Blogy a názory | Komentáře
3. 5. 2010 21:28

Debata: Čím by vás politik přesvědčil v telefonu?

Co chcete slyšet od politiků? Seriál čtenářských předvolebních debat
Foto: Aktuálně.cz

"Obvolávají české domácnosti bez jistoty, že sluchátko zvedne zrovna příznivec. Bezpochyby si tak mnozí politici vyslechnou i peprné poznámky, ale o to v podstatě jde - navázat kontakt, zmapovat situaci a pak vztah začít měnit - čím déle si s voličem povídáte, tím větší šance na úspěch," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz politoložka Anna Matušková, která se specializuje na politický marketing.

Telefonování politiků přímo do domácností patří k novinkám letošní kampaně.

"Rozhodně nelze tvrdit, že je tato metoda superúspěšná (zejména, sečtou-li se v případě ČSSD veškeré náklady na kampaň a počet voličů, je zřejmé, že každý hlas je tvrdě zafinancovaný). Co je na činnosti sociálních demokratů zajímavé, že si tím okamžitě získali mediální pozornost a že pokračují v nastolování trendů v kampani a jejím časování," shrnuje politoložka.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Anny Matuškové: Get out the vote v českém stylu

Pokud by politik zavolal do vaší domácnosti, jakým tématem a příslibem by vás mohl přimět k volbě vlastní strany? Můžete vyplnit anketu a pod tímto textem se zapojit do moderované čtenářské diskuse.

Tato debata je první ze série předvolebních čtenářských diskusí, které moderují editoři Aktuálně.cz. V následujícím předvolebním měsíci najdete na Aktuálně.cz řadu podobných čtenářských debat, jejich shrnutí i čtenářských anket, a to ve volebním speciálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy