Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
26. 2. 2021 11:11

Buďme jako Američané. Oni za covid potrestali Trumpa, u nás si to zaslouží Babiš

Premiérovi jeho červená trumpovská "MAGA" čapka náramně sedla. Stejně jako nesl za rozšíření koronaviru ve Státech vinu Trump, je příčinou zbytečného lidského strádání v Česku předseda vlády.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě.
My dva a covid... Andrej Babiš při návštěvě Donalda Trumpa v Bílém domě. | Foto: Reuters

Spojené státy v uplynulých dnech světu nabídly to, co patrně umí jen tahle neuvěřitelná země. V řeči médií se tomu říká "split screen". V jedné polovině té kontrastně rozdělené obrazovky jsme viděli, jak se Texas, druhý nejlidnatější americký stát, sesypal pod náporem zimy.

Tamní energetická síť zkolabovala, miliony lidí zůstaly bez proudu, bez tepla, bez pitné vody, spalovali doma nábytek, a v mrazu také umírali. Výjevy takřka jako z katastrofického filmu Rolanda Emmericha "The Day After Tomorrow". Což je docela slátina, jenže v Texasu, kde zemřelo na stovku lidí, to byla skutečnost.

Foto: Aktuálně.cz

Na druhé části obrazovky jsme ale sledovali naprostý triumf americké vědy a neutuchající vůle dobývat nové hranice. Tou nynější "frontier" je vesmír a zcela konkrétně Mars, kam dosedl úžasný planetární šmejdil jménem Perseverance, čili Vytrvalost.

Ale abychom se vrátili zpátky na Zemi, ve Spojených státech na začátku tohoto týdne umřelo na covid už 500 000 lidí. Půl milionu, to je samo o sobě příšerné číslo, navíc v tak bohaté, vědecky a technologicky vyspělé zemi. Hledíme k té samé Americe, která dorazila na Mars, a nevěřícně se ptáme: Jak je to možné?

Ale i v tomto případě je to "split screen". Tady v české kotlině si při pohledu na Spojené státy musíme uvědomit a přiznat, že jsme na tom v covidu ještě hůře. Na počet obyvatel mají USA zhruba o třetinu méně nakažených a také o třetinu méně obětí. My rozhodně nejsme ti, kdo by si mohli na Ameriku ukazovat prstem.

Trump prohrál covid a pak i volby

Optika, kdy vidíme "Ameriku" jako monolit, je do určité míry pochopitelná, všude se platí dolarem, všude se mluví anglicky a všude je McDonald's. Ale zároveň je to omylné a matoucí. Spojené státy jsou jednou zemí, ale také je to kontinent, 330 milionů lidí mezi dvěma oceány. Tavicí společenský kotlík a také permanentní střet federální vlády s pravomocemi jednotlivých států. Které se navíc ještě uvnitř perou s městy a regionálními samosprávami.

Z Česka jsme viděli, jak Donald Trump prohrál volby, protože jeho "mačo" ego si s covidem nevědělo rady. Před rokem na Twitter napsal: "Koronavirus je v USA naprosto pod kontrolou." Zkusil se covidem prolhat, ale marně.

Trump měl v předvolebních průzkumech před Joem Bidenem navrch v ekonomických otázkách, jenže tématem číslo jedna byla pandemie. A tam zcela propadl, v klíčových státech dali voliči v této věci jasně přednost - v poměru 3:1 - Bidenovi.

Trump vážnost epidemie a její nebezpečí nikdy nepřijal, nepřipustil, před veřejností tajil. Lavíroval ve své politice i ve svých veřejných projevech. Zatímco Biden byl už v předvolební kampani ve své "message" setrvale srozumitelný, uvěřitelný: je to nebezpečný zabiják, chraňme se. A stát má samozřejmě svoji nezastupitelnou roli.

Amerika dala na Bidena. Loni v srpnu, dva měsíce před volbami, důvěřovalo Trumpovu postupu jen 36 procent Američanů, což nebyla ani jeho voličská základna. A proto prohrál. Bidenovy kroky proti epidemii nyní hodnotí pozitivně 67 procent Američanů, a je to jeden z důvodů, proč USA už opravdu vidí ono příslovečné světlo na konci tunelu.

Lháři první ligy

Počty nakažených i úmrtí se ve Spojených státech v posledních týdnech výrazně snižují, počty naočkovaných rostou. Ve srovnání s premianty, jako je Izrael, to sice není žádná sláva. Ale ve srovnání s Českem jsou na tom Američané v podílu celé populace třikrát lépe, a navíc lze předpokládat, že vakcinace se v USA ještě výrazně zrychlí.

Když v Americe na začátku týdne padla hranice půl milionu mrtvých, rozezněly se na katedrále ve Washingtonu zvony, vlajky byly staženy na půl žerdi, prezident Joe Biden večer přednesl projev. "Já vím, jaké to je, když tam nemůžete být. A vím, jaké to je, když držíte jejich dlaně, a pohled v jejich očích mizí. Ta temná propast ve vaší hrudi, jako byste do ní byli sami vtaženi. Ten smutek přeživších, ta zlost, pochyby víry ve vaší duši."

Jak americky patetické, a jak důležité. A jak moc bychom v Česku potřebovali vrcholného politika, který by takto dokázal promluvit. A jak moc bychom potřebovali vládní politiky, kteří by přijali zodpovědnost, nebo alespoň jen říkali pravdu.

Zatímco v USA vládní epidemiolog Anthony Fauci v uplynulém týdnu jasně řekl, že společenské rozpolcení a politické chyby "výrazně přispěly" k drtivým dopadům epidemie, český premiér a jeho kabinet mlží a lžou první ligu. V tom jsou opravdu mistři světa. Podle náměstka českého ministerstva zdravotnictví nikdo za nic nemůže, protože je to prostě přírodní katastrofa.

V Babišově DNA schází účastnost, je zdatný manipulátor a zároveň amatérský kutil moci, vnitřně je ustrojen podobně jako Trump. Vše má pod palcem, ale za nic osobně neručí. To málo, co se povede, si přivlastní, nad špatným si umyje ruce.

Babišova trumpovská čapka

Trump sliboval, že on sám může vše napravit, ale pak řekl, že za vážné dopady epidemie nenese žádnou odpovědnost. Babiš se vyjmenoval šéfem očkování, ale za zoufalý, smrtelně pomalý průběh vakcinace teď mohou všichni kolem. Hanba chlap.

V Česku jsme "worst in covid". Na počet nakažených, na oběti. Taková jsou čísla, taková je realita. Babišovi jeho červená MAGA čapka náramně sedla, jako hrnec na zadel. Stejně jako byl Trump v USA, je také on v Česku spoluviníkem zbytečného lidského strádání. To už nelze olhat.

Na padáku Vytrvalosti, kterou NASA vysadila na Mars, byla zakódovaná zpráva. Slova bývalého prezidenta Theodora Roosevelta "dare mighty things". Odvažte se k velkým věcem. V Americe na hlavním plátně stále běží boj s covidem, ale koutkem oka už vidí dobrou budoucnost.

Američané jsou průběžně šílení, ale ve výsledku racionální. Zvolili Trumpa, a možná by ho zvolili znovu. Ale v epidemii koronaviru viděli, že král je nahý. Mluvka, lhář, alibista, člověk bez soucitu, politik egoista. A tak šel.

Buďme pro jednou jako Američané. Jako oni vystavili vysvědčení Trumpovi, zaslouží si Babiš, abychom ho v příštích volbách poslali k čertu.

Nasa Perseverance | Video: NASA
 

Právě se děje

před 31 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy