Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
16. 9. 2009 12:30

Diskutujte: Znamená ne volbám ne-zodpovědnost?

Exposlanec odložení voleb tleská, politolog ostře kritizuje
Foto: Aktuálně.cz

Bylo včerejší rozhodnutí ČSSD nepodpořit rozpuštění sněmovny, a odsunout tak volby do sněmovny na červen, státnickým krokem, který přispěje k uklidnění napjaté situace, a tedy i k nezbytnému přijetí rozpočtu na příští rok?

Či naopak náhlá změna postoje Jiřího Paroubka a porušení dohod s ostatními parlamentními stranami o předčasných volbách ještě více zablokuje další možnost jakékoliv shody, takže rozpočet nemá v parlamentu šanci projít?

Čtěte více: Fischer určil podmínky. Jinak se mnou nepočítejte, řekl
České volby zasáhlo torpédo, píší evropská média
Odkládají se volby. Ztratíme rok, kdy je třeba reforem

Někdejší poslanec a místopředseda US-DEU Václav Krása ve svém blogu na Aktuálně.cz odklad voleb vítá.

"Je možné, že motivace k přehodnocení postoje ČSSD k rozpuštění sněmovny mohou být různé, ale jsem přesvědčen, že jejich rozhodnutí může přinést uklidnění situace, ale především se naskytla reálná šance, že do konce roku bude schválen rozpočet na příští rok a nedostaneme se do skutečné ústavní krize," píše Krása.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Krása:
Konečně státnický krok

Politolog Alexander Tomský uvažuje o motivech, které vedly sociální demokraty ke změně názoru na předčasné volby.

"Proč náhle nejsou volby ve veřejném zájmu? Listopad je totiž pro socialisty velmi zlý. Dvacáté výročí svržení komunistického režimu vyvolává vůči neformálně sdružené levici antipatie. Nemusela by ve vzpomínkové náladě získat většinu, zvláště, když ji navíc zpodobňují zaťaté výrazy papalášského triumvirátu (Paroubek, Zaorálek, Rath). Listopadový nečas také nepříjemně snižuje volitelnost socialistů. Potřebují těch pár procent protestních reptalů z pivnice, kterým se do podzimní sloty nebude chtít," míní Tomský.

Foto: Aktuálně.cz
Alexander Tomský:
Kdy prohrát je špatné a vyhrát ještě horší

Poslanec ČSSD Stanislav Křeček nabízí jiné vysvětlení.

"Měla ČSSD riskovat, že bude znovu zrušen termín předčasných voleb, a vystavit tak všechny politiky oprávněnému posměchu, že neumí ani vypsat termín voleb v souladu s Ústavou, ať již si o rozhodování ÚS myslíme cokoliv? Měli jsme riskovat, že nejen rozpuštění Sněmovny, ale dokonce samotný výsledek voleb bude (pokud by je vyhrála ČSSD) znovu napaden kterýmkoliv občanem stížností? S vysokou mírou pravděpodobného úspěchu? Jistě nikoliv," zdůvodňuje rozhodnutí své strany Křeček.

Foto: Aktuálně.cz
Stanislav Křeček:
Odpovědně nešlo jednat jinak

Politolog Jiří Pehe míní, že odkladem voleb se zas tak moc nestalo. Zároveň obviňuje deníky, že o Paroubkově kroku referují zbytečně hystericky.

"Přední pravicové deníky pojaly rozhodnutí sociální demokracie neusilovat o předčasné volby v listopadu vskutku dramaticky: MF Dnes se snaží na první straně čtenáře ohromit titulkem 'Zdivočelá země'. Lidovky znají i viníka 'zdivočení' naší země. Obrovitý titulek 'Paroubkův atentát' nemá nechat nikoho na pochybách, kdo to vše zavinil. Hospodářské noviny jsou umírněnější, i když ani v nich nechybí jistá hysterie. Právo si zachovalo odstup, ačkoliv titulek na první straně 'Paroubek pohřbil volby' je zavádějící," myslí si Pehe.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Zdivočelá média aneb poučení z politické krize

A co si o jednání politiků, odsunu termínu voleb a důsledcích, který tento krok může přinést, myslíte vy?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy