Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
Aktualizováno 2. 12. 2016 19:15

Budoucnost lidstva spočívá v online bonzovacích aplikacích. Foť, toč, nahlaš!

Vážení občané, pokémoni už jsou uloveni, ale máme pro vás něco lepšího: Podávejte podněty k prošetření!
Nahlášení sebe sama také platí, aplikace to umožňuje. (Ilustrační foto.)
Nahlášení sebe sama také platí, aplikace to umožňuje. (Ilustrační foto.) | Foto: ČTK

Na Daňovém portálu, webu Finanční správy České republiky, existuje i sekce elektronické evidence tržeb (EET). Jako jedno z tlačítek je tu nachystáno „Nahlášení nevydané účtenky“. Ano, rozumíme si: Kdo nedostane v hospodě účtenku – respektive vlastně kdokoli, kdo bude chtít –, ten sem může kliknout a zločin nahlásit příslušným zaměstnancům ministerstva financí.

Ještě jednou: není jasné, jak filtrovat, jestli šlo o skutečný nebo smyšlený případ, to zřejmě bude muset zjistit až kontrola příslušné provozovny. Nahlášení klikem má přednost před možností, že se někdo chce někomu pomstít nebo si jen tak ze zlomyslnosti zablbnout.

Server Echo24, který na věc upozornil, projekt vyhodnotil jako „udavačský web“, což je přiléhavé označení. Tzv. poctiví občané jsou nabádáni, aby státu udávali tzv. hříšníky. To známe: kdo má čisté svědomí, ten se přece nemusí ničeho bát! Ani StB, ani návštěvy z berňáku.

Pohoršení není namístě. Naopak, celou záležitost je třeba vnímat v kontextu národní zkušenosti a technologického pokroku. Jde o průkopnický počin. Budoucnost veřejné správy, ale vůbec státu a organizace společnosti, totiž spočívá v bonzovacích aplikacích.

Mobil má dneska každý, spousta lidí do něj civí skoro pořád, tak proč to nezúročit ke spokojenosti všech – operátorů, státního aparátu, náruživých uživatelů. A v kom dřímají, tak i udavačských genů. Vážení občané, pokémoni už jsou uloveni, ale máme pro vás něco lepšího – podávejte podněty k prošetření. Online!

V některých odvětvích se už akce slibně rozběhla, od loňska lidé například hlásí, že venku viděli černocha nebo že na autobusáku sedí skupinka cizích osob s velkými taškami. Ale dokážeme víc. Pomocí bonz-kliku budeme úspěšně čelit nejen notorickým nešvarům, jako je přecházení na červenou nebo nedovolené parkování, pálení sajrajtu nebo kácení načerno, cyklista po třech pivech nebo v neděli vyjící cirkulárka, ale i společensky méně závažným přestupkům typu dloubání v nose a předbíhání ve frontách.

Výstupy z aplikace samozřejmě využije nejen státní a městská, ale také módní policie. Ministerstvo vnitra již vypsalo výběrové řízení na osvětovou kampaň „Foť, toč, hlaš!“, která veřejnost seznámí s výhodami systému. Při městských úřadech navíc budou působit konzultanti, tzv. bonz-lektoři, pečující zároveň o produktivitu zpravodajské sítě. Galavečer Bonzáka roku je plánován před Vánoci na TV Šlágr. Vítěz v hlavní kategorii Občan obdrží dvouprocentní slevu na hlasové i datové služby po zbytek pořadu.

Pravda, pod pojmem rozvinutá občanská společnost jsme si dosud představovali trochu něco jiného.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy