Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
10. 10. 2017 10:30

Demokraté se nesmí Babiše štítit. Jinak přijme roli diktátora

Volební kampaň Andreje Babiše v Praze na Náplavce, 28. září
Foto: Reuters
Nebezpečí Andreje Babiše nespočívá v tom, že je diktátor, ale v tom, že klidně diktátorem bude. Stejně jako čímkoliv jiným.

Oficiální obvinění Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo dalo médiím příležitost zopakovat otázku, kterou všem politikům kladou při každé příležitosti už měsíce - dokážete si představit vládu s Andrejem Babišem?

Je to otázka naprosto správná a legitimní. Předpokládaný vítěz voleb bude hledat koaličního partnera a voliči mají právo zajímat se o to, jak se kdo k jeho nabídce postaví.

Pro některé Babišovy odpůrce jako by dokonce hlavním měřítkem demokratičnosti politických stran byla jejich ochota, nebo spíš neochota do takové koalice jít. Pro mnohé je alfou a omegou volebního rozhodování právě otázka, zda jejich případný kandidát spolupráci s Babišem dostatečně jednoznačně vyloučil.

Aby se nedivili.

Předvolební optikou viděno se skutečně zdá, že není co řešit. Andrej Babiš čelí bezprecedentní záplavě podezření z podvodů, lží, zneužívání svého postavení, střetu zájmů, ovlivňování médií a dalších smrtelných politických hříchů. Byť ho ještě žádný soud neuznal vinným ve smyslu zákona, některá podezření jsou prokázaná do té míry, do jaké vůbec něco prokázat lze. Prostor pro pochybnosti, zda Čapí hnízdo bylo projektem Agrofertu či zda měly korunové dluhopisy jiný smysl než se vyhnout daním, je menší než drobečky masa v párcích z Babišových masokombinátů.

Jenže v oslepující záři morálního imperativu "s Babišem nikdy" není příliš vidět temná realita, které zřejmě budeme muset pohlédnout do tváře nejpozději v sobotu jedenadvacátého října odpoledne. Ze vznešeného "s Babišem nikdy" zbude smutné "bez Babiše nelze".

Zasněme se na chvíli nad možností, že to tak nedopadne. Že strany, které vidí Česko jako demokratickou zemi a součást svobodného světa, tedy ČSSD, ODS a nějaká kombinace TOP 09, KDU-ČSL, Starostů či jiného demokratického potěru, získají v Poslanecké sněmovně nadpoloviční většinu křesel.

Kdo chce, může snít až do konečného sečtení hlasů, my ostatní pojďme dál. Nejpravděpodobnější výsledek nadcházejících voleb bude takové vítězství hnutí ANO, které jeho majiteli umožní vybírat si koaličního partnera nebo partnery.

Je docela pravděpodobné, že vyjednávání rozhodne nejen o vládní koalici, ale také o směřování Česka na dlouhé roky dopředu.

Nebezpečí Andreje Babiše nespočívá v tom, že je diktátor, ale v tom, že klidně diktátorem bude. Stejně jako čímkoliv jiným. Nepochybuju o tom - koneckonců mluví o tom v řadě rozhovorů i on sám - že komunistou byl za komunismu stejně formálně a bez přesvědčení, jako tři roky ministrem vlády, která při všech výhradách otočku čelem vzad k demokracii podle maďarsko-polského vzoru nedopustila.

Babiš bude ochotně hrát jakoukoliv roli, v níž bude moci svému (i když formálně do svěřenského fondu uklizenému) Agrofertu přihrávat byznys a odstraňovat z cesty konkurenci. Klidně i roli demokratického politika.

Ryzím demokratem nebude Andrej Babiš nikdy, to by musel pracovat pro voliče, ne pro firmu. Demokratem formálním, vnějškovým, brblajícím, prozrazujícím pravé smýšlení občasnými výroky o parlamentu-žvanírně a novinářích-zkorumpované pakáži ale být zvládne. Nepěkná vyhlídka? Ano, ale obávám se, že lepší nemáme.

Zato horší ano. Pokud během následujících dnů nedojde k zásadním přelivům voličské přízně, otevřou se po sečtení hlasů dvě možné cesty. Buďto tu bude vládnout Andrej Babiš s prodemokratickými a prozápadními partnery, anebo s komunisty a Okamurou. Těžko říct, kterou variantu by preferoval, obávám se ale, že se žádné nebude bránit. Transformace Česka na dceřinou firmu vlastního koncernu je jeho životní projekt, který dobrovolně neohrozí.

Vládní vliv komunistů, a ještě víc Okamurova spolku, by znamenal katastrofu, jejíhož konce těžko dohlédnout. Agrofert ke svému fungování demokracii nepotřebuje. Bránil by ji Babiš ve svazku se stranami, které ji chtějí zlikvidovat, jen proto, že Česko ano?

V Polsku a Maďarsku jsme viděli, jak snadno a rychle lze vyřadit z provozu demokratické pojistky - veřejnoprávní média a nezávislou justici. Jak snadno může státní moc tlačit na soukromé firmy, jsme bohužel už viděli i u nás. To nejsou kroky typu snížení či zvýšení daní, které může příští vláda změnit. Nevratnost mají v samotné DNA, poněvadž umlčováním nesouhlasu koncentrují čím dál větší moc v rukou svých protagonistů.

Prodemokratické a prozápadní strany by si měly nechat otevřená zadní vrátka ke "koalici s ANO bez Babiše ve vládě" nebo nějakému podobně neelegantnímu a bahnem reálpolitiky umolousanému řešení. Budou mít po volbách neradostnou povinnost se další čtyři roky tvářit, že nevidí Babišův obří střet zájmů, a bránit něčemu mnohem horšímu. A hledat cestu, jak ho definitivně porazit, samozřejmě.

Jan Neruda se kdysi vyznal ze spokojenosti s vlastním životním údělem ve známé básni "Vším jsem byl rád". Andrej Babiš to vidí opačně - vším byl nerad. Komunistou z donucení matky, ministrem, protože už se nemohl dívat na Palermo kolem.

Nemyslím, že by bylo Babišovým životním snem stát se diktátorem, ale obávám se, že stejně rád či nerad bude i tím. Pokud to pomůže holdingu…

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy