Anna Vodrážková Anna Vodrážková | Komentáře
17. 4. 2019 11:50

Diagnóza: workoholismus. Místo aby se léčili, politici se jím chlubí

Pokud někdo musí pracovat 16 hodin denně, tak to nepovažuji za režim odborníků, ale za mizerné podmínky někoho, kdo neumí dobře zorganizovat ani vlastní práci.
S premiérem spolupracuji intenzivně, podařilo se nám přesvědčit vládu, že výzkum a vývoj jsou priority, říká nastupující ministr Havlíček | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Není to ani měsíc, co jsem psala, že mě děsí adorace workoholismu, a už se nám pro tento životní styl chystá vzor z ministerských řad. Příští ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se totiž kasá tím, že pracuje 16 hodin, za což se nestydí - nevidí prý důvod, proč by měl být workoholismus špatný (používaje k tomu senzační příměr o vrcholových sportovcích, kterým se nenadává do sportoholiků). A není sám.

Dalším politikem, který chce lidi, respektive voliče, okouzlit svým vražedným pracovním tempem, je zkušený eurokomisař Pavel Telička. Jde do voleb se sloganem Workoholik ve vašich službách.

Rozdíly zde samozřejmě vidím, Telička má s politikou, včetně té evropské, mnoho zkušeností, kdežto Havlíček je z další z odborníků, který by "před pár lety nevěřil, že do politiky půjde". Ale používání workoholismu coby nové politické devizy je spojuje.

Vyslyšení obligátních nářků, že poslanci nepracují a celé dny se jen válí u jakéhosi bezedného koryta, se Andreji Babišovi vyplatilo už před lety, kdy uspěl s proklamací "Nejsme jako politici, makáme". Jistě, politiků, kteří se nepředřou, je dost, sám Babiš vysvětluje svou častou neúčast v parlamentu tím, že pracuje 18 hodin denně (a to i mimo sněmovnu). I já chci po politicích, aby se věnovali tomu, čemu mají, a tak, jak mají.

Workoholik není člověk, který má ze své práce potěšení, a to i přesto, že těžce a dlouho pracuje. Workoholismus je často považován za pozitivní a prospěšný a workholici za velice schopné a pracovité lidi milující svoji práci. Ve skutečnosti nemá workoholismus s nadšením a zaujetím nic společného. Je to nemoc jako každá jiná.

Zdroj: Nelátkové závislosti - závislost na práci, výukový text Centra adiktologie, autor Jaroslav Vacek.

Ale pokud někdo musí pracovat 16 hodin denně, tak to nepovažuji za režim odborníků, ale za mizerné podmínky někoho, kdo neumí dobře zorganizovat ani vlastní práci. Nebo si vymýšlí. Ale pokud dodržuje takové tempo, a třeba i o víkendu, tak potěšpámbu a že pozdravuju manželku!

To Pavel Telička (bývalý člen ANO nyní na tiskové konferenci, zřejmě v žertu, svůj start-up Hlas k hnutí ANO přirovnal) na sebe ve svém dynamicky střiženém spotu prozrazuje i jiné věci. Dozvídáme se, že je sportovec, otec, manžel, člověk, pejskař, ragbista, vinař, srdcař a dokonce i robot. Snad právě jeho robotická stránka mu dovoluje mít, kromě té hromady práce i koníčky, ale přesto si workoholismus vetknul do svého volebního hesla.

Je rozdíl mezi tím, když má člověk svou práci přirozeně rád a chce ji dělat dobře, a mezi stavem, kdy je na ní závislý, takže kdyby mu ji někdo schoval, uzmul, tak se daný jedinec zřejmě rozsype.

Důsledky workoholismu jsou dnes už dobře popsané a já moc nechápu, proč se tím chlubit a utvrzovat společnost v mylném dojmu, že pracovat až do vyhoření je jediný způsob, jak se dá pracovat dobře a tvrdě, a kdo tak nečiní, je líný moula, který spoléhá na jakési nadání a na práci mu vlastně nezáleží.

Chci ve vrcholné politice vidět lidi, kteří svou práci berou vážně. Ale rozhodně v ní nechci někoho, kdo je na práci závislý. Přijde mi to nestabilní a nebezpečné.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 1 hodinou

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy