Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 1. 2016 8:00

Češi milují papeže Františka? Zázrak. Putina oblibují víc než Merkelovou? Nesoudní, slepí

Cenit si víc Putina než Merkelové? To je postoj, který svědčí o naprosté lhostejnosti k demokracii a svobodě. Nebezpečné.
Autoritář Putin je u nás oblíbenější než přesvědčená demokratka Merkelová. Absurdní.
Autoritář Putin je u nás oblíbenější než přesvědčená demokratka Merkelová. Absurdní. | Foto: Reuters

To jsem z toho papež, měl by člověk chuť zvolat, když sleduje výsledky nového průzkumu agentury STEM. Pátrala, jak tuzemci oblibují vybrané světové persóny. Za nejoblíbenějšího byl zkoumaným lidem (na dotazy odpovědělo 1014 respondentů) vybrán papež František. Pěkné, ale těžko si představit absurdnější výsledek. Bere ho 74 procent dotázaných.

Jako ukázková schizofrenie se jeví fakt, že na druhém místě přistál slovenský premiér Robert Fico. Tedy pravý opak současného papeže. A ještě jedna zarážející a prvnímu místu naprosto neodpovídající věc: ruský prezident Vladimir Putin je u nás podle průzkumu oblíbenější než německá kancléřka Angela Merkelová. Hůř než ona si vedl už jen předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi se zbláznili?

Začněme vítězem té pomyslné "soutěže" o nejoblíbenější zahraniční osobnost. Proč proboha papež František? Jsme údajně nejsekulárnější, nejméně věřící národ na světě. Jak si můžeme vybrat za hvězdu symbol nejrozšířenější odnože křesťanské víry? Neznamená to náhodou, že o něm lidé vlastně nic nevědí?

František se hlasitě zastává uprchlíků, žádá o soucit s nimi, o pomoc pro lidi, kteří prchají nejen před smrtí, ale i před hladem a bídou. Jinými slovy kope i za ekonomické migranty, což je u nás něco jako trestný čin. Navíc se "paktuje" s muslimy, vyzývá k dialogu s nimi, nebojí se jich, nezavrhuje je. U nás je většinový přístup opačný.

Papež je hlavou katolické církve, která je v Česku asi převažující masou občanů považována za "zlodějku", jež si hamouní, hrabe původní církevní majetek. Který jí ovšem za minulého režimu ukradli komunisté. (Ten lup se u nás nebere vážně, byl "normální", protože církev má být přece chudá...)

Papež v encyklice Laudato Si (Tobě chvála) kritizuje "technologické paradigma naší civilizace, celý ekonomický a kulturní svět, v němž žijeme". To jest lhostejný konzumerismus, který je většinovému tuzemci nade vše drahý. Navíc stále opakuje, že chudé klade na první místo, je tu především pro ně. Pro českou duši, jež vzhlíží k ikonám, jako je miliardář Andrej Babiš, cosi cizího.

Čistý autoritář versus demokratická titánka

Tak proč papež? Především proto, že o něm dotazovaní (s výjimkou katolíků) zřejmě poměrně málo vědí. Míra české vzdělanosti či informovanosti je zarážejícím způsobem nízká. Příliš se o vnější svět nezajímáme, což je prý naše tradice, dědictví po minulém režimu.

S papežem Františkem si četní dotazovaní pravděpodobně spojují slova jako "chudoba", "skromnost". Jeho postoj k uprchlíkům zatím většinou nezaznamenali. Asi se jim líbí, jak vyzývá církev, aby byla nemajetná a nápomocná. Svou roli bude hrát i to, že Jorge Mario Bergoglio bývá vnímán jako ostrý kritik kapitalismu, dokonce ho někteří nazývají "čistým marxistou". (V katolické církvi má podobnou úlohu jako Matěj Stropnický ve Straně zelených.)

I přes onu neinformovanost a hrubé zjednodušení papežovy osobnosti je podivuhodné, že ho místní lidé vybrali jako nejoblíbenějšího. Pro katolickou církev, dokonce pro tuzemské křesťany obecně, je to dobré znamení. Křesťan už nemusí být jen podezřelý či svatoušek, ale v některých případech dokonce uznávaný.

Pěstí na oko je druhé místo slovenského předsedy vlády Roberta Fica. Ten má uprchlíky a chudé rád asi tak stejně jako mozkovou mrtvici. Muž síly a manipulace. Pomáhat cizím se mu ze zásady nechce. I proto ho tolik českých obyvatel (67 procent) bere, uznává. Dokonce podal žalobu na eurokvóty! To je frajer, to je Jánošík!

Jako potěšující výsledek průzkumu můžeme vnímat, že Západ pobil Východ, demokracie převálcovala autoritáře. Britský premiér Cameron, americký prezident Obama a šéf Francie Hollande porazili výrazně Rusa Putina. Zřejmě tedy přece jen ještě většinově vnímáme, že putinismus by pro nás byl stejně blahodárný jako pití pančované vodky.

Na druhou stranu je však prezident Putin oblíbenější než německá kancléřka Merkelová. Je to normální? Myslí tohle dotazovaní vážně? Bohužel ano. Přitom Putin má k demokracii stejně daleko jako Češi k Andám. Evidentně funguje jeho propaganda. Toto je nepochybně zčásti výsledek aktivní ruské masáže u nás.

Rozhodli však uprchlíci. Vstřícnost k prchajícím se u nás většinově neodpouští. Merkelová velké části české společnosti splývá se ženami v šátcích. Berou ji s podobnou "úctou" jako muslimy. Tato demokratická politička, která se usilovně snažila vyjednat mír v Donbasu a nastavila přátelskou tvář utečencům, je u nás odepsaná.

Nemáme jedinou osobnost jako Angela Merkelová mezi špičkovými politiky. Ani jednu tak zásadovou, odhodlanou, riskující postavu. Jistě, její vstřícnost vůči imigrantům provázely chyby. Její protestantská vůle pomáhat zastínila schopnost jednat politicky odpovědně.

Ale proti Putinovi je to demokratická titánka. Strčit ji až za něj? Naprostá nesoudnost, slepota, nebezpečný omyl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy