Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
15. 6. 2010 17:50

Debata: Zkvalitní školné vzdělání? Či jej vezme chudým?

Zastánci placení za vysokou školu vypočítávají argumenty pro. Odpůrci nezůstávají pozadu.
Foto: Aktuálně.cz

Kdo chce studovat na vysoké škole, bude zřejmě již brzy muset zaplatit.

Jedni tvrdí, že to přispěje ke zkvalitnění vysokoškolského vzdělání. Jiní jsou přesvědčeni, že mladým lidem ze sociálně slabších rodin se ke studiu cestu uzavře.

Na placení školného se již shodli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, tedy stran rodící se středopravé koalice, i když do poslední chvíle mezi nimi panovali rozpory v tom, jakou podobu školnému dát. Zatímco TOP 09 trvala na tom, aby se školné platilo již při studiu, ODS a VV prosadili odložené platby.

Čtěte také: Školné na VŠ bude, shodly se ODS, TOP 09 a VV
Vzdělání v Česku vynáší až za 11 let. Školné je detail

Levice naopak se školným zásadně nesouhlasí. A obě strany - odpůrci i zastánci - přinášejí celu řadu argumentů na podporu svého postoje.

Ti, kdo by školné viděli rádi, nejčastěji tvrdí, že:

Školy potřebují peníze.
Co je zdarma, toho si lidé neváží.
Vzdělání jedněch by neměli plně dotovat ti, co jej nikdy nezískají (stát v globálním světě by navíc neměl plně hradit studia někomu, kdo se pak třeba rozhodne žít, pracovat a platit daně v cizině)
Školné může sloužit jako ukazatel kvality a nástroj konkurence, valitní škola, o kterou je zájem, si bude účtovat vyšší školné. Bez zavedení školného nevznikne tlak na kvalitu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Daniela Münicha:
Neviditelná ruka školného
Jak neodložit odložené školné

Argumenty odpůrců školného shrnul například sociolog Jan Keller, který mimo jiné tvrdí:

 Zavedení školného nezmírní finanční problémy škol. O stejnou částku, kterou studenti školám přinesou, se sníží objem financí pro vysoké školy ze státního rozpočtu.
 Není prokázáno, že školné dokáže motivovat k větší píli. Studenti z chudých rodin jsou existujícími náklady motivováni ke studiu i bez školného, studenty z rodin zámožnějších bude jen stěží motivovat částka, která je schopná ty chudší zruinovat.
 Studium není čistě osobní investicí. Z vysokoškolsky vzdělaných lidí (lékařů, učitelů atd.) má prospěch celá společnost.
 Přímá úměra mezi výší školného a kvalitou školy nefunguje. Například pro některé studenty je vlastnictví diplomu cennější než dosažené vzdělání (viz například kauza plzeňských práv). 

A co si o školném myslíte Vy? Podělte se o své názory s ostatními?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy