Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
17. 1. 2011 9:30

Ekonomům se hroutí svět. Ekonomika si dělá, co chce

Zelený viní státní intervence, Sedláček podezírá systém, Robejšek zase globalizaci
Foto: Aktuálně.cz

Zatímco ve většině západních zemí si politici a jejich poradci lámou hlavu, jak se vypořádat s hospodářskou krizí (popř. předejít té další) mezi ekonomy se stále častěji ozývá: žádné známé makroekonomické nástroje nepomohou, musel by se změnit celý systém.

Nejjasněji to vyjádřil Milan Zelený, v zahraničí nejčastěji citovaný český ekonom.

„Makroekonomické nástroje nefungují a fungovat nebudou: ani fiskální, ani monetární - a žádné jiné nemáme."

Zelený je přesvědčen, že různé státní dotace, záchranné balíčky a intervence už ekonomiku zcela zneprůhlednily a zdeformovaly.

"Svobodný trh se snaží prosadit občasným růstem, ale nánosy státních intervencí, utrácení, injekcí, šrotovných, stimulů a podobného plýtvání selhaly, deformují přirozené signály trhu, zvyšují nejistotu, rozšiřují dlouhodobou nezaměstnanost, utlumují investice i spotřebu soukromých sektorů, nafukují spekulativní bubliny sektorů státního i finančního. Virtuální ekonomika spekulací se opět utrhla od ekonomiky reálné," míní Zelený.

Stroj, či živý organismus?

Ekonomika se totiž podle něj nechová jako stroj - jak předpokládají mnozí, ale jako společenský organismus.

„Každá státní intervence má za následek adaptaci, přizpůsobení, učení se a nové rozhodování. Tentýž vstup nemá za následek stejný výstup."  Stát o ekonomice podle něj takto nepřemýšlí, má za to, že podobně jako reaguje na stejný „vstup" vždy identickým výstupem. „Jestli nevrátí, pak se hledá chyba ne ve stroji samém, ale ve velikosti vstupu. Vede to k tomu, že když něco nefunguje, tak prostě zopakujeme totéž, ale více a radostněji," míní Zelený.

Foto: Aktuálně.cz
Milan Zelený:
Císař je nahý: Ekonomika a ekonomie světové i naší krize

Hlavní makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček má též za to, že jde o systémový problém celého nastavení, na jehož nápravu nemáme recept.

„Uvědomme si, že víceméně stejní ekonomové, kteří systém betonovali před krizí, se jej nyní snaží opravit. Jak vidno, ani od islandského a maďarského krachu jsme nic brilantního nevymysleli," napsal Sedláček.

„Mám pocit, že se nám kapitalismus buď změnil pod nohama a nikdo jsme si toho pořádně nevšimli. Nebo to (spíše) celou dobu byla jen jakási divná hra, která fungovala 'trošku jinak'", uzavírá Sedláček.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sedláček:
Mezisváteční intermezzo o hře na něco, co není

Petr Robejšek, analytik působící v Hamburku, dospěl k závěru, že hlavním problémem je celosvětově provázaná ekonomika, její obrovský rozsah, „nezvládnutelná komplexnost světa bez hranic."

„Poučení, které však hospodářské a politické elity z dosavadních erupcí globální krize pořád ještě nehodlají vyvodit, zní: Řídit dokážeme pouze to, čemu opravdu rozumíme.  Bylo by svrchovaně nutné snížit velikost a složitost organizací sloužících k dosahování politických a ekonomických cílů na tu úroveň, kterou jsme schopni myšlenkově obsáhnout a mocensky zvládnout," míní Robejšek, který je přesvědčen o nevyhnutelnosti hledat řešení v rámci menších celků, tedy na národní úrovni jednotlivých států.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Robejšek:
Globální krize pokračuje

A co si o hospodářských krizích v současném světě myslíte vy? Dokážeme je zkrotit s tím, co dnes máme k dispozici?  Bude pokračovat ekonomická globalizace, či se ekonomika začne rozpadat na menší a daleko uzavřenější celky?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 23 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Utkání s Italy rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

V páté směně Italové dvakrát odpálili a Chrousta na "kopci" vystřídal nejzkušenější český hráč Petr Minařík. Domácím se přesto podařilo přidat pátý bod. Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování souboje nepřipustila.

Zákrok večera předvedl v zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a body nestáhl. Stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) měli Češi více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy