Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 1. 2017 13:50

Babiš sází na to, že občané nejsou hloupí. Dobře dělá. Jen aby se mu to nevymstilo

Andrej Babiš má dvojí tvář. Jednou je mistr světa, podruhé s lítostí oznámí, že „nevěděl“. Jako u EET.
Anonymní udávání nepodporujeme, sdělil Babiš a nechal k tomu zřízenou stránku po měsíci fungování vypnout.
Anonymní udávání nepodporujeme, sdělil Babiš a nechal k tomu zřízenou stránku po měsíci fungování vypnout. | Foto: Jakub Plíhal

„Já o tom ani nevěděl. Udělali web, který měl zásadní chybu, že byl anonymní. My nechceme vybízet lidi, aby anonymně udávali.“ Vysvětlení ministra financí Andreje Babiše, proč dal po měsíci vypnout „udavačský web“ elektronické evidence tržeb, je odzbrojující. Dá se to chápat asi takto: Nejpopulárnější politik si z nás buď dělá dobrý den, anebo neví, která bije, což by bylo v případě jeho milované EET poměrně alarmující.

Jestli Andrej Babiš opravdu „nevěděl“, znamenalo by to například, že před spuštěním EET neproběhla na financích žádná prezentace klíčového webu Finanční správy, anebo na ní ministr nebyl. I to je možné. Dále by Babiš a jeho tiskový servis museli přehlédnout několik článků v médiích, které o udavačském webu psaly už řadu týdnů před startem EET a které například citovaly mluvčí Finanční správy: „Možnost zkontrolovat si vydanou účtenku nebo nahlásit její nevydání by měla být funkční od 1. prosince.“ Kromě toho by ministr financí nesměl znát důvodovou zprávu k zákonu o EET, kde mj. stálo „navrhuje se umožnit veřejnosti zapojit se do efektivní kontroly plnění stanovených povinností“. To by bylo vzhledem k tomu, kolik hodin a dní se zákonem strávil jen v parlamentu, značně nepravděpodobné.

Alibi „já nevěděl“ je tedy nevěrohodné. Pravděpodobnější se zdá verze, že udavačský web se jednak ukázal jako neproduktivní, respektive až příliš využívaný (i když nevíme, kolik ze dvou tisíc hlášení bylo relevantních a kolik se opakovalo) – a především se stal předmětem zasloužené kritiky, která, poznal Babiš, poškozovala obrázek spokojeně šlapající EET i jeho samotného jako jejího strůjce. Usoudil, že mu to nestojí za to. (I když ještě 9. prosince, druhý týden po startu EET, v rozhovoru pro Blesk web hájil a uklidňoval podnikatele, že se nemají čeho bát.)

Celý příběh připomíná, že Andrej Babiš používá dvě tváře. První by se dala nazvat „vševědoucí“: Prostě to zařídíme, postavíme tým profíků… (hesla z billboardů). „Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět.“ (o poslancích schvalujících lex Babiš v parlamentních kuloárech). „Někteří politici nepostavili za celý život ani tu psí boudu. Nikdy nic neřídili. Vůbec netuší, co je to rodinná firma.“ (v rozhovoru pro Lidové noviny).

To je tedy Andrej Babiš – mistr světa. A pak zničehonic otočí masku a nastaví druhou tvář, „nevědoucí“, takřka lítostivou. Nevědět je samozřejmě lidské a nebyl by to žádný problém – kdyby nešlo o záležitosti, kde „nevědět“ je pro profíka, který chce řídit stát jako firmu, těžký hřích. „Netušili jsme, kolik druhů podnikání tady máme,“ děl Babiš v souvislosti s výjimkou z EET pro e-shopy. Ale nemá „vědět to“ náhodou v popisu práce? Kdo je tady „zoufalec, který neví, jak funguje svět“?

Shodou okolností, ve stejný den jako rušení udavačského webu komentoval Andrej Babiš také zřízení Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. “Všude možně je mnoho informací, pravdivých i nepravdivých, já ale spoléhám na selský rozum občanů, že nejsou hloupí a sami si informace vyhodnotí.“ V tom skutečně spočívá naděje. Důvěru v kritické myšlení obyvatelstva – alias selský rozum – musí ovšem také Babiš projektovat i sám na sebe. Čili: až zas bude příště „nevědět“, měl by rozhodně počítat s tím, že „občané nejsou hloupí“.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy