Ivan Kytka | Komentáře
2. 3. 2007 0:00

Gripeny v mlžném oparu

Přes veškerou snahu se novinářům ze švédské státní televize SvT a jejich kolegům z britského listu Guardian nepodařilo přivést na televizní obrazovku korunního svědka.

Není kdo by dosvědčil, že konsorcium BAE Systems/Saab zvítězilo v soutěži na dodávku gripenů pro české letectvo poté, kdy uplatilo nejmenované české politiky.

I když tehdy i nyní existovaly a existují k mediálním spekulacím jisté důvody. Konzultační firma MPA Handels Alfonse Mensdorffa-Pouillyho se v roce 1995 ocitla v centru obvinění v Rakousku. Sám Mensdorff-Poully měl tehdy organizovat tajné schůzky s tehdejším ministrem obrany Wernerem Fasslabendem a bývalý šéfem rakouského vojenského letectva Josefem Berneckerem. Společnost BAE se tehdy ucházela o kontrakt na dodávku 36 útočných vrtulníků a dopravního letounu v celkové hodnotě zhruba 10 miliard Kč.

Zbrojní konzultant Mensdorff-Pouilly, jehož předkové odešli spěšně z Francie před Velkou revolucí v roce 1789 a kteří prosluli v diplomatických službách Rakouska-Uherska vynikajícími kontakty na britský královský dvůr, měl být prostřednikem, přes kterého směřovalo do stranických pokladen dvou tehdejších rakouských vládních stran zhruba 180 miliónů Kč jako "komise" za celou transakci. Podezření z korupce se však nepodařilo nikdy prokázat.

Spolupráce, či novinářský kanibalismus?

Londýnský Guardian sleduje "kauzu" British Aerospace Systems už dlouhá léta -  spolupráce dvou reportérů listu se švédskou televizí však v případě "české stopy" zaváněla poněkud novinářským kanibalismem. Pokud  David Leigh a Rob Evans švédské televizi skutečně pomáhali, jejich společná odhalení, "odvysílaná" přes Stockholm připomínají ne tak vzácnou techniku, kdy si média navzájem vyrábějí zprávy pouhým faktem jejich zveřejnění.

Z britského pohledu je zajímavé, že se švédské televizi (či Guardianu) podařilo získat svědectví od zdroje, který měl přístup do kanceláře jednoho z vysokých činielů BAE Steva Meada. Na stěně měl mít fotografie českých politiků s barevnými značkami dokumentujícími jejich náklonnost vůči kontratku s BAE. Steve Mead měl také zřejmě s nejmenovanným zdrojem debatovat o úplatcích pro české politiky.

Pohříchu, ani jedna z citovaných aktivit Steva Meada není podle zákonů platících v Anglii a ve Walesu jakkoliv trestná.

Co věděla v roce 2003 CIA?

V kontextu současného šetření švédských, britských a snad i českých detekivů je zajímavá také drobná diplomatická roztržka mezi Spojenými státy a Británií z roku 2003, tedy z doby, kdy česká vláda o zbrojní zakázce rozhodovala. Jak připomněl Czech Busniss Weekly, tehdejší vysoký činitel amerického ministerstva zahraničí Anthony Wayne obvinil u britského ministerstva obrany BAE z "korupčních praktik".

Guardian tehdy tvrdil, že Waynova slova byla založena na důkazech, jež měla k dispozici CIA a americké ministerstvo obchodu. Pokud Američané takové svědectví skutečně mají a pokud souvisí i se zakázkou pro Českou republiku, měli by je svým kolegům v Evropě poskytnout.

Zdá se, že klíčové v celém případu gripenů pro české letectvo je, kam se podělo zhruba 165 miliónů korun, které měla poslat BAE na účet v Panamě registrované firmy Valurex.

Akcionáři Valurexu nechali svou společnost  zapsat v roce 2003 také v obchodním restříku ve švýcarské Ženenvě. Registrace nese datum 20. listopadu 2003. O čtyři týdny později hlasovala o kontraktu česká vláda.

[email protected] 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy