Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
3. 12. 2008 9:24

Co si myslí blogeři: Má vzniknout "Klausova" strana?

Kam se vydá ODS a kam její zakladatel Václav Klaus?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé z okolí prezidenta Václava Klause naznačují, že by mohli založit novou politickou stranu. 

Jsou nespokojeni s tím, že žádné parlamentní uskupení nesdílí Klausův vyhraněný euroskepticismus a že i ODS se pod vedením Mirka Topolánka chystá podpořit Lisabonskou smlouvu.

A co si o tom myslí blogeři na Aktuálně.cz?

Politolog Jan Kubáček pochybuje, že by Klaus chtěl spojit své jméno s případnou novou stranou.

"Při posledním sledování aktuálního dění se vkrádá na mysl otázka, jak moc je Václav Klaus opravdu euroskeptikem a nesmiřitelným kritikem Lisabonského kompromisu, a jak moc naopak za jeho nesouhlasem stojí dlouhodobá averze k Mirku Topolánkovi a jeho pojetí občanskodemokratické politiky. Zkrátka jak moc se mu snaží znepřijemnit dny a hodiny zbývající do mikulášského kongresu ODS," píše dále Kubáček.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Kubáček:
Je opravdu Václav Klaus takový euroskeptik?

Nakladatel a redaktor Václav Urban míní, že případná Klausova strana je reálnou hrozbou.

"Klaus chce být hlavním hráčem během českého předsednictví EU, a proto usiluje právě v těchto dnech o to uchopit reálnou moc ve státě. Pokud mu opozice půjde na ruku, může nová strana s případnými přeběhlíky potopit vládu. Myslíte si, že přeběhlíky nezíská? Nenechte se mýlit. Nová strana má šanci na úspěch už proto, že Klaus do nové strany může nechat nasypat hromadu peněz," domnívá se Urban.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Urban:
Klausova strana je reálnou hrozbou

Imunolog Václav Hořejší  ironizuje volání některých politiků ODS po "návratu strany k pravicové politice".

Doporučuje jim, aby například zvýšili regulační poplatky nejméně na 90 Kč, úplně zrušili daň z příjmu či prosadili zvýšení počtu kasin a herních (lépe řečeno výherních) automatů.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
ODS potřebuje pravicové kořeny!

A co si myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 53 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy