Ivan Kytka | Komentáře
29. 4. 2006 12:00

Česká předvolební štace: Downing Street

Reklamní agentury, které se specializují na předvolební kampaně, to mají možná přesně spočítané na setinu přesně.

Nicméně netroufám si odhadnout, kolik preferencí může vynést českým politikům společné foto s britským premiérem Tonym Blairem.

Faktem je, že návštěvy Downing Street se pro ně staly vyhledávanou zastávkou. Ideologické rozdíly jdou při oficiálním snímku na zápraží domu číslo 10 obvykle snadno stranou.

Jak se ostatně nechal slyšet jeden z bývalých českých premiérů, záběr s Tonym Blairem generuje patrně větší publicitu než účast na předvolebním mítinku v průměrně velkém okresním městě.

České školné podle Nové Labour

Zájem o publicitu se přitom diplomaticky halí do obvykle předvídatelných témat společných rozhovorů. Čtvrtečních třicet minut rozhovorů předsedy ODS Mirka Topolánka s Tonym Blairem mělo britskou vládu ujistit, že pokud budou mít Američané a Britové zájem o prodloužení mise českých vojenských policistů v Iráku, příští vláda jim vyjde vstříc.#reklama

Nezmění se ani hlavní priority české politiky vůči EU: "Volný pohyb pracovních sil, dokončení společného trhu také na oblast služeb a redukce společné zemědělské politiky Evropské unie není prioritou pouze ODS, ale celé České republiky," říká Topolánek s důrazem na konsensus panující mezi ODS a ČSSD. A také na konsensus mezi Prahou a Londýnem.

Podle britského vzoru chce Topolánek v budoucnu otevřít český pracovní trh po vstupu Rumunska a Bulharska do EU i pro občany českých zemí. "Přestože to může přinést určité problémy, neměli bychom se chovat jinak než Britové, když otevřeli svůj trh pro nás."

Vztah Nové Labour k Evropské unii není to jediné, s čím se Topolánek a vedení občanských demokratů ztotožňují. Britským vzorem se částečně řídí reforma školství, včetně zavedení poplatků za studium na vysokých školách, které chce ODS prosadit.

Tyrkys britských konzervativců

S jistým nadhledem hodnotí šéf ODS momentální experimenty a manévry nového šéfa britských konzervativců Davida Camerona a nový akcent britské pravice na ochranu životního prostředí.

"S jeho příchodem přišel trochu nový vítr i do Konzervativní strany. Myslím si, že si bude chtít zpátky ukrást to, co jí patřilo, a to je politický střed, a to souvisí se změnou některých témat," říká Topolánek a dodává, že občanští demokraté mají rozsáhlou agendu ochrany životního prostředí. "To, že ji média nehrajou, je částečně jejich a částečně naše chyba," připouští Topolánek.

Podle něj je ekologický plán ODS ambiciózní. "Obsahem se vyrovná programu Strany zelených a předčí ho v ekonomické dosažitelnosti."

"New Green" pro ODS nečitelná

O případné povolební koalici ODS se Stranou zelených odmítá Mirek Topolánek spekulovat, je to prý předčasné. "Každý z protagonistů 'New Green' říká něco jiného a my se v tom velmi špatně orientujeme. Počkám si, až se sjednotí."

Už předem je ovšem jisté, že předseda ODS se se zelenými neshodne na konceptu vyčerpatelných energetických zdrojů, na něž by měla být uvalena zvýšená daň, aby se s nimi zacházelo šetrně:

 "Nevěřím na jejich vyčerpatelnost. Věřím na inovativní schopnost lidstva. V momentě, kdy bude jejich cena tak vysoká, že je bude neúnosné těžit, přijdou lidé s novou technologií. Ať už to budou vodíkové články či supravodiče."

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Kytka
 

Právě se děje

Další zprávy