Martin Šimáček | Komentáře
20. 3. 2006 0:00

Český Bono likviduje ghetta

Občas ho neobslouží v restauraci, občas mu někdo na ulici nadává či ho dokonce zmlátí. Často mu však lidé tleskají - to když jeho kapela Gulo čar roztančí v rytmu funky nabitý koncertní sál.
Foto: www.ceskaghetta.cz

Vladimír Dirda je nejen kapelníkem úspěšné (romské) kapely, terénním sociálním pracovníkem v Brně, ale také malým českým Bonem peroucím se za práva lidí ze sociálních ghett.

V ghettu žije od narození. "Nevšiml jsem si, že bych dospíval v ghettu. Teprve postupně jsem zjišťoval, že víc a víc Romů okolo mě nemá práci a žije ze sociálních dávek, a že to tady vypadá čím dál hůř." I proto se Gulo čar vydali dohromady se společností Člověk v tísni na šňůru, kterou provokativně nazvali LIKVIDUJ! tour www.ceskaghetta.cz. Od února do dubna s ní objedou dvacet měst.

Města ke vzniku ghett přispívají

Za kapelou na pódiu je rozvinutý obrovský bigboard. Kromě nápisu "Likviduj" je na něm rozpadlá barabizna z ghetta a kapela Gulo čar v nadživotní velikosti. Na stěně sálu běží smyčka - klip, ve kterém spolu vystupují obyvatelé ghetta a členové kapely. Symbolicky - muzikou - likvidují ghetto. Na konci klipu barabizna mizí a ghetto je "zlikvidováno".

V reálu to tak snadné není. Celá sociální kampaň, kterou pro Česko už podruhé připravuje Člověk v tísni, si klade za cíl obrátit pozornost politiků a veřejnosti na ghetta. Rostou do stále větších rozměrů a upadá do nich stále více lidí. Většina českých měst se jim nebrání, některá naopak k jejich zrodu přispívají, když do holobytů vystěhovávají chudé lidi, nejvíce Romy, bez ohledu na to, zda pracují či ne, platí či neplatí nájemné.

Je to začarovaný kruh: čím déle lidé v ghettech žijí, tím více se jim přizpůsobují, tím hůře si hledají práci, tím více jsou nenáviděni okolím. Žádný starosta nechce ghetto ve svém městě. Žádný člověk nechce žít v ghettu.

Klíčová je práce v terénu

Aby ghetto mohlo být "zlikvidováno" také v reálu, musí se hodně věcí změnit. Není na místě žádné rozdávání almužen a bytů, ale dlouhodobá práce profesionálů. Kampaň propaguje na západě obvyklý nástroj sociální politiky - terénní sociální práci. Terénní pracovníci pomáhají těm, kteří s nimi chtějí spolupracovat, se základními, zdánlivě banálními věcmi. Často je třeba začít splácet dluh, vyřešit docházku dětí do školy, pomoc hledat práci a urovnat a stabilizovat situaci v rodině, zbídačené dlouholetým životem "z ruky do úst". Ne každý klient to chce, ne každý na to má dost sil. Ale hodně lidí v ghettech ještě nikdy nedostalo šanci na intenzivní pomoc.

Terénní sociální práce není samospasitelný nástroj. Bez změny v sociální a bytové politice v českých městech to nepůjde. Potřebujeme sociální a startovací byty, krizové intervenční služby, azylové domy, a další. To všechno je pořád levnější, než dokola "živit" stále rostoucí sociální ghetta.

Gulo čar a Člověk v tísni vsadili na terénní sociální práci. Likvidují ghetta tím, že z nich vytahují jednotlivce, kteří v nich žít nemusí.

A kdyby někoho nezajímalo, co si o ghettech myslí Gulo čar, na koncertě se kampani klidně vyhne. Gulo čar vyrostli do jedné z nejlepších funky kapel v Česku (viz. čerstvé recenze na novou desku "Gypsi Goes to Hollywood" produkovanou Dougem Wimbishem s hosty Davidem Kollerem a Danem Bártou) a koncert je mimořádným kulturním zážitkem. Teď si ho užijí mimojiné v Olomouci a Ostravě. A za týden ve Zlíně, potom v Plzni, Brně, Praze Podívejte se na www.ceskaghetta.cz.

Autor pracuje ve společnosti Člověk v tísni

 

Právě se děje

Další zprávy