Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
31. 1. 2019 13:30

Důchodová komise je tu kvůli voličům, ne kvůli důchodům. Spartakiádní cvičení začíná

Slovo "reforma" budí nežádoucí dojem, že něco není v pořádku. Představit "komisi pro důchodovou reformu" by byla PR katastrofa.
Ilustrační foto spokojených seniorů.
Ilustrační foto spokojených seniorů. | Foto: Shutterstock.com

Na důchodové reformě si nedávno vylámal zuby i Putin, a to je co říct. Tím pádem tolik nepřekvapí, že ani Češi nemají v tomto směru nějaké přehnané ambice.

Sestavit důchodovou komisi je pro každou vládu povinné cvičení, ta nejnovější má rekordních 43 členů. Ale spartakiáda, kterou představila ve středu ministryně sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, to nebude ani pot, natož krev a slzy.

Andrej Babiš, prokázaly výsledky voleb i sociologické výzkumy, vyluxoval levici stále perspektivnější cílovou skupinu: seniory. Zajel do sociální demokracie (a komunistů) na její kdysi výsostné půdě. Tohle se nedá obejít jinak než zleva - takže zvyšovat a slibovat jako nebo víc než Babiš.

Důchodní komise je tu v první řadě kvůli voličům, ne kvůli důchodům. Že bude hůř? V časech konjunktury svatokrádežné myšlenky. Prostě nebude.

Reformní přístup ilustruje už sám název: komise pro spravedlivé důchody. To je v první řadě politický marketing, ne reforma. Slovo reforma totiž budí nežádoucí dojem, že něco není v pořádku. Proč bychom museli naléhavě reformovat, kdyby všechno běželo, jak má? "Komise pro důchodovou reformu" by byla PR katastrofa, tisíce polekaných voličů.

Kdežto spravedlivé důchody - zní to jak z volebního plakátu - občany uklidňují: ničeho se nebojte, věci jsou na svých místech. Zařídíme, spravedlnost nastolíme.

Kdo? Samozřejmě stát. Copak se dá důchodová spravedlnost prezentovat na tom, jak se kdo o své stáří postará i vlastním úsilím, prozíravostí, skrze rodinu atd.? Ne. Název komise implikuje, že o důchodech se dál uvažuje jako o výplatní pásce státu. Že důchody "prší z nebe" a stát zařídí, aby jen houšť. Vybere odvody a postará se.

To sice působí hezky a momentálně i jaksi bytelně. Ale stárnutí populace a demografické zářezy se nedají oblafnout ani tím nejspravedlivějším vzorečkem, ani tou nejvysoustruženější rovnicí, kolik má komu stát průběžně měsíc co měsíc posílat. Do kyselého jablka se kousnout musí.

Babyboom: až 190 tisíc novorozeňat ročně (1974, 1975). A populační deprese přelomu tisíciletí: rodilo se jen kolem 90 tisíc dětí za rok (1996 až 2001). Orientačně: až se generace 70. let dožijí důchodového věku, bude jim státní penze vyplácet stát, poháněný pracovní silou "polovičních" ročníků. Že by se tito důchodci měli jen díky průběžnému systému relativně lépe než ti dnešní, je iluzorní.

V roce 2040 bude babyboomerům zhruba pětašedesát; dnešní maturanty najdeme někde u vrcholu takzvaně produktivního věku. Nejpozději tou dobou začne důchodovému autopilotovi docházet benzin.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy