Martin Hála Martin Hála | Komentáře
16. 9. 2021 17:48

Korespondenční šachy s Pekingem. O čem mluvíme, když mluvíme každý o něčem jiném

Vztahy s Čínou, a nejen ty české, připomínají jednu z nejzábavnějších povídek Woodyho Allena o dálkové partii šachu mezi pány Gossagem a Vardebedianem.
Občas si zavoláme a já vám pak vysvětlím, co jste říkal (Miloš Zeman a Si Ťin-pching během návštěvy českého prezidenta v Pekingu. 12. květen 2017).
Občas si zavoláme a já vám pak vysvětlím, co jste říkal (Miloš Zeman a Si Ťin-pching během návštěvy českého prezidenta v Pekingu. 12. květen 2017). | Foto: Reuters

Korespondence začíná velmi zdvořile, ale brzy se hráči nemohou shodnout ani na tom, jaké figury vlastně stojí na šachovnici: "Tah jezdcem, který se údajně ztratil v poště, by byl ve dvaadvacátém tahu nemožný, jelikož figura v té chvíli stála na kraji posledního sloupce a tah, který popisujete, by ji přenesl ze šachovnice na kávový stolek…"

V podobném duchu se zřejmě odehrával i nedávný telefonický rozhovor mezi prezidenty Zemanem a Si Ťin-pchingem. Obě strany o něm vydaly tiskové zprávy, které jako by líčily dvě různé konverzace. (Diskrepance samozřejmě mohla nastat i čistě technickou cestou, třeba tak, že telefonát tlumočil mluvčí Ovčáček.)

Neochvějná podpora nezúčastněné strany

Prezident Zeman ani mluvčí Ovčáček ale nemusí věšet hlavu. Velmi podobné nedorozumění se tento týden přihodilo i prezidentům Simu a Putinovi, s potenciálně závažnějšími důsledky, než byl jinak zjevně celkem jalový telefonát Zeman-Si. Podle čínské tiskové zprávy podpořil Putin "neochvějně" oficiální stanoviska Pekingu, včetně velmi ochvějné, ba ožehavé otázky čínského záboru Jihočínského moře.

Foto: Aktuálně.cz

Ruská strana byla ve svém komuniké o poznání zdrženlivější. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí pak ještě neopomněla zdůraznit, že Kreml k této otázce zaujímá nezúčastněný a neutrální postoj. Navzdory stále silnější družbě mezi Moskvou a Pekingem se Rusko přece jen nechce nechat tak úplně zatáhnout do explicitní podpory čínského postupu, který je po výroku tribunálu OSN v Haagu z roku 2016 otevřeně v rozporu s mezinárodním námořním právem.

Na tomto místě nezbývá než si povzdechnout, že stejnou zdrženlivost neprojevil ve své době i tehdejší předseda českého parlamentu Hamáček. Ten podle agentury Nová Čína zpochybnil v roce 2016 jurisdikci mezinárodního tribunálu OSN a výslovně tak jako jeden z nejvyšších českých ústavních činitelů podpořil mocenský postoj Pekingu ve sporu, který by mohl snadno přerůst v regionální, ne-li globální ozbrojený konflikt.

O voze a o koze

Pro odlišný výklad stejné události ze strany přímých účastníků se vžil termín Rašómonský efekt podle slavného filmu Akiry Kurosawy z roku 1950. Navzájem protichůdná tisková prohlášení z telefonických rozhovorů nejvyšších státních představitelů jsou samozřejmě jen jedním z mnoha projevů tohoto mechanismu.

Ve vztazích s Čínou o něj zakopáváme na každém kroku. Podle teorie komunikace je dán odlišným "epistemologickým rámcem", tedy odlišnými znalostmi, zkušenostmi a ovšem i subjektivními zájmy při interpretaci složitých procesů. Leninský systém v Čínské lidové republice vychází v mezinárodních vztazích z jiných teoretických východisek, než jaká jsou běžná v pluralitních společenských systémech.

O čem tedy hovoříme, když o něčem mluvíme s čínskými soudruhy? Velmi často každý o něčem jiném. Čeští politici si myslí, že je řeč o "ekonomické diplomacii". Čínští představitelé vědí, že mluví o politickém vlivu. Proto se pak na sdílené šachovnici bilaterálních vztahů nemůžeme dohledat ani základních herních figur, jako jsou ty donekonečna omílané čínské investice, které ze hry vypadly již před nějakými dvaceti tahy.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Nejpopulárnější čínská aplikace učí mladé straníky "správnému” politickému myšlení (video z 6. března 2019)

Cílem aplikace “Studuj Siho, posílíš Čínu" je šířit poselství Čínské komunistické strany. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 3 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy