Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
28. 6. 2018 13:25

Hache, Pomáček, nebo někdo další? Máte papíry na zamini? A můžeme je vidět?

Zkuste to v životě hrát na čestné slovo, jako ústavní činitelé při jmenování ministra. Bílý autobus vás neodveze z Hradu do Strakovky, ale někam úplně jinam.
Miroslav Poche a Jan Hamáček.
Miroslav Poche a Jan Hamáček. | Foto: ČTK

Mít v pořádku papíry je dneska základ. Papírem číslo 1 je samozřejmě účtenka made in EET. Bez ní nevyhrajete. Dále papíry na auto, řidičák, technickou, emise, to si fakt hlídejte, nebo máte průšvih. Pochopitelně taky stvrzenky a záruční listy, kdybyste potřebovali reklamovat kotel nebo myčku nebo odlepenou podrážku. A tak dále. To je život, vyspělá společnost.

Mrzuté je, že už druhý den panují vážné pochybnosti o tom, jestli má v pořádku papíry ministr zahraničních věcí. A kulturou papírů vycepovaný občan se ptá: Kdo vlastně má papíry na zamini? A mohl bych je vidět?

Andrej Babiš i Jan Hamáček ovšem odmítají podrobně vysvětlit, jak se při jmenování ministra zahraničí postupovalo a jak je možné, že se místo písemně navrženého kandidáta Miroslava Pocheho nakonec stal ministrem někdo jiný. Z jediného seznamu členů vlády, na který Babiš napsal Pocheho, se vylíhl jako motýl z kukly bource morušového Hamáček.

Protože se jmenování ministrů neřídí zákony přírody, ale článkem 68 Ústavy České republiky, není proměna středem pozornosti biologů, nýbrž ústavních právníků a vlastně jakýchkoliv fachmanů přes papíry. Právem. Když si v normálním životě bez papírů ani neškrtnete - zkuste si bez nich třeba zapodnikat -, bylo by zvláštní, kdyby činnost ministra zahraničních věcí ČR provozoval někdo, kdo na ni směroplatné papíry nemá. Není možné, aby zemi řídili a reprezentovali ve světě členové vlády jmenovaní za podivných okolností.

Je to ústavní holomajzna. Místo toho, aby Babiš, Hamáček a Hrad postupovali srozumitelně a transparentně, nabízejí důvody, proč o celém postupu a jeho náležitosti pochybovat. To není legrace. Mohl Zeman odmítnout jmenovat Pocheho? Jak se tam vzal Hamáček? A bude úřad řídit Hache, Pomáček, nebo někdo další?  

Z jiného světa je Babišův argument "nikdo není zvědav na žádné spory, občané čekají na stabilní vládu", a proto žádná kompetenční žaloba na prezidenta nebude. Babiš zjevně nedoceňuje význam pravidel, jejich stanovení a dodržování. To je problém násobně nadřazený tomu slavnému makání, na které přísahá.

Zkuste se na babišovskou logiku odvolat, když nebudete mít v pořádku papíry. Zastaví vás dopravní policie a vy jí sice neukážete žádné doklady, zato ji místo toho informujete, že na vás někde čekají a že nikdo přece není zvědavý na nějaké spory, tak ať vás koukají nechat jet dál. Máte barák bez stavebního povolení a úřadu vysvětlíte, že sorry jako, ale nutně jste ho potřebovali a nikdo přece není zvědavý na nějaké spory. Totéž na berňáku, u přepážky na poště atd. atd. Se dohodneme, vždyť jsme lidi, nebudeme z toho dělat vědu, no ni?

Tak určitě. Zkuste to v životě hrát na čestné slovo, jako ústavní činitelé při jmenování ministra. Bílý autobus vás neodveze z Hradu do Strakovky, ale někam úplně jinam.

Sledujte tiskový brífink po jednání vlády. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy