Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
1. 9. 2017 14:55

Chtějí mě zlikvidovat. Kdo? No oni, tak protestujte, volá mučedník Babiš. 49 dní do voleb

Establishment = tradiční politici = padouši. Anebo: Establishment = politici minus Já.
Foto: ČTK

Establishment je pojem, kterým se obvykle myslí tradiční (a obvykle konzervativní) vládnoucí třída společnosti či jiné struktury, které jí vládnou. Tento pojem se užívá spíše jako vyjádření určitého protestu a bývá proto většinou užíván negativně, hlavně kritiky západní společnosti. - Tak praví wikipedické heslo.

"Establishment udělá všechno pro to, aby mě likvidoval." - Tak pravil tento týden Andrej Babiš.

Jednoslovný překlad slova establishment neexistuje. Nejblíž se k němu dopracovává hnutí ANO 2011 před volbami. Establishment = tradiční politici = padouši. Anebo: Establishment = politici minus Já.

Establishment jsou "oni". Pojem establishmentu se dá vyfutrovat čímkoli a cokoli z něj naopak libovolně vyjímat, jeho neurčitost a tvárnost je obrovskou výhodou. Ukážu na něj prstem a každý si tam dosadí, co potřebuje, jako do "lidu" nebo "živlů". Jednoduché jak facka. Fakt.

Taková konstrukce umožňuje nejpopulárnějšímu politikovi (průzkumy nerozlišují mezi tradičními a netradičními), aby se vytrvale tvářil, že on sám součástí establishmentu není, ačkoli jde o očividný nesmysl.

Andrej Babiš příslušel k establishmentu dokonce ještě za komunistů. Pak se stal zámožným a privatizujícím byznysmenem s vazbami na politiku. Tři a půl roku byl vicepremiérem a ministrem financí, ale to je detail. Jeho ANO sedí v parlamentu, má hejtmany, primátory atd., ale ne, ani to přece žádný establishment není. Tihle vládcové, rozumíme si, jsou hodní, kdežto pravý a nepřátelský establishment se pozná podle toho, že chce zlikvidovat AB.

"Spoustu dobrých zákonů jsme prosadili ne ve spolupráci s tradičními politiky, ale jim navzdory a za cenu neskutečných obstrukcí a zdržování," píše facebookový Babiš.

A proto volte ANO, na protest proti establishmentu, nepříteli slušných občanů, zdravého rozumu a makání. Udělat ze strany, která je čtyři roky u moci, úspěšnou stranu protestní, to je mistrovský kousek. A perfektní důkaz, kam až dospělo vyprazdňování slov. Galimatyáš.

Když Václav Klaus po amerických volbách prohlásil, že vyhráli normální, obyčejní, zdravý rozum používající lidé, kteří porazili politické elity, establishment a dokázali zvítězit i nad "manipulací jednotné mediální fronty", může si to Babiš zkopírovat a předpřipravit na říjen - tedy asi kromě té poslední myšlenky, jsa sám vedlejším povoláním mediálním mogulem.

Ale Andrej Babiš není sám. V mírnějších formách podobnou pózu jako on zaujímají i jiní politici, a nejen u nás. I vládní strany se s oblibou před volbami jakoby distancují od vládnutí, protože soudí, že nespokojenost mobilizuje voliče lépe. A tak sociální demokracie suverénně vyhlašuje "válku levné práci", jako by od roku 2014 neměla nic společného s montovnami a nízké platy nepanovaly za její vlády (Sobotkův tlak na řetězec Ahold se datuje až do podzimu 2016).

Nic nového. Už Ferdinand Peroutka v Budování státu píše o ostychu politických stran vystavit se volbám jakožto strana vládní. Tento ostych r. 1920 obzvláště silně působil. Strany z Rakouska byly zvyklé na oposici a na radikalismus, a byly nešťastny a nevěděly, co dělat, jestliže musily vystupovat ve funkci vládní strany. Peroutka připomíná, že tehdy pouhé čtyři dny před volbami padla vláda (máme chuť říci, že jen naoko). Kvůli maličkosti, spíš zámince, podali demisi nejdřív agrárníci a po nich ministři za sociální demokracii. Všechny strany, jak se zdá, přály si ve volbách vystupovat jakožto oposiční.

Tak tohle se letos, od května, plní jen Andreji Babišovi.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy