Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 1. 2017 8:00

Co mi nakukají agenti Moskvy, to je pravda. Zdravý rozum podle Zemana, selský podle Babiše

Zeman vlastně říká: Věřte mně, ne médiím, té žumpě. Trump totéž: Věřte mým tweetům, nikoli Washington Postu, FBI, CIA, NSA. Věřte Facebooku.
Zeman: Američané nejsou tupí, mají svůj rozum. Babiš: Češi mají selský rozum, nepotřebují centrum proti dezinformacím.
Zeman: Američané nejsou tupí, mají svůj rozum. Babiš: Češi mají selský rozum, nepotřebují centrum proti dezinformacím. | Foto: Ludvík Hradilek

Mezi politické hity dneška patří tvrzení, že „lidé nejsou hloupí“. Případně že mají „selský rozum“. Naposledy to v neděli použil pro televizi Blesk.cz prezident Miloš Zeman. Mluvil o tom, jestli americké prezidentské volby ovlivnily ruské tajné služby: „Američané nejsou tupí, mezi kandidáty rozhodovali vlastním rozumem a nepotřebovali žádný cizí vliv.“

Proč to vlastně řekl? Tvrdí snad někdo, že jsou Američané, kteří volili jeho favorita Donalda Trumpa, „tupí“? Rozuměj hloupí na druhou? Ne. To samozřejmě nikdo neříká, ale Zeman vytváří dojem, že se to běžně děje, že někdo „obyčejné voliče“ uráží a vyvyšuje se nad ně.

Je tu ještě jeden motiv, pro Zemana, ale i Trumpa, nepříjemný, bolestný. (Proto se mu americký vítěz tolik brání.) Pokud by se prokázalo, že ruské tajné služby, hackeři v ruských službách, zkrátka putinovci ovlivnili americké volby, vstoupili do nich, mátli voliče, těsná výhra Trumpa by byla zpochybněna. Ukázalo by se, že mu Putin pomáhal.

Zeman výrok „Američané nejsou tupí“ vypustil poté, co se americké tajné služby shodly, že kampaň proti Hillary Clintonové nařídil ruský prezident Putin. Tyto úřady vyhodnotily, „že Putin a ruská vláda usilovali o to, pomoci zvolenému prezidentu Trumpovi v jeho šancích na zvolení, jestliže to bude možné, tím, že zdiskreditují ministryni Clintonovou.“

S tímto závěrem souhlasí Ústřední zpravodajská služba (CIA), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i (Národní bezpečnostní agentura) NSA. Tajné služby prý získaly odposlechy ruského vedení a znají jména prostředníků, kteří data ukradená ruskými hackery předali serveru WikiLeaks.

Zopakujme, co Zeman řekl: „Američané nejsou tupí, mezi kandidáty rozhodovali vlastním rozumem a nepotřebovali žádný cizí vliv.“ Jistěže Američané nepotřebovali žádný vliv, ale ten vliv tu podle tajných služeb existoval. Voliči ho nepotřebovali, byli mu však vystaveni a nevěděli o něm, nemohli ho do svých úvah zakalkulovat. A jistě, rozhodovali se vlastním rozumem, jakým jiným.

Fake news a Facebook

Nejde jen o tajné služby Kremlu. Je potvrzeno, že na rozhodování voličů (rozum, nebo spíš pocit) měly obří vliv Facebook a Twitter. Přes Twitter posílal Trump svoje zprávy přímo 15 milionům svých followerů (následovníků). Přes Facebook se zase masově šířily falešné zprávy (fake news), jako třeba ta, že Trumpa podpořil papež František nebo že vyšetřovatele případu Clintonové zabili.

Nejde jen o vliv tajných služeb, ale o to, jaké, jak zpracované informace se k voličům dostávají. Ví se, že Trump pomocí Twitteru obešel klasická média, vlastně je nepotřeboval. Navíc je sám neustále zpochybňoval, očerňoval. Přesně stejně to u nás už dlouho dělá Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

K voličům u nás i v USA se dostává dvojí typ zpráv. Jedny pocházejí od klasických médií, která jsou navyklá a ze zákona povinná informace ověřovat, garantovat. Kdyby třeba ČT dostala zprávu, že papež podpořil Trumpa, musela by ji nejprve na stránkách Vatikánu či jinou cestou ověřit. Facebook tak nefunguje, zprávu šíří, a komu se líbí, komu vyhovuje, kdo ji pocitově přijímá, ten ji pošle dál.

Podobné je to s tvrzením Trumpa z kampaně, že bude-li zvolena Hillary Clintonová, do USA přijde 650 milionů uprchlíků (dvakrát víc, než mají Spojené státy obyvatel). Klasické médium by takový výrok muselo vysvětlit, uvést do kontextu. Ale Facebook a různé anonymní huráservery klidně ten absolutní nesmysl šíří a lidé ho často přijímají jako samozřejmost, „líbí se“ jim.

Práce klasických novinářů je profese, odbornost svého druhu. Mají své oblasti, které léta sledují, ve kterých se (doufejme) vyznají, mohou je analyzovat, poznají, když jde o nesmysl, případně mají experty, na které se obracejí o radu. Kontrolovat, ověřovat informace je jeden z klíčových úkolů médií.

Trump: Věřte mým tweetům, ne FBI

Ta kontrola se ovšem části politiků nehodí a nelíbí. Trump, který vypustí výrok o 650 milionech uprchlíků, nestojí o to, aby se k tomu vyjádřil expert na migraci a popsal, v čem je to holý nesmysl (tolik uprchlíků není v pohybu na celém světě, suma se nyní odhaduje zhruba na 60 milionů).

Věta „Američané nejsou tupí, rozhodují vlastním rozumem“ je de facto útokem na ověřené informace. V daném případě taky útokem na americké tajné služby, vysoce profesionální expertní systém, který byl po fiasku v Iráku přebudován a zmodernizován. Ta věta podporuje práci ruských tajných služeb v USA i u nás.

Zeman vlastně říká: Věřte mně, ne médiím, té žumpě. Trump totéž: Věřte mým tweetům, nikoli Washington Postu, nikoli FBI, CIA, NSA. Věřte Facebooku, ten si přece děláte sami a nikdo ho nekontroluje. Věřte pocitu, nikoli úsudku.

Podobně u nás Andrej Babiš minulý týden kritizoval zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na českém vnitru: „Všude možně je mnoho informací, pravdivých i nepravdivých, já ale spoléhám na selský rozum občanů, že nejsou hloupí a sami si informace vyhodnotí.“

Selský rozum! Jako by u nás většina lidu splývala se sedláky spjatými s přírodou. Už to je absurdní. Ale k čemu je „selský rozum“, „vlastní rozum“, když zpracovává falešné informace? Podvrhy, polopravdy. Centrum na vnitru má vyvracet lži, proč to musí někdo napadat? Mark Zuckerberg, prezident Facebooku, už dnes přiznává, že tato sociální síť přenáší lživé informace, a hodlá s tím bojovat. Uvědomuje si to nebezpečí, a přitom by ho ani nenapadlo zpochybňovat zdravý rozum lidí.

Platí, že rozum můžeme správně uplatnit jen tehdy, pokud do něj vložíme pravdivé informace. Stejně jako na sebelepším sporáku neuvaříme dobré jídlo, pokud do něj přidáváme zkažené potraviny.

Stavět zdravý rozum proti klasickým médiím, proti profesionálně ověřeným informacím všech amerických tajných agentur? Nebezpečný populismus, snaha lidi oblbnout, zmást. Přesně to dělají ruské tajné služby v Evropě a zřejmě i v USA. Zdravý, selský rozum se tomu musí bránit.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy