Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 6. 2017 13:35

ČSSD v koncích, hledá se "opravdický socan", Corbyn místo Sobotky, není však na skladě

Zaorálek je politik rozměru Corbyna asi tak stejně jako Babiš hokejista rozměru Jágra, ale pořád by to byla změna a ČSSD změnu nutně potřebuje.
ČSSD nutně potřebuje změnu ve vedení. Záložního politika typu Jeremy Corbyna nemá, jakž takž by asi zabral Lubomír Zaorálek.
ČSSD nutně potřebuje změnu ve vedení. Záložního politika typu Jeremy Corbyna nemá, jakž takž by asi zabral Lubomír Zaorálek. | Foto: ČTK

Slovenská agentura TASR napsala, že Bohuslav Sobotka chce odstoupit z čela ČSSD a zároveň zůstat premiérem vlády. Vedení ČSSD zprávu nepotvrdilo, mluvčí Mikuláš Klang ji pouze nekomentoval. Je to kachna? Pravděpodobnost, že Sobotka a špičky strany tak uvažují, se zdá vysoká.

Sobotka vězí po krk v problémech a nepatří mezi razantní typy politiků, kteří tlak milují a teprve pod ním rozvinou veškerý svůj um. Ohlásil rozluku s manželkou (mají dvě děti), což je čtyři měsíce před volbami obrovská psychická zátěž. Mimochodem překvapuje, že s tím manželé Sobotkovi nedokázali počkat po volbách.

Pro sociální demokracii hlavní malér představují nízké preference (nejméně jim naměřili deset procentních bodů, o dvacet méně než ANO). Na Sobotku zároveň surově útočí "nestranický" prezident Zeman, naposledy v pořadu TV Barrandov.

Hlava státu v rozhovoru pravila: "Víte, že já jsem dal jasně najevo, že by České republice nejvíce prospělo, kdyby Sobotka opustil funkci premiéra, ale když on má tu funkci tak rád." Na otázku, zda by byl řešením Milan Chovanec, řekl: "Byl by určitě lepší než Bohuslav Sobotka, ale upřímně řečeno, těžko si dokážu představit někoho horšího, než je Bohuslav Sobotka."

Zemanovy nenávistné útoky by tak nevadily, kdyby měli v ČSSD jasno, že jim prezident škodí. Jenomže to oni nemají. Kupříkladu předseda sněmovny Jan Hamáček pro iDnes.cz 7. června řekl: "Miloš Zeman je bývalý předseda sociální demokracie, takže logicky má k nám nejblíže. Nicméně za poslední dobu vidíme tendence Miloše Zemana posouvat se k nějakému spojenectví s hnutím ANO. Pokud by začal přijímat programová východiska hnutí ANO, tak by to asi pro sociální demokracii byl problém a museli bychom to řešit."

Absurdní. Zeman nepodporuje ANO "poslední dobou", ale již dlouho, a "logicky" nemá k ČSSD nejblíže, ale naopak nejdále. Levicový je asi jako Marine Le Penová nebo Geert Wilders. Těžko se věří, že špičkový politik sociální demokracie něco takového jako Hamáček vůbec vypustí přes hradbu zubů.

Vládu neničit

K tomu všemu patálie v jihočeské organizaci, kde premiér bojuje s Jiřím Zimolou, což stranu poškozuje, plus o víkendu prohra Sobotkova koně, ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka při volbě lídra pražské kandidátky. Ludvík to nevydýchal a v politice chce skončit.

Měl by Sobotka rezignovat? Voliči často vnímají ČSSD jako rozbředlou, rozhádanou stranu, jejího předsedu jako sice celkem slušného politika, jenomže jim až příliš připomíná hadr na holi, symbolizuje nepevnost, nerozhodnost, nesrozumitelnost, neumí prodat úspěchy vlastní vlády. Takže ano, bylo by rozumné, kdyby se hned teď spakoval a odešel z čela sociální demokracie.

Měl by zůstat v čele vlády? Ano, přes všechny vyjmenované zápory nemá smysl rozbít vládu krátce před volbami a nabídnout další velký prostor mučiteli ČSSD a trýzniteli Sobotky Zemanovi. V dané chvíli je odchod z čela strany a udržení vlády jediné jakž takž smysluplné řešení.

Až potud tedy "brnkačka". Mnohem horší se jeví otázka KDO? Kdo po Sobotkovi? Kdo by měl stranu vést do voleb? Když použijeme paralelu s britskými volbami: Kdo je český Jeremy Corbyn? Kde vzít Corbyna? Existuje v ČSSD tak výrazný a tak důsledně profilovaný levičák?

Sobotka po britských volbách, v nichž labouristé uspěli, řekl: "Měli bychom se víc věnovat komunikaci s voliči, propagaci našeho volebního programu, který představíme příští týden, a nepřemýšlet tolik o výzkumech veřejného mínění. Kdyby Corbyn tolik přemýšlel o výzkumech veřejného mínění, pravděpodobně by nebyl schopen takového nástupu a nedotáhl by náskok konzervativců."

Chovanec, nebo Zaorálek? (Středula…)

Houby s octem, Corbyn sám oslovuje mladé voliče, je to pro ně tahák, interesantní týpek, umí je zaujmout svými postoji (pro středového a pravicového voliče mnohdy nepřijatelnými, leč stabilními). Kde se schovává ten světově solidární, hluboce levicový, "opravdický socan"? Plus žena či muž, který by zároveň uměl oslovit voliče?

Pokud by Sobotka odstoupil z čela partaje, střídá ho automaticky ministr vnitra Chovanec. Levičák? Spíš národní socialista, který by nejradši zašpéroval hranice, zakázal islám a rozdal lidem samopaly. Nejen to, on je antiinternacionalista, který chodí s policií dělat šťáry do ubytoven ukrajinských dělníků, jen aby byl populární. Že by oslovil mladé? Leda tak nácky.

Tak kdo jiný? Šéfdiplomat Lubomír Zaorálek? Který se holedbá tím, že hraje s nepřítelem ČSSD číslo 1 Zemanem partičky šachu? Že by tenhle politik oslovil mladé či nerozhodnuté voliče? Čím proboha? Poklonkováním Číně? (Ani Andrej Babiš to nedělá, ví, že to na lidi nezabírá.)

Řešení by tu možná bylo, ale nesmírně přes ruku, složité, spíš budoucnost než přítomnost. Předseda ČMKOS Josef Středula, muž, který vnutil ČSSD program (platy srovnatelné se Západem), inteligentní, ostrý řečník, odborář (jako Corbyn, dodejme zlomyslně). Jenomže to by musel být členem ČSSD, musel by být dost velký blázen, aby skočil do sebevražedné mise, a sociální demokraté by si ho museli zvolit…

Realita: pokud Sobotka rezignuje, zůstane to na Chovancovi či Zaorálkovi. Ten druhý padá jedině v úvahu (partičky šachu by musel oželet, pokud by nechtěl se Zemanem podporovat výhru Babišova ANO).

Zaorálek je politik rozměru Corbyna asi tak stejně jako Babiš hokejista rozměru Jágra, ale pořád by to byla změna a ČSSD nutně potřebuje rychlou, viditelnou změnu, nemdlou tvář, trochu života do toho umírání, razanci.

Bude zajímavé sledovat, jestli nejstarší české politické straně ještě zůstaly nějaké zbytky pudu sebezáchovy.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 53 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy