Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 1. 2016 8:00

Češi milují papeže Františka? Zázrak. Putina oblibují víc než Merkelovou? Nesoudní, slepí

Cenit si víc Putina než Merkelové? To je postoj, který svědčí o naprosté lhostejnosti k demokracii a svobodě. Nebezpečné.
Autoritář Putin je u nás oblíbenější než přesvědčená demokratka Merkelová. Absurdní.
Autoritář Putin je u nás oblíbenější než přesvědčená demokratka Merkelová. Absurdní. | Foto: Reuters

To jsem z toho papež, měl by člověk chuť zvolat, když sleduje výsledky nového průzkumu agentury STEM. Pátrala, jak tuzemci oblibují vybrané světové persóny. Za nejoblíbenějšího byl zkoumaným lidem (na dotazy odpovědělo 1014 respondentů) vybrán papež František. Pěkné, ale těžko si představit absurdnější výsledek. Bere ho 74 procent dotázaných.

Jako ukázková schizofrenie se jeví fakt, že na druhém místě přistál slovenský premiér Robert Fico. Tedy pravý opak současného papeže. A ještě jedna zarážející a prvnímu místu naprosto neodpovídající věc: ruský prezident Vladimir Putin je u nás podle průzkumu oblíbenější než německá kancléřka Angela Merkelová. Hůř než ona si vedl už jen předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi se zbláznili?

Začněme vítězem té pomyslné "soutěže" o nejoblíbenější zahraniční osobnost. Proč proboha papež František? Jsme údajně nejsekulárnější, nejméně věřící národ na světě. Jak si můžeme vybrat za hvězdu symbol nejrozšířenější odnože křesťanské víry? Neznamená to náhodou, že o něm lidé vlastně nic nevědí?

František se hlasitě zastává uprchlíků, žádá o soucit s nimi, o pomoc pro lidi, kteří prchají nejen před smrtí, ale i před hladem a bídou. Jinými slovy kope i za ekonomické migranty, což je u nás něco jako trestný čin. Navíc se "paktuje" s muslimy, vyzývá k dialogu s nimi, nebojí se jich, nezavrhuje je. U nás je většinový přístup opačný.

Papež je hlavou katolické církve, která je v Česku asi převažující masou občanů považována za "zlodějku", jež si hamouní, hrabe původní církevní majetek. Který jí ovšem za minulého režimu ukradli komunisté. (Ten lup se u nás nebere vážně, byl "normální", protože církev má být přece chudá...)

Papež v encyklice Laudato Si (Tobě chvála) kritizuje "technologické paradigma naší civilizace, celý ekonomický a kulturní svět, v němž žijeme". To jest lhostejný konzumerismus, který je většinovému tuzemci nade vše drahý. Navíc stále opakuje, že chudé klade na první místo, je tu především pro ně. Pro českou duši, jež vzhlíží k ikonám, jako je miliardář Andrej Babiš, cosi cizího.

Čistý autoritář versus demokratická titánka

Tak proč papež? Především proto, že o něm dotazovaní (s výjimkou katolíků) zřejmě poměrně málo vědí. Míra české vzdělanosti či informovanosti je zarážejícím způsobem nízká. Příliš se o vnější svět nezajímáme, což je prý naše tradice, dědictví po minulém režimu.

S papežem Františkem si četní dotazovaní pravděpodobně spojují slova jako "chudoba", "skromnost". Jeho postoj k uprchlíkům zatím většinou nezaznamenali. Asi se jim líbí, jak vyzývá církev, aby byla nemajetná a nápomocná. Svou roli bude hrát i to, že Jorge Mario Bergoglio bývá vnímán jako ostrý kritik kapitalismu, dokonce ho někteří nazývají "čistým marxistou". (V katolické církvi má podobnou úlohu jako Matěj Stropnický ve Straně zelených.)

I přes onu neinformovanost a hrubé zjednodušení papežovy osobnosti je podivuhodné, že ho místní lidé vybrali jako nejoblíbenějšího. Pro katolickou církev, dokonce pro tuzemské křesťany obecně, je to dobré znamení. Křesťan už nemusí být jen podezřelý či svatoušek, ale v některých případech dokonce uznávaný.

Pěstí na oko je druhé místo slovenského předsedy vlády Roberta Fica. Ten má uprchlíky a chudé rád asi tak stejně jako mozkovou mrtvici. Muž síly a manipulace. Pomáhat cizím se mu ze zásady nechce. I proto ho tolik českých obyvatel (67 procent) bere, uznává. Dokonce podal žalobu na eurokvóty! To je frajer, to je Jánošík!

Jako potěšující výsledek průzkumu můžeme vnímat, že Západ pobil Východ, demokracie převálcovala autoritáře. Britský premiér Cameron, americký prezident Obama a šéf Francie Hollande porazili výrazně Rusa Putina. Zřejmě tedy přece jen ještě většinově vnímáme, že putinismus by pro nás byl stejně blahodárný jako pití pančované vodky.

Na druhou stranu je však prezident Putin oblíbenější než německá kancléřka Merkelová. Je to normální? Myslí tohle dotazovaní vážně? Bohužel ano. Přitom Putin má k demokracii stejně daleko jako Češi k Andám. Evidentně funguje jeho propaganda. Toto je nepochybně zčásti výsledek aktivní ruské masáže u nás.

Rozhodli však uprchlíci. Vstřícnost k prchajícím se u nás většinově neodpouští. Merkelová velké části české společnosti splývá se ženami v šátcích. Berou ji s podobnou "úctou" jako muslimy. Tato demokratická politička, která se usilovně snažila vyjednat mír v Donbasu a nastavila přátelskou tvář utečencům, je u nás odepsaná.

Nemáme jedinou osobnost jako Angela Merkelová mezi špičkovými politiky. Ani jednu tak zásadovou, odhodlanou, riskující postavu. Jistě, její vstřícnost vůči imigrantům provázely chyby. Její protestantská vůle pomáhat zastínila schopnost jednat politicky odpovědně.

Ale proti Putinovi je to demokratická titánka. Strčit ji až za něj? Naprostá nesoudnost, slepota, nebezpečný omyl.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy