Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
6. 9. 2009 13:54

Diskutujte: Mají ženy rodit doma, či v nemocnici?

Co si myslí matky i lidé ze zdravotnictví? Je správné, když si rodička může vybrat?
Foto: Aktuálně.cz

Rodit jinde než v nemocnici je zbytečný risk, varuje řada lékařů.

Porodnice nás stresují, personál je nepřívětivý, znějí stále slyšitelněji hlasy matek, které zvažují porod v důvěrně známém a přátelském prostředí vlastního domova.

Dva z blogerů na Aktuálně.cz se nad domácími porody zamysleli ve svých textech. Oba se k nim staví spíše odmítavě.

"Myslím si, při vší úctě k práci porodních asistentek a propagátorek domácích porodů, že skutečnou profesionální péči může nejlépe poskytnout vybavené lékařské pracoviště s odborným personálem. A že tam někdy nejsou ideální vztahy personálu směrem k rodičům a zejména matkám? Že to není domácí prostředí, že tam není klid, krásně vymalováno a nehraje oblíbená hudba? Ano, s tím se dá souhlasit. Ovšem nám lékaři syna zachránili. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, jak to v porodnici vypadá, to mi věřte," píše Vendlová.

Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Domácí porody

Podhled odborníka přidal MUDr. Jiří Dvořáček, lékař na oddělení ARO.

"Myslet si, že když celé těhotenství probíhá naprosto fyziologicky, tak i porod bude bez obtíží, je naprostý nesmysl. Během samotného porodu může dojít k mnoha komplikacím, které porodní asistentka absolutně nemůže zvládnout," píše Dvořáček..

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dvořáček:
Rizika domácího porodu (pohled anesteziologa)

V debatě pod oběma texty pak zazněly i argumenty, které porod v domácím prostředí a pod dohledem porodních asistentek podporují a obhajují právo budoucích matek vybrat si, kde své dítě přivedou na svět.

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy