Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 5. 2016 13:30

Hejtman šajba Hašek opět posloužil Kremlu. Z jízdy Nočních vlků po Česku udělal "událost"

Nebýt Michala Haška, málem bychom si jízdy Putinových vlků po Česku ani nevšimli. Stal se součástí propagandy.
Hejtman Hašek mezi svými. Škoda, že si neoblékl černou koženou bundu.
Hejtman Hašek mezi svými. Škoda, že si neoblékl černou koženou bundu. | Foto: Fb Michala Haška

Noční vlci přijeli na Moravu. Putinovi propagátoři, obdivovatelé Stalina a aktéři okupace Krymu, tu zaznamenali velký úspěch. Na Ústředním hřbitově v Brně, kde stojí také památník vojáků Rudé armády, se s nimi sešel jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek (ČSSD). Čili, jak by asi řekli, šajba. Dosud nejvýše postavený český politik.

Jaký cíl mají jízdy Nočních vlků po západní Evropě? I velmi prostá mysl chápe: nejde o vyjádření úcty rudoarmějcům, kteří bojovali proti fašismu. To je záminka. Padlí vojáci by se asi divili, že se jim jezdí klanět motorkářský gang s mimořádně špatnou pověstí, který si vydržuje prezident Putin.

Vlci provokují, jejich smyslem je rozeštvávat západní společnosti, testovat demokracii, tedy systém, který jim je na hony vzdálen. Mají rozdělovat, poutat k sobě putinovce a stavět je proti lidem, kteří si cení svobody.

Proto je oficiální setkání se známým českým politikem (byť po lánském puči, po snaze svrhnout předsedu ČSSD pod velením Miloše Zemana, nyní poněkud odstaveným) významné. S vlky se setkal na pozvání ruského konzulátu v Brně. Ostatně již dříve využíval informací v Česku působících proruských webů.

Podle některých bezpečnostních expertů má právě brněnský konzulát na starosti kremelskou propagandu v Česku. Zatímco ruská ambasáda v Praze je údajně jakýmsi velícím střediskem pro putinovskou propagandu v EU. To celé, podle zpráv, jež je pochopitelně těžké ověřit, pod vedením ruské vojenské rozvědky (GRU, Glavnoje razvedivatěl'noje upravlenije, Hlavní rozvědková správa).

Ukázal, že tu ruská propaganda funguje

Tohle Michal Hašek neví? Je tak naivní? Na svém Facebooku píše, že vzdal "hold vojákům Rudé armády padlým při osvobození Brna a jižní Moravy" s ruskými, českými a slovenskými motorkáři. "Bylo pro mne silným zážitkem být při tom a společně se poklonit památce padlých s ruským generálním konzulem p. Budajevem."

Ne. Není tak naivní. Zcela vědomě se účastní putinovské akce, je to jeho role. Dokazuje to další věta z jeho Facebooku: "Jsem zvědav, co se zítra dozvím z českých médií." Předem počítá s tím, že jeho spojení s Nočními vlky nemůže nevyvolat silný rozruch.

Loni jízda Nočních vlků probouzela silné vášně. Jeli takhle poprvé. Poláci část gangu nepustili na své území. Německé úřady jim nejdřív taky zakázaly vstup do země. Důvod: riziko pro veřejný pořádek a obavy z pokažení diplomatických vztahů s Polskem. Jenomže berlínský správní soud rozhodl, že zákaz byl nedostatečně zdůvodněný, a zrušil ho. U nás kvůli vlkům zasedala vláda, nakonec v klidu projeli.

Letos klid po pěšině. Poláci k sobě vlky nepustili. Slováci ano a my taky. Nic by se nedělo, nevyvolali by pozornost nebýt toho, že se s výpravou sešel Hašek. Ten z jejich jízdy u nás udělal, co bylo potřeba: "událost". Posloužil. Ukázal, že jsme rozdělený národ, že tu ruská propaganda funguje, že padá na úrodnou půdu.

Poznámka na okraj. Poslední dobou se u nás často vyzvedává význam zemí Visegrádské čtyřky, V4. Jak spolu ty čtyři státy jdou proti Bruselu, proti kvótám, proti uprchlíkům. A najednou politik hlavní vládní strany jde zcela proti nejsilnější zemi V4, proti Polsku. Jeho přístup je opačný, jasně proruský, jasně putinovský.

Hašek symbolizuje, že jsme rozdělená společnost. Rusy zpracovávaná společnost. Část je pro Putina, nepochybně ta menší. Větší část je západní. Hašek, snad posílen týdenní návštěvou Číny, vysekl Kremlu a jeho politice poklonu. Je s podivem, že nesedl na motorku a s voláním "Za Pútina, za Pútina" nefrčel s Rusy na Berlín.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy