Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 8. 2016 15:15

Dobrodružná olympiáda v Riu připomíná Evropanům kulturní rozdíly

Tolerance je namístě. Pořád lepší, než kdyby hry pořádala nějaká diktatura. Lidé na tribunách v Riu bučí očividně svobodně.
Copacabana. Publikum slaví vítězství brazilských plážových volejbalistek v semifinále s USA.
Copacabana. Publikum slaví vítězství brazilských plážových volejbalistek v semifinále s USA. | Foto: ČTK

Při pohledu z Evropy to působí jako olympiáda incidentů. Zprávy z Ria hlásí ozbrojená přepadení sportovců, dopravní nehody, dokonce střelbu na mediální stan a útok na novinářský autobus. Na sportovištích jsou k vidění kuriózní lapsy (zelená voda v bazénu) i vážné chyby pořadatelů (těžké pády cyklistů a cyklistek na špatně zvolené trati).

Evropanovi, obyvateli Evropské unie, je to nápadné: co se to tam probůh děje? Latinoameričanovi asi tolik ne. Odehrávat se tohle před čtyřmi lety v Londýně, hry by se hodnotily jako průšvih. V divočejší, chudší a temperamentnější Brazílii se to tak nebere. Právem. Tolerance k odlišnosti je namístě.

Samozřejmě, brát zločinnost jako vedlejší efekt národní spontaneity by bylo cynické – na druhou stranu, vyšší míra přirozeného chaosu tu paradoxně patří k řádu věcí. Tak jako není proorganizovaná a „evropsky“ pod kontrolou sama země, nemohou takové být ani olympijské hry. Brazílie není lepší ani horší, jen Evropanům připomněla kulturní rozdíly.

Nápadnou událost přinesl závod ve skoku o tyči mužů. Obecenstvo bučelo a pískalo na francouzského favorita Renauda Lavillenieho, protože si přálo, aby vyhrál domácí Thiago Braz da Silva. Stalo se, po životním výkonu Brazilec získal zlatou medaili. Roztrpčený Lavillenie si po závodech postěžoval, že publikum nebylo fér a že „tohle patří na fotbal, ne na atletiku“. (Přesněji: nepatří to ani na fotbal, ale o to teď nejde.) Dokonce přirovnal atmosféru k tomu, co zažil Jesse Owens v Berlíně 1936. Pak se omluvil, ale na stupních vítězů byl i tak vypískán podruhé.

Obráceně, tedy Brazilci ve Francii nebo Jihoameričanovi v Evropě, by se to asi nestalo. Publikum tu je, jak se říká, vyspělé, fair-play by mu tohle nedovolila. Kdežto u Brazilců rozhodují emoce (podobně se chovali i na soutěžích gymnastů). Ne že by olympijskou myšlenku a evropské pojetí respektu k protivníkovi nebrali, ale vášeň a radost z vítězství je pro ně víc. My trochu nechápeme je, proto i nešťastný Lavillenie reagoval přepjatě. Oni někdy zase nás, že jsme moc cimprlich, profesionálně upjatí. Je to přece zábava, tak se odvažte…

Bučení na atleta, který se potřebuje koncentrovat, je nesportovní bez ohledu na mentalitu obecenstva. Lavillenie si navíc „nezačal“, nebyl vypískán za nějaký „faul“ nebo provokaci, jako se to stává simulujícím fotbalistům. To Brazilci přehnali. Polehčující okolností je jejich letora. Nešlo o výraz cílevědomého nepřátelství nebo dokonce národnostní nesnášenlivosti (viz chuligáni na fotbale). „Jen“ emoce vystoupaly příliš vysoko. Můžeme odsoudit, ale i pochopit.

Brazilské „živočišné“ pojetí olympiády je přes všechny trable sympatičtější, než kdyby do mrtě spořádané hry pořádala nějaká diktatura. Perfektní totální organizace, spontánní projevy omezeny na minimum. Lidé na tribunách v Riu bučí očividně svobodně, což je v zemi, kde ne tak dávno vládla dvacet let vojenská junta, rozhodně úspěch.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy