Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 2. 2014 10:30

Glosa: Masakr v Kyjevě a putinovská olympiáda v Soči

Koukáme se na olympiádu v ruském Soči a v Kyjevě umírají lidé na barikádách. Šílené.
Kyjev, 19. 2. 2014.
Kyjev, 19. 2. 2014. | Foto: Reuters

Je to strašlivé, děsivě současné: koukáme v televizi na olympiádu v Rusku, v Soči, fandíme českým hokejistům, kteří se tam "bratrovražedně" mydlí se Slováky, a v tu samou dobu v Kyjevě umírají lidé během střetu prozápadních demonstrantů s ozbrojenci prezidenta Viktora Janukovyče. Na jedné straně přibývá počet českých medailí (včera bronz biatlonisty Moravce), na druhé straně, na Ukrajině, přibývá mrtvých, zraněných, zmrzačených. Šílenství světa.

Zdánlivě ty dvě události, zimní olympiáda a masakr v Kyjevě, nemají lautr nic společného. To je ale samozřejmě lež. Ukrajina se rve o svoji budoucnost, kam bude patřit, jestli k Evropě, nebo k Putinovi. A v Soči zatím vesele probíhá "největší svátek sportu", který je zároveň gigantickou propagací putinovské moci. Mimochodem, jako bychom se ocitli o třicet let zpátky: ruské ministerstvo zahraničí obvinilo "Západ", že eskaluje napětí na Ukrajině. Ovšem podle svědků z Kyjeva přijíždějí proti demonstrantům bojovat polovojenské skupiny z východoukrajinských, promoskevských regionů. Takže možná ne Západ, ale spíš Východ.

Olympiáda v Soči je nepochybně také politický akt, politická propagace, a s konfliktem v Kyjevě úzce souvisí. Hnutí "Jsme Evropané" v úterý požádalo ukrajinské sportovce v Soči, aby přestali závodit a podpořili tak demonstranty v Kyjevě i jinde na Ukrajině. (Informovala o tom stanice BBC s odvoláním na Rádio Svoboda.) Je jasné, že pro prezidenta Vladimira Putina, který stojí na opačné straně než lidé na barikádách v ukrajinské metropoli, by byl takový protest nepříjemný, nežádoucí. Natožpak kdyby se přidali další sportovci (třeba útočník Jaromír Jágr).

Najdeme i jinou jasnou souvislost mezi Kyjevem a nynějším "hlavním městem" Ruska Soči. Při startu her se Janukovyč sešel s Putinem právě v dějišti zimních her. Není známo, o čem spolu prezidenti jednali. "Hovořili spolu na stadionu. Nebyla to žádná formální bilaterální schůzka a nebyla ani na Janukovyčově programu v Soči," sdělil tiskový odbor ukrajinského prezidenta. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale nedlouho poté přislíbil Ukrajině poskytnout další část ze slíbené půjčky. (Až splatí dluhy.)

Každopádně platí, že ukrajinským demonstrantům, kteří se touží vydat západním směrem, by velice pomohlo, kdyby se na jejich stranu přidala aspoň část sportovců v Soči. Právě proto, že je to politická, putinovská olympiáda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy