Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
6. 9. 2009 13:54

Diskutujte: Mají ženy rodit doma, či v nemocnici?

Co si myslí matky i lidé ze zdravotnictví? Je správné, když si rodička může vybrat?
Foto: Aktuálně.cz

Rodit jinde než v nemocnici je zbytečný risk, varuje řada lékařů.

Porodnice nás stresují, personál je nepřívětivý, znějí stále slyšitelněji hlasy matek, které zvažují porod v důvěrně známém a přátelském prostředí vlastního domova.

Dva z blogerů na Aktuálně.cz se nad domácími porody zamysleli ve svých textech. Oba se k nim staví spíše odmítavě.

"Myslím si, při vší úctě k práci porodních asistentek a propagátorek domácích porodů, že skutečnou profesionální péči může nejlépe poskytnout vybavené lékařské pracoviště s odborným personálem. A že tam někdy nejsou ideální vztahy personálu směrem k rodičům a zejména matkám? Že to není domácí prostředí, že tam není klid, krásně vymalováno a nehraje oblíbená hudba? Ano, s tím se dá souhlasit. Ovšem nám lékaři syna zachránili. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, jak to v porodnici vypadá, to mi věřte," píše Vendlová.

Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Domácí porody

Podhled odborníka přidal MUDr. Jiří Dvořáček, lékař na oddělení ARO.

"Myslet si, že když celé těhotenství probíhá naprosto fyziologicky, tak i porod bude bez obtíží, je naprostý nesmysl. Během samotného porodu může dojít k mnoha komplikacím, které porodní asistentka absolutně nemůže zvládnout," píše Dvořáček..

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dvořáček:
Rizika domácího porodu (pohled anesteziologa)

V debatě pod oběma texty pak zazněly i argumenty, které porod v domácím prostředí a pod dohledem porodních asistentek podporují a obhajují právo budoucích matek vybrat si, kde své dítě přivedou na svět.

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 24 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy