Tereza Boehmová Tereza Boehmová | Komentáře
4. 4. 2019 11:40

Domácí porody nejsou k lékařům a záchranářům fér

Měli bychom se rozhodnout, co po lékařích vlastně chceme.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Pozornost k tématu domácích porodů opět přitáhly dvě události. Před dvěma týdny média zaznamenala případ záchranáře Daniela, kterému došla trpělivost a po výjezdu k nepodařenému porodu, který skončil smrtí novorozence, si na Twitteru ulevil: "Lidi, vy…rte se na domácí porody! Já fakt nechci jezdit na zbytečně mrtvé děti!!! Brečet až o samotě v sanitce." Tweety i s diskusí později ze sociální sítě zmizely. Záchranná služba sice potvrdila, že k takovému zásahu vyjela, ale s ohledem na citlivost případu se k němu odmítla dál vyjadřovat, protože se jím zabývá policie.

Druhou kauzu, která se táhne již od roku 2010, završilo středeční rozhodnutí Ústavního soudu ve sporu mezi rodiči a jihomoravskou záchrankou. Ta odvezla za asistence policie novorozence po domácím porodu do zdravotnického zařízení, i když si to matka dnes již devítiletého dítěte nepřála. Okolnosti případu byly komplikované a nejednoznačné. Rodiče si stěžovali, že přivolaní zdravotníci měli předsudky, údajně se chovali povýšeně a dávali jasně najevo, že s jejich alternativním způsobem života nesouhlasí. Novorozenec byl podle rodičů zcela v pořádku a nemocnici měli v plánu navštívit druhý den. 

Zasahující záchranáři naopak tvrdili, že měli o zdraví miminka vážné obavy, protože prostředí bylo nestandardní. V bytě našli nahou matku s novorozencem a placentou mezi nohama, hodinu po porodu dítě stále nemělo přestřiženou pupeční šňůru, v bytě se pohybovali volně dva psi a vedle v pokoji spala tříletá dcera.

Porodní centrum Na Homolce
1:27
Porodní centrum Na Homolce | Video: Jakub Zuzánek

Lékař přes protest rodičky rozhodl o odvozu novorozence do nemocnice, kde dítě kvůli silnému podchlazení skončilo v inkubátoru. U soudu se řešilo, kdo podchlazení způsobil - podle rodičů to byli záchranáři, kteří dítě oddělili od matky a nezajistili mu dostatečné teplo při převozu. Zdravotníci naopak vinili rodičku. Zasahující lékař již u posledních kol procesu nemohl svědčit, protože zemřel. Na jeho zdravotním stavu se podle jeho kolegů podepsal i dlouhotrvající soudní spor.   

Ústavní soud ve středu přiznal matce a dítěti právo na omluvu a finanční odškodnění. Představitelé Ligy za lidská práva rozsudek uvítali, protože dle zástupce Ligy Dana Petruchy "přináší do českého práva respekt k autonomii jednotlivců a odmítnutí lékařského paternalismu přetrvávajícího z minulého režimu".

Z hlediska lidských práv a respektu k jinakosti a alternativám zní toto rozhodnutí jistě líbivě a pěkně. Můžeme o něm hodiny vznosně teoretizovat, protože dítě v tomto případě naštěstí přežilo. Příznivci domácích porodů jej jistě uvítají. Dovolte mi ale jednu spekulaci. Co by se bývalo odehrálo, kdyby lékař v podobném případě dítě doma na přání matky ponechal (i když by si dle svých slov nebyl jist zdravotním stavem) a ono do rána bohužel zemřelo na komplikace, které na místě nemohl kvůli nedostatku přístrojů a vybavení prověřit? Jak by asi vypadal proces potom?

Co tento precedent přináší pro lékaře zasahující u těchto případů? 

I když Ústavní soud uvedl, že usnesení "neznamená, že pro zdravotníky je vhodnější v případě ohrožení života a zdraví dítěte nezasahovat, aby se vyhnuli odpovědnosti za případný neoprávněný zásah", obávám se, že to je přesně cesta, kterou se budou v podobných případech ubírat, a nelze se jim divit.

Měli bychom se rozhodnout, co po lékařích vlastně chceme. Nejde totiž zůstat někde na půl cesty a žádat po nich, aby respektovali někdy nekvalifikovaná rozhodnutí a nemalá rizika domácích porodů (nedostatek vybavení a přístrojů na místě porodu a často fatální důsledky z prodlevy při převozu v případě, že se něco nevyvíjí, jak má). Na tento problém poukazuje i zoufalé volání záchranáře Daniela. Pokud totiž nastává jakákoliv komplikace u domácího porodu a rodička se dostane do nemocnice, ta za ni rázem přebírá odpovědnost. A to není ke zdravotníkům zrovna fér.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy