Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
5. 6. 2010 16:30

Diskutujte: Má Izrael bránit narušování blokády Gazy?

Tomáš Klvaňa, Jiří Svoboda a Václav Hořejší polemizují o právech Izraele i Palestinců
Foto: Aktuálně.cz

Izraeli nezbývá nic jiného než blokovat Hamásem ovládané pásmo Gazy, míní jedni. Brání tak vyzbrojování tamních palestinských teroristů, kteří z tohoto území podnikají své útoky na židovský stát.

Druzí jsou naopak přesvědčeni, že Izrael neoprávněně okupuje cizí území a je zodpovědný za strádání jeho obyvatel.

Oba názorové tábory ještě více polarizoval nedávný pokus propalestinských aktivistů, kteří se pokusili blokádu prolomit , a proti němuž Izrael tvrdě zasáhl.

Čtěte také: Hrdinové, vítali Turci aktivisty z "konvoje svobody"
Izrael deportuje aktivisty z lodí, které pluly do Gazy

Někdejší polistopadový předseda českých komunistů, režisér Jiří Svoboda se domnívá, že mnozí  včetně médií - podle něj nepochopitelně - straní Palestincům, a vlastně tak podporují teroristy.

Na co se nevztahuje blokáda Gazy

  • Maso a ryby v konzervách, ale ovoce v konzervách se dovážet nesmí.
  • Balenou voda, ale na ovocné šťávy je embargo.
  • Pomazánku ze sezamových semínek (tahini), ale džem se dovážet nesmí
  • Čaj a kávu, ale čokoládu je zakázáno dovážet.

Zdroj: BBC

„Zdá se, že jedno téma převzala většina českých médií, včetně těch pravicově nejortodoxnějších, velmi solidárně od někdejší komunistické propagandy - bezpodmínečné sympatie k Palestincům a zásadní kritiku každého kroku Izraelců, směřujícího k zachování státní integrity a obrany vlastní existence," napsal Svoboda.

V dalším blogu pak zveřejnil dopis svého známého, historika a diplomata, který s jeho názorem polemizoval.

„Izrael má bezesporu právo na existenci a povinností mezinárodního společenství je toto jeho právo bránit. Zároveň však nesmí upírat stejné právo arabskému palestinskému národu a nesmí se uchylovat k ilegálním akcím jako je přepadení humanitárního konvoje v mezinárodních vodách (pominu-li, že ani nemá právo na námořní blokádu Gazy, není to jeho území)," stojí v dopise, z něhož citoval Svoboda.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Svoboda:
Není terorista jako terorista - nepochopitelná reakce českých médií
Dva pohledy na právo Izraele na obranu

Názor, že Izrael jedná protiprávně, podpořil v debatě pod Svobodovým blogem i profesor Václav Hořejší, který má též na stránkách Aktuálně.cz blog.

„Je zarážející, že v případě Izraele jako by vůbec neplatilo mezinárodní právo - ignoruje rezoluce Rady bezpečnosti, vyrábí zbraně hromadného ničení. Právě se objevila zpráva, že tři izraelské ponorky vyzbrojené jadernými hlavicemi budou patrolovat poblíž íránského pobřeží. Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby hypotetické podobně vyzbrojené íránské ponorky patrolovaly u izraelského pobřeží?" ptá se Hořejší.

Analytik a publicista Tomáš Klvaňa se podíval na zásah izraelských vojáků s poněkud jiného úhlu a položil si otázku:  Bylo od izraelského premiéra Benjamin Netanjahu prozíravé nechat vojáky, kteří lodě aktivisty zastavili, jednat bez ohledu na lidské oběti?
„Zpackaný útok jednotky na lodě aktivistů je především obří politickou prohrou. Vpád na palubu civilního plavidla, k němuž došlo zřejmě mimo izraelské teritoriální vody, je neobhajitelný. Argumentují-li izraelští politici tím, „že si přece začali oni", neb napadli naše hochy slaňující se z helikoptéry Černý jestřáb, ozbrojené nejdřív jen paintballovým arzenálem, jeden neví, jestli se má pobaveně usmívat nad jejich nestydatostí, nebo pochybovat o jejich kompetentnosti," napsal Klvaňa.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Klvaňa:
Je Netanjahu idiot?

A jak vidíte konflikt mezi Izraelci a Palestinci vy? Má se židovský stát tvrdě bránit jakýmkoliv pokusům o prolomení blokády Gazy? Či by naopak mezinárodní společenství mělo Izrael přimět, aby jí zrušil?

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy