reklama
 
 

"Cikáni jako medúzy". ČSSD se zmítá mezi Corbynem a Le Penovou, špičky mlčí

18. 9. 2017
Jaká z těch dvou ČSSD vlastně kandiduje? Když je sociální demokrat z Mostu, má snad na kapku toho rasismu nárok?

Česká sociální demokracie se vehementně hlásí k Labour Party Jeremyho Corbyna. Tedy jak kdo a jak kdy. Například na jaře, když labouristé překvapili ve volbách, měli lídři ČSSD inspirace britskou levicí plná ústa. "Jsem rád, že voliče zaujala kampaň zaměřená na obhajobu tradičních sociálnědemokratických hodnot," vyjádřil se například ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

A pak jsou chvíle, kdy nastane ticho po pěšině. Tradiční hodnoty jako respekt k minoritám, porozumění pro sociálně slabé a odpor k nesnášenlivosti se neaplikují. Corbyn jako by nebyl, západní sociální demokracie jako by pro ČSSD neexistovaly.

Taková je reakce sociálních demokratů na aféru náměstka ministra průmyslu Karla Novotného, který se na Facebooku vyjádřil, že "cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". Jde o rasismus. Ještě nedávno by politika z demokratické strany dostalo do problémů samotné hanlivé slovo "cikáni". Teď už jsme bohužel otrlejší, prý bez břemene politické korektnosti. Řeší se až "medúza".    

Karel Novotný je dlouholetým členem ČSSD, významným severočeským politikem, náměstkem ministra od roku 2014, letos nechybí na parlamentní kandidátce v Ústeckém kraji.

Reakce strany byla nedostatečná, respektive spíš nijaká. Britský Novotný by z kandidátky vyletěl na hodinu, z náměstkovské kanceláře možná taky, jeho budoucnost v Labour Party by byla víc než nahnutá. U nás?

Ministr Jiří Havlíček (ČSSD, ve volbách nekandiduje) výrok zásadně odmítl, podřízeného, který se mezitím veřejně omluvil, potrestal oficiální výtkou a odebráním čtvrtletních odměn (což někomu spíš hořce připomene jejich existenci). Jedním z devíti (!) náměstků na ministerstvu průmyslu a obchodu Novotný zůstává. Stejně tak kandidátem sociální demokracie.

"Nemůžeme nikoho obviňovat proto, že je jiného etnika nebo náboženského vyznání. Ale my to vyšetřovat nebudeme. Maximálně mu zavolám a řeknu mu, ať se na Facebooku uklidní," komentoval záležitost ústecký lídr Jaroslav Foldyna. V jeho slovech je rozpor: když odmítá "obviňování etnika", stěží může jedním dechem shovívavě dodávat "řeknu mu, ať se uklidní". Kdyby byl jeho postoj pevný, musel by z výroku o "cikánech - otravných medúzách" přece vyvodit vážné důsledky. Jsme v politice!

Ale taky v Ústeckém kraji, konkrétně v Mostě, kde Novotný čtyři roky působil jako náměstek na radnici. "Já s nimi," pokračuje Foldyna, "bydlím v baráku. V Praze si pořád někdo na něco hraje a nepojmenovávají se věci pravými jmény. Frustrace obyvatel z neefektivní sociální politiky je velká. A možná si pan náměstek ulevil, protože ten Most je plný takových problémů."

Přeloženo: házení všech "cikánů" do jednoho pytle je nepřijatelné, ale když jsme na severu, těžko se nám může někdo divit. To je v případě vládní strany, která se ohání staletou tradicí a demokratickými principy, léta třímá moc na vládní či lokální úrovni a "prosazuje dobře fungující stát", další šokující postoj. Rasismus nikdy - ale když jste z Mostu, tak to si ho trochu dopřát můžete, to máte nárok. 

Opět bez odezvy: Havlíčka i Foldynovu reakci nechávají bez povšimnutí Zaorálek, Sobotka i výše zmíněný ministr přes lidská práva Chvojka. (Když už zastavil projekt HateFree, mohl by nějakou iniciativu v duchu slovo do vlastních řad klidně vyvinout sám.)

Podstatný je i širší kontext. Evropští politici kritizují nenávist na sociálních sítích. Bohuslav Sobotka kritizuje politickou kulturu Pražského hradu, odkud zaznívají slova jako "svině". A Sobotka taky říká, že "levicové lídry za deset dvacet let najdeme spíše mezi dobrovolníky, kteří v létě odjeli na Balkán a pomáhali uprchlíkům. Tihle lidé budou v budoucnu představovat levici. Nehledal bych je na náměstích, kde se šíří xenofobie, nenávist a rasismus."

Do téhle vize ušlechtilé levice Karel Novotný nebo Jaroslav Foldyna nezapadají. Novotného billboard z roku 2010 "Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" - to je severočeská tvář ČSSD, odpovídající krajské koalici s komunisty a okamurovci. Inspirace ne Corbynem, ale Le Penovou.

Rozpor mezi "Prahou" a "severem" v ČSSD je permanentní problém, který sociální demokraté nemohou vyřešit ze dne na den. Ale mlčení v tomto případě opravdu znamená souhlas. Jestli to Zaorálkovi a dalším nedochází, nebo jen situaci podceňují, je nakonec lhostejné. Takže, jaká ČSSD vlastně kandiduje?

autor: Jan Lipold | 18. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama