Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 12. 2015 14:13

Hovory s diktátorem. Asad v České televizi promluvil jako Putinův dobrý žák

Syrský prezident nám lichotí za to, že jsme odolali západní propagandě, kdežto našim spojencům podsouvá terorismus. Přál by si Západ rozdělený, tak jako jeho patron Putin.
Sýrie, to není Bašár Asad, ale především tisíce uprchlíků.
Sýrie, to není Bašár Asad, ale především tisíce uprchlíků. | Foto: Reuters

Česká televize odvysílala exkluzivní interview se syrským prezidentem Bašárem Asadem, momentálně jedním z nejsledovanějších politiků světa. Obraz a střih byly, jak řekl novinář Michal Kubal, pod kontrolou syrské mediální vlády. Takové bývají podmínky hovorů s diktátorem – ber, nebo nech, chceš-li s ním mluvit.

Bašár Asad z obrazovky ČT chválil Českou republiku za její syrskou politiku. Podle něj si Praha ve vztahu s Damaškem „zachovala rovnováhu“, kdežto většina Evropy „přijala západní propagandu“. V postupu českých představitelů je prý „něco státnického“. A podpis případné mírové dohody v Praze by byl Syřany „všeobecně přijatý kvůli vyváženému postoji vaší země“. Tvrdí Asad.

Od arabského jara v roce 2011 v jeho zemi zuří brutální občanská válka, před kterou prchlo přibližně 11 milionů obyvatel. Většinou pravděpodobně před krutým Asadem. (Rodina Asadů je v Sýrii u moci od roku 1971.)

Slyšet napřímo slova uznání od politika, který má potenciál pro mezinárodní soudní tribunál, je zvláštní a zlověstné.

Asad v rozhovoru jedním dechem obvinil Francii nebo Velkou Británii, že „podporují teroristy“, což jsou v jeho očích všichni, kdo proti jeho režimu bojují. Ještě jednou: nás chválí, kdežto naši – životní, bytostní – spojenci jsou prý strůjci terorismu. Výmluvný důkaz, jaký by si přál vidět Západ: rozdělený. Tak jako jeho patron Putin. Když dva dělají totéž, je to totéž.

České interview s Bašárem Asadem je třeba brát především jako jeho „prezentaci“, jako ilustraci způsobu myšlení a vyjadřování. Ne jako dialog provázaných otázek a odpovědí. Když odfiltrujete Asadovu sebepropagandu a pořád si připomínáte, že nejde o demokrata, ale vůdce odpovědného za smrt tisíců lidí, pak to jako studie bylo cenné. Lekce svobody slova.

Jenže neslyšíme syrskou protistranu. Což je v tak nesmiřitelně rozděleném konfliktu vážně problém. Nejen český. Mediálně agilní Asad dominuje. Logicky, je to VIP autokrat, kdežto opozice je roztříštěná, ne tak známá a „zajímavá“. Udělat „rozhovor s ní“ je těžší.

Žádná jiná západní země ale zároveň tak aktivně neusiluje o to, aby hostila slavnostní finále syrské mírové konference. My ano, Miloš Zeman to oznámil v září. Má se tomu říkat pražská deklarace.

Mír je hlavní a je celkem jedno, jak se bude podle místa podpisu nazývat. Praha by za obsah dohody nenesla odpovědnost, tak jako Varšava nemohla za Varšavskou smlouvu a Schengenský prostor nevynalezli v lucemburském Schengenu, obci o 450 obyvatelích. Promítnutí lokality do názvu ovšem naznačuje, že je příslušná destinace s obsahem dohody srozuměná. Nebo že ho přímo vítá. A proto poskytuje kulisy, fórum pro slavnostní akt i pro jeho aktéry. Může se tím zviditelnit, dokonce blaze nebo neblaze proslavit. Když Hrad nebo někteří diplomaté tak stojí o pražskou deklaraci, asi si nepředstavují, že bude uzavřena tajně ve sklepě.

Jenže pochopitelně nevíme, co by v mírové dohodě bylo, jako čí vítězství nebo porážku by ji svět vykládal, a tak dále. A vůbec nevíme, jaký by měla vliv na syrskou imigrační vlnu. Kdyby Asad zůstal u moci, těžko čekat, že se davy utečenců obrátí čelem vzad.

Aktivní česká ambasáda v Damašku, výmluvný Putinův kůň Asad v České televizi, schůzka Miloše Zemana se syrským ministrem zahraničí (zatímco opozičníci tehdy uvízli v dopravní zácpě na Manhattanu). Se Sýrií máme co do činění víc, než se zdá. Je namístě zdrženlivost a maximální obezřetnost. V reálné politice dejme tomu vyváženost, ale ne ta podle Asadových představ.

Bylo by hrubou chybou naslouchat s pochopením politikovi, který nám lichotí za to, že jsme odolali západní propagandě, kdežto našim spojencům podsouvá terorismus. Sýrie, to není Bašár Asad, ale v první řadě tisíce zoufalých utečenců.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy