Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
5. 6. 2010 16:30

Diskutujte: Má Izrael bránit narušování blokády Gazy?

Tomáš Klvaňa, Jiří Svoboda a Václav Hořejší polemizují o právech Izraele i Palestinců
Foto: Aktuálně.cz

Izraeli nezbývá nic jiného než blokovat Hamásem ovládané pásmo Gazy, míní jedni. Brání tak vyzbrojování tamních palestinských teroristů, kteří z tohoto území podnikají své útoky na židovský stát.

Druzí jsou naopak přesvědčeni, že Izrael neoprávněně okupuje cizí území a je zodpovědný za strádání jeho obyvatel.

Oba názorové tábory ještě více polarizoval nedávný pokus propalestinských aktivistů, kteří se pokusili blokádu prolomit , a proti němuž Izrael tvrdě zasáhl.

Čtěte také: Hrdinové, vítali Turci aktivisty z "konvoje svobody"
Izrael deportuje aktivisty z lodí, které pluly do Gazy

Někdejší polistopadový předseda českých komunistů, režisér Jiří Svoboda se domnívá, že mnozí  včetně médií - podle něj nepochopitelně - straní Palestincům, a vlastně tak podporují teroristy.

Na co se nevztahuje blokáda Gazy

  • Maso a ryby v konzervách, ale ovoce v konzervách se dovážet nesmí.
  • Balenou voda, ale na ovocné šťávy je embargo.
  • Pomazánku ze sezamových semínek (tahini), ale džem se dovážet nesmí
  • Čaj a kávu, ale čokoládu je zakázáno dovážet.

Zdroj: BBC

„Zdá se, že jedno téma převzala většina českých médií, včetně těch pravicově nejortodoxnějších, velmi solidárně od někdejší komunistické propagandy - bezpodmínečné sympatie k Palestincům a zásadní kritiku každého kroku Izraelců, směřujícího k zachování státní integrity a obrany vlastní existence," napsal Svoboda.

V dalším blogu pak zveřejnil dopis svého známého, historika a diplomata, který s jeho názorem polemizoval.

„Izrael má bezesporu právo na existenci a povinností mezinárodního společenství je toto jeho právo bránit. Zároveň však nesmí upírat stejné právo arabskému palestinskému národu a nesmí se uchylovat k ilegálním akcím jako je přepadení humanitárního konvoje v mezinárodních vodách (pominu-li, že ani nemá právo na námořní blokádu Gazy, není to jeho území)," stojí v dopise, z něhož citoval Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Svoboda:
Není terorista jako terorista - nepochopitelná reakce českých médií
Dva pohledy na právo Izraele na obranu

Názor, že Izrael jedná protiprávně, podpořil v debatě pod Svobodovým blogem i profesor Václav Hořejší, který má též na stránkách Aktuálně.cz blog.

„Je zarážející, že v případě Izraele jako by vůbec neplatilo mezinárodní právo - ignoruje rezoluce Rady bezpečnosti, vyrábí zbraně hromadného ničení. Právě se objevila zpráva, že tři izraelské ponorky vyzbrojené jadernými hlavicemi budou patrolovat poblíž íránského pobřeží. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby hypotetické podobně vyzbrojené íránské ponorky patrolovaly u izraelského pobřeží?" ptá se Hořejší.

Analytik a publicista Tomáš Klvaňa se podíval na zásah izraelských vojáků s poněkud jiného úhlu a položil si otázku:  Bylo od izraelského premiéra Benjamin Netanjahu prozíravé nechat vojáky, kteří lodě aktivisty zastavili, jednat bez ohledu na lidské oběti?
„Zpackaný útok jednotky na lodě aktivistů je především obří politickou prohrou. Vpád na palubu civilního plavidla, k němuž došlo zřejmě mimo izraelské teritoriální vody, je neobhajitelný. Argumentují-li izraelští politici tím, „že si přece začali oni", neb napadli naše hochy slaňující se z helikoptéry Černý jestřáb, ozbrojené nejdřív jen paintballovým arzenálem, jeden neví, jestli se má pobaveně usmívat nad jejich nestydatostí, nebo pochybovat o jejich kompetentnosti," napsal Klvaňa.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Je Netanjahu idiot?

A jak vidíte konflikt mezi Izraelci a Palestinci vy? Má se židovský stát tvrdě bránit jakýmkoliv pokusům o prolomení blokády Gazy? Či by naopak mezinárodní společenství mělo Izrael přimět, aby jí zrušil?

 

Právě se děje

před 14 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy