Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
6. 9. 2009 13:54

Diskutujte: Mají ženy rodit doma, či v nemocnici?

Co si myslí matky i lidé ze zdravotnictví? Je správné, když si rodička může vybrat?
Foto: Aktuálně.cz

Rodit jinde než v nemocnici je zbytečný risk, varuje řada lékařů.

Porodnice nás stresují, personál je nepřívětivý, znějí stále slyšitelněji hlasy matek, které zvažují porod v důvěrně známém a přátelském prostředí vlastního domova.

Dva z blogerů na Aktuálně.cz se nad domácími porody zamysleli ve svých textech. Oba se k nim staví spíše odmítavě.

"Myslím si, při vší úctě k práci porodních asistentek a propagátorek domácích porodů, že skutečnou profesionální péči může nejlépe poskytnout vybavené lékařské pracoviště s odborným personálem. A že tam někdy nejsou ideální vztahy personálu směrem k rodičům a zejména matkám? Že to není domácí prostředí, že tam není klid, krásně vymalováno a nehraje oblíbená hudba? Ano, s tím se dá souhlasit. Ovšem nám lékaři syna zachránili. V tu chvíli mi bylo úplně jedno, jak to v porodnici vypadá, to mi věřte," píše Vendlová.

Foto: Aktuálně.cz
Veronika Vendlová:
Domácí porody

Podhled odborníka přidal MUDr. Jiří Dvořáček, lékař na oddělení ARO.

"Myslet si, že když celé těhotenství probíhá naprosto fyziologicky, tak i porod bude bez obtíží, je naprostý nesmysl. Během samotného porodu může dojít k mnoha komplikacím, které porodní asistentka absolutně nemůže zvládnout," píše Dvořáček..

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dvořáček:
Rizika domácího porodu (pohled anesteziologa)

V debatě pod oběma texty pak zazněly i argumenty, které porod v domácím prostředí a pod dohledem porodních asistentek podporují a obhajují právo budoucích matek vybrat si, kde své dítě přivedou na svět.

A co si o tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 42 minutami

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy