Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 5. 2015 12:30

Noční vlci jsou hybridní inkarnací cara Putina na motorce

Komentář Martina Fendrycha: Skupinky Putinových motorkářů připomínají ruskou hybridní válku.
Vladimir Putin a šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov jezdí samozřejmě bez helmy.
Vladimir Putin a šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov jezdí samozřejmě bez helmy. | Foto: Reuters

Putinovi bikeři, Noční vlci, to mají na Západě na první pohled těžké. Z jejich velejízdy zbyly trosky, byť o ně média jeví mimořádný zájem. Původně měli vlci triumfálně, v několik set hlav čítající koloně projet až do Berlína. Měla to být demonstrace ruské síly a protiváha vojenské koloně americké. Zároveň demonstrace putinovské modernity. (Motorkářský gang a jeho idol, kápo, autoritářský vůdce státu.)

Poláci o jízdu nestáli, část putinovců na mašinách do své země nepustili, kolonu rozbili. Také německé úřady ruským motorářům zakázaly vstup do země. Spolková policie v nich viděla podle schengenských regulí riziko pro veřejný pořádek a navíc argumentovala tvrzením, že by kolona mohla komplikovat diplomatické vztahy s Polskem.

Jenomže Německo není Rusko, je to právní stát, kde zákony platí i pro příchozí. Berlínský správní soud, na který se Noční vlci obrátili (část z nich žije v Berlíně), rozhodl, že úřady zákaz vstupu pro Noční vlky řádně nezdůvodnily, a motorkáři tedy do země smějí. Pokud mají vízum a příslušné doklady.

Berlínský soud protiputinovské bojovníky nejspíš zklamal. Zbytečně. Nevpustit motorkáře do země, když byly důvody chabé, vycucané z prstu, znamená zužovat prostor svobody. Je jasné, že Noční vlci nic takového nehledají, jejich vzorem je autoritář Putin. Soud však vyslal vzkaz nám, Evropanům: Jen to, že se vám vlci nelíbí, ještě neznamená, že se vzdáte práva.

Evropou se potulují malé skupinky Nočních vlků. U nás o ně pečuje „Všekozácký svaz Českých zemí a Slovenska z.s.“. Jeho ataman, kozácký plukovník Mikhail Dzyuba, tvrdí: „Tato akce je nepolitická a nevyjadřuje vůli žádných politických stran nebo jejich lídrů.“ Podle doplňkové informace kozáků „Akci aktivně podpořil prezident českého spolku "Klub Rusko“ Z. Zbytek a Ruské středisko vědy a kultury v Praze.“

Kozáci v Česku stojí za povšimnutí. V původní, nepředělané Zprávě o situaci národnostních menšin za rok 2012, v její příloze číslo 12, kterou vytvářejí nikoli čeští úředníci, ale Rusové žijící u nás, jsme mohli v srpnu 2013 najít vážné varování před činností ruských kozáků v Česku. Zpráva o nich hovořila jako o „páté koloně", kterou ovládá Moskva.

Motorkáři a kozácká stanice v Praze

Jmenovitě se vládní zpráva zmiňovala o dvou organizacích („Trojická-Velvyslanecká kozácká stanice v Praze“ a „Všekozácký svaz v Českých zemích a na Slovensku“). Podle zástupců ruské menšiny u nás kozáci vytvářejí uniformované, ozbrojené oddíly, jsou řízeni z Kremlu a jejich cílem je „proniknout do všech společenských a státních struktur“.

Není tedy divu, že se kozáci v Česku starají o „své“ Noční vlky. Stejně pak není divu, že vlčí motorkářské akce podpořil plukovník v záloze Zdeněk Zbytek, za minulého režimu velitel tankové divize, který chtěl s tanky táhnout na Prahu a násilně ukončit sametovou revoluci, muž pečený vařený na ruské ambasádě.

O motorkářské propagátory Kremlu se u nás starají kozáčtí propagátoři Kremlu. Zajímavá novinka v této souvislosti: Noční vlci podle zpráv z ruských médií dostali za poslední rok a půl z vládních grantů 56 milionů rublů (asi 27 milionů Kč). Část z těchto peněz přitom využili na organizování protizápadně laděných přehlídek pro děti. A za další miliony pravděpodobně putují Evropou.

U nás navštívili památník „Setkání armád – 5. května 1945“ u Vitějovic. Přijeli tam jenom dva ruští motorkáři (žádná sláva) a asi třicet tuzemských bikerů. V Praze vlci navštívili memoriál na Olšanských hřbitovech. Přijelo jich asi dvacet. A akce měla klasický průběh, příznivci putinovců se hádali s odpůrci. Z Olšan bikeři pokračovali na Vítkov.

Jízda skupin Nočních vlků Evropou je zajímavá ještě jednou věcí. V podstatě kopíruje hybridní válku na Ukrajině. I na Krymu se přece začali objevovat „zelení mužici“, teprve pak byl zabrán. Kreml popírá, že ruští vojáci bojují se separatisty (jen ti na dovolené, na opušťáku). Vlci podobně. Oficiálně se jedou 70 let po válce poklonit padlým ruským vojákům. Ve skutečnosti propagují Putina a jeho násilnickou politiku.

Vážou na sebe v jednotlivých evropských zemích tiché i hlučné podporovatele Kremlu. U nás nejen kozáky, ale celou tu proruskou, nesmírně aktivní propagandu. Kde se objeví, tam zavládne nepokoj. Rozeštvávají, dotováni milionově Kremlem. Podobně jako ruští kozáci v Česku, i oni jsou pohyblivou pátou kolonou, Putinem na mašině v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy