Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
26. 1. 2010 12:20

Co myslíte: Bylo horší být v KSČ nebo na seznamu StB?

Měli by bývalí členové zastávat vysoké pozice v politice?
Foto: Aktuálně.cz

"Rozhodně tu tedy nechci sahat konkrétním lidem do svědomí - moc dobře vím, jak spletité to všechno bylo. Zdá se mi ale, že předlistopadové členství v KSČ dává o charakteru člověka mnohem jednoznačnější zprávu než to, že se objevil na nějakém seznamu StB," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz filosof Jaroslav Peregrin.

Svým textem vyvolal rozsáhlou debatu čtenářů na téma, do jaké míry o člověku vypovídá to, že byl během minulého režimu členem komunistické strany. Bloger Peregrin narážel především na skutečnost, že se novým českým erurokomisařem stane Štefan Füle, který byl před takzvanou sametovou revolucí členem KSČ.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text a diskuse na blogu Jaroslava Peregrina: Takoví jsme byli?

Například debatér Honza ve čtenářské debatě pod textem upozorňuje, že pořádáme hon na oběti režimu v seznamech STB, ale ignorujeme autory seznamů a omlouváme komunisty, což jsou lidé, kteří se ke spolupráci přihlásili dobrovolně.

Diskutující vystupující pod přezdívkou Id naopak píše, že Fülleho bude hodnotit až podle jeho činů. "Že byl 'komanč', to ničí práva, svobody a povinnosti neohrozí," myslí si čtenář.

Infobox

  • Další čtenářské debaty moderované editory Aktuálně.cz najdete v rámci projektu Blogy osobností ZDE.

Další blogerka Aktuálně.cz Jana Hradilková v diskusi pod textem Jaroslava Peregrina píše: "Jmenování Štefana Fuleho do funkce eurokomisaře považuji za stvrzenku čistého a z hlediska národní většiny (at už pravé či levé, konzervativní či liberální) nezbytného pragmatismu české politiky. Tak bylo vždy, malověrní, tak bylo vždy. Debatovat o tom, proč tomu tak je, zřejmě stále postrádá smyslu. Pragmatismus se stal téměř náboženstvím."

Co o lidech vypovídá členství v KSČ? Mají být tito lidé ve vrcholných politických funkcích?

Do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedeným blogem nebo přímo pod tímto textem.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy