Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 2. 2014 10:30

Glosa: Masakr v Kyjevě a putinovská olympiáda v Soči

Koukáme se na olympiádu v ruském Soči a v Kyjevě umírají lidé na barikádách. Šílené.
Kyjev, 19. 2. 2014.
Kyjev, 19. 2. 2014. | Foto: Reuters

Je to strašlivé, děsivě současné: koukáme v televizi na olympiádu v Rusku, v Soči, fandíme českým hokejistům, kteří se tam "bratrovražedně" mydlí se Slováky, a v tu samou dobu v Kyjevě umírají lidé během střetu prozápadních demonstrantů s ozbrojenci prezidenta Viktora Janukovyče. Na jedné straně přibývá počet českých medailí (včera bronz biatlonisty Moravce), na druhé straně, na Ukrajině, přibývá mrtvých, zraněných, zmrzačených. Šílenství světa.

Zdánlivě ty dvě události, zimní olympiáda a masakr v Kyjevě, nemají lautr nic společného. To je ale samozřejmě lež. Ukrajina se rve o svoji budoucnost, kam bude patřit, jestli k Evropě, nebo k Putinovi. A v Soči zatím vesele probíhá "největší svátek sportu", který je zároveň gigantickou propagací putinovské moci. Mimochodem, jako bychom se ocitli o třicet let zpátky: ruské ministerstvo zahraničí obvinilo "Západ", že eskaluje napětí na Ukrajině. Ovšem podle svědků z Kyjeva přijíždějí proti demonstrantům bojovat polovojenské skupiny z východoukrajinských, promoskevských regionů. Takže možná ne Západ, ale spíš Východ.

Olympiáda v Soči je nepochybně také politický akt, politická propagace, a s konfliktem v Kyjevě úzce souvisí. Hnutí "Jsme Evropané" v úterý požádalo ukrajinské sportovce v Soči, aby přestali závodit a podpořili tak demonstranty v Kyjevě i jinde na Ukrajině. (Informovala o tom stanice BBC s odvoláním na Rádio Svoboda.) Je jasné, že pro prezidenta Vladimira Putina, který stojí na opačné straně než lidé na barikádách v ukrajinské metropoli, by byl takový protest nepříjemný, nežádoucí. Natožpak kdyby se přidali další sportovci (třeba útočník Jaromír Jágr).

Najdeme i jinou jasnou souvislost mezi Kyjevem a nynějším "hlavním městem" Ruska Soči. Při startu her se Janukovyč sešel s Putinem právě v dějišti zimních her. Není známo, o čem spolu prezidenti jednali. "Hovořili spolu na stadionu. Nebyla to žádná formální bilaterální schůzka a nebyla ani na Janukovyčově programu v Soči," sdělil tiskový odbor ukrajinského prezidenta. Ruský ministr financí Anton Siluanov ale nedlouho poté přislíbil Ukrajině poskytnout další část ze slíbené půjčky. (Až splatí dluhy.)

Každopádně platí, že ukrajinským demonstrantům, kteří se touží vydat západním směrem, by velice pomohlo, kdyby se na jejich stranu přidala aspoň část sportovců v Soči. Právě proto, že je to politická, putinovská olympiáda.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy