Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 6. 2018 13:10

Fotbalové MS v Rusku? Jako hrát ping-pong u souseda, který vraždí a mlátí svoji ženu

Když autoritářské a totalitní režimy pořádají mistrovství světa, sport je neobrací k lepšímu, jen pomáhá zakrývat jejich podstatu. Bohužel.
To není maskot MS ve fotbalu, to jsou trosky letu MH17.
To není maskot MS ve fotbalu, to jsou trosky letu MH17. | Foto: Reuters

Ve čtvrtek zápasem domácího týmu se Saúdskou Arábií začíná mistrovství světa ve fotbale v Rusku. "Svátek fotbalu" bude za čtyři roky uspořádán v Kataru… Jde o sport? Dá se fotbalové MS ještě vnímat jako sport? Dá se sport oddělit od ruské reality? Má se sport spojovat s politikou, s tím, jaký režim MS nebo zimní či letní olympiádu pořádá? Nebo je to naopak, sport je tu od toho, aby režim obracel k lepšímu?

Je vůbec slušné dívat se na mistrovství, které pořádá Vladimir Putin? Které se v Rusku uskuteční dost možná díky korupci (v období mezi šampionáty bylo 17 z 24 členů výkonného výboru mezinárodní federace FIFA obviněno z porušení etického kodexu, či přímo z korupce)? Které se odehrává v zemi, kde jsou dennodenně tvrdě porušována lidská práva?

Jak mi nedávno naprosto vážně řekl jeden vzdělaný fotbalový fanda, úspěšný manažer: "To jsou takové blbé, naivní, havlovské otázky. Koho to dneska vůbec ještě zajímá?" Namítl jsem, že to možná zajímá pozůstalé po pasažérech letu MH17, že to možná zajímá příbuzné lidí zabitých v Donbasu, ruské pronásledované homosexuály a politické odpůrce dnešního režimu, rodiny po zhruba 130 novinářích zavražděných v této zemi po nástupu Vladimira Putina k moci a další a další lidi. Opakoval: "Ty jseš fakt strašně naivní, na mistrovství světa jde přece o sport a sport lidi spojuje."

K tomuto značně rozšířenému názoru nedávno ruská agentura Rosbalt sdělila toto: "O sport nejde, hlavní je propaganda." A dál tato agentura napsala: "Sportovní stránka mistrovství je pro Putina podružná. Kreml turnaj využije jako důkaz, že Rusko není v izolaci a západní sankce proti němu jsou bezzubé." Ano, toto je nejsilnější vjem ze startujícího šampionátu, jestliže takhle vypadá "izolace", tak s chutí do ní.

Pokud jde o sám sport, tedy pokud bychom ho zkusili poněkud cynicky (cynicky vůči obětem Putinova panování) oddělit od autoritářského kremelského režimu, pak nutno připomenout, co v minulosti tropila ruská národní antidopingová agentura RUSADA. Její zaměstnanci falšovali vzorky moči a dodávali sportovcům látky na zvýšení výkonnosti, podle Mezinárodní antidopingové agentury WADA bylo do dopingu zapleteno více než 1000 ruských sportovců ve 30 různých sportech. "Bylo to institucionální spiknutí," přiznala deníku New York Times ředitelka agentury RUSADA Anna Anceliovičová.

Fake sport

Jednoduše řečeno MS ve fotbale se odehrává v zemi státem řízeného dopingu, jako by se nechumelilo (a v dopingu nejde o sport, nýbrž jen o výhry za každou cenu a o ničení zdraví sportovců, tedy o "fake sport"). Hraje se fotbal, ale o fotbal nejde. Stejně jako v Soči 2014, kde klání přišlo zhruba na 50 miliard dolarů, stala se nejdražší olympiádou všech dob, nešlo o zimní sporty.

K čemu fotbalové MS přirovnat? Představte si, že sousedíte s lidmi, kteří mají zahradu a pozvou vás na turnaj v ping-pongu. Vy víte, co je to za rodinu, otec je vyšetřován pro zabití dcery a domácí násilí na manželce, ví se o něm, že je mafián, násilně zabral domek vedle a tvrdí, že patřil vždycky jemu, vás dnes a denně pomlouvá, kamkoli přijde. Vy však na ten turnaj kývnete, protože "jde přece o sport a sport spojuje".

Při čtyřhře si všimnete, že manželku hostitele na oku, na rukou a na nohou hyzdí velké, tmavé modřiny, vidíte jasně, že se muže bojí, ale budete dělat, že jste si ničeho nevšimli, protože jde přece o sport, o pinčes.

Při turnaji vás pohostí nejlepším pitím a jídlem a domácí násilník na vás bude jak med, jakmile projdete brankou, zvolá: Pro naši rodinu je veliká čest pozvat vaši rodinu… Otevřeli jsme vám naši zahradu a naše srdce." (Podobně jako prezident Putin na videu světu sdělil: "Pro naši zem je veliká čest pozvat mezinárodní fotbalovou rodinu… Otevřeli jsme naši zemi a naše srdce.")

Na turnaj se dostaví rodiny z širokého okolí a nebude slušné poukazovat na zbídačený stav manželky, to se prostě nedělá (navíc si možná rány zaslouží, že). Po turnaji, který dokonce možná vyhrajete a získáte první cenu, vás potká soused, který se neúčastnil, a zeptá se: "Jaké to bylo? Neudělali vám něco?" A vy řeknete: "V pohodě, byli fakt strašně milí." (O monoklech manželky raději pomlčíte.) Soused bude kroutit hlavou, na turnaj nešel, protože v noci slýchá, jak turnajový hostitel mlátí svoji ženu a ona pláče.

Putin chce Rusko, jež zevnitř plně ovládá, zvenčí prezentovat jako normální, fungující, svobodnou, šťastnou, moderní zemi.

Jeho tajné služby vedou proti Západu hybridní válku, šíří dezinformace pokoušejí se maximálně rozložit Evropskou unii i Spojené státy, jsou podezřelé, že se pokusily v Británii zavraždit agenta Sergeje Skripala a jeho dceru a na Ukrajině novináře Arkadije Babčenka (s jistotou to však nevíme, ruský režim je zásadně neotevřený a postrádá silnou vnitřní kontrolu), Putinova armáda okupovala Krym a podporuje v Sýrii masového zabijáka Bašára Asada, kvůli němuž ze země prchají miliony lidí (které nechceme) atd. atd.

Jde o sport? Nejde, bylo by naivní tomu věřit. Dá se fotbalové MS ještě vnímat jako sport? Ne, je to propaganda Putinova Ruska, jeho režimu. Dá se sport oddělit od ruské reality? Přesně to Kreml chce, ale je to nesmysl. Má se sport spojovat s politikou? Šampionáty a olympiády pořádají nikoli sportovci či občané, ale státy, staly se nástrojem politiky. Sport nedemokratické režimy neobrací k lepšímu, jen pomáhá zakrývat jejich podstatu. Bohužel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy