Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
6. 9. 2009 13:54

Diskutujte: Mají ženy rodit doma, či v nemocnici?

Co si myslí matky i lidé ze zdravotnictví? Je správné, když si rodička může vybrat?
Foto: Aktuálně.cz

Rodit jinde než v nemocnici je zbytečný risk, varuje řada lékařů.

Porodnice nás stresují, personál je nepřívětivý, znějí stále slyšitelněji hlasy matek, které zvažují porod v důvěrně známém a přátelském prostředí vlastního domova.

Dva z blogerů na Aktuálně.cz se nad domácími porody zamysleli ve svých textech. Oba se k nim staví spíše odmítavě.

"Myslím si, při vší úctě k práci porodních asistentek a propagátorek domácích porodů, že skutečnou profesionální péči může nejlépe poskytnout vybavené lékařské pracoviště s odborným personálem. A že tam někdy nejsou ideální vztahy personálu směrem k rodičům a zejména matkám? Že to není domácí prostředí, že tam není klid, krásně vymalováno a nehraje oblíbená hudba? Ano, s tím se dá souhlasit. Ovšem nám lékaři syna zachránili. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, jak to v porodnici vypadá, to mi věřte," píše Vendlová.

Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Domácí porody

Podhled odborníka přidal MUDr. Jiří Dvořáček, lékař na oddělení ARO.

"Myslet si, že když celé těhotenství probíhá naprosto fyziologicky, tak i porod bude bez obtíží, je naprostý nesmysl. Během samotného porodu může dojít k mnoha komplikacím, které porodní asistentka absolutně nemůže zvládnout," píše Dvořáček..

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dvořáček:
Rizika domácího porodu (pohled anesteziologa)

V debatě pod oběma texty pak zazněly i argumenty, které porod v domácím prostředí a pod dohledem porodních asistentek podporují a obhajují právo budoucích matek vybrat si, kde své dítě přivedou na svět.

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 52 minutami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy