ve vaší duši."

Jak americky patetické, a jak důležité. A jak moc bychom v Česku potřebovali vrcholného politika, který by takto dokázal promluvit. A jak moc bychom potřebovali vládní politiky, kteří by přijali zodpovědnost, nebo alespoň jen říkali pravdu.

Zatímco v USA vládní epidemiolog Anthony Fauci v uplynulém týdnu jasně řekl, že společenské rozpolcení a politické chyby "výrazně přispěly" k drtivým dopadům epidemie, český premiér a jeho kabinet mlží a lžou první ligu. V tom jsou opravdu mistři světa. Podle náměstka českého ministerstva zdravotnictví nikdo za nic nemůže, protože je to prostě přírodní katastrofa.

V Babišově DNA schází účastnost, je zdatný manipulátor a zároveň amatérský kutil moci, vnitřně je ustrojen podobně jako Trump. Vše má pod palcem, ale za nic osobně neručí. To málo, co se povede, si přivlastní, nad špatným si umyje ruce.

Babišova trumpovská čapka

Trump sliboval, že on sám může vše napravit, ale pak řekl, že za vážné dopady epidemie nenese žádnou odpovědnost. Babiš se vyjmenoval šéfem očkování, ale za zoufalý, smrtelně pomalý průběh vakcinace teď mohou všichni kolem. Hanba chlap.

V Česku jsme "worst in covid". Na počet nakažených, na oběti. Taková jsou čísla, taková je realita. Babišovi jeho červená MAGA čapka náramně sedla, jako hrnec na zadel. Stejně jako byl Trump v USA, je také on v Česku spoluviníkem zbytečného lidského strádání. To už nelze olhat.

Na padáku Vytrvalosti, kterou NASA vysadila na Mars, byla zakódovaná zpráva. Slova bývalého prezidenta Theodora Roosevelta "dare mighty things". Odvažte se k velkým věcem. V Americe na hlavním plátně stále běží boj s covidem, ale koutkem oka už vidí dobrou budoucnost.

Američané jsou průběžně šílení, ale ve výsledku racionální. Zvolili Trumpa, a možná by ho zvolili znovu. Ale v epidemii koronaviru viděli, že král je nahý. Mluvka, lhář, alibista, člověk bez soucitu, politik egoista. A tak šel.

Buďme pro jednou jako Američané. Jako oni vystavili vysvědčení Trumpovi, zaslouží si Babiš, abychom ho v příštích volbách poslali k čertu.

Nasa Perseverance | Video: NASA
 

Právě se děje

před 26 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy