Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 4. 2015 11:55

Hrad místo Vrtěti psem uvádí mýdlovou operu podle Peroutky

Nová mediální politika Kanceláře prezidenta republiky vypadá jako něco mezi Hlavou XXII a školením na téma „cenzura“.
Premiérové díly každý týden. (Ilustrační foto.)
Premiérové díly každý týden. (Ilustrační foto.) | Foto: Thinkstock

I ti poslední optimisté, kteří věřili, že Hrad důmyslně vrtí psem, byli zbaveni iluzí. Nikoli. Mediální orba prezidenta republiky a jeho lidí se neřídí žádným strategicko-politickým plánem. Nestojí za ní spindoktoři internetové generace, přesně dávkující informační špeky, na které je nám souzeno skákat.

Nebo snad víte o něčem, nad čím by teď bylo potřeba vrtět? Co je tu teď k zamlčení, od čeho je třeba rafinovaně odvrátit pozornost? Nic. Nebe nad médii je skoro bez mráčku, hladina klidná. Přesto to z Hradu jen duní. Hrad si vystačí naprosto sám.

Slibně rozjetý duel Kmoníček vs. Ovčáček na téma, v kolika procentech případů si prezident dělá legraci, utnul soudce Mynář s tím, že neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi. A proto bude osobně schvalovat a zamítat všechny „žádosti médií o rozhovory, reportáže či články“. Když žádost projde, bude „mediální výstup“ podléhat autorizaci mluvčího Ovčáčka. Výjimku ze schvalovacího procesu mají Ovčáčkovy tiskové konference. Počkat, nebo ne?

Celkově to vypadá jako něco mezi Hlavou XXII a hradním školením na téma „cenzura“ (těšíme se na jeho pokračování). Škoda že nevidíme přímý přenos. Stížnost už míří na vysílací radu!

Když už dětinská ČT tohle bojkotuje, pokouší se tiskový mluvčí alespoň zinscenovat Peroutkovy spisy jako mýdlovou operu. Jde v podstatě o remake Masarykova boje o rukopisy. Hlavní hrdina tentokrát – znovu proti všem – neodhaluje faleš slovanských legend, ale boří mýtus o legendě zdejší žurnalistiky. Čím větší nevděk za to sklízí, tím důsledněji ve svém zápase za Pravdu vytrvává, viz www.hrad.cz, kde budou postupně všechny díly seriálu ke stažení.

Sice by na začátku stačilo neříkat, že nacismem fascinovaný Ferdinand Peroutka napsal „Hitler je gentleman“, ale to by pak celá zápletka šla do háje, že. A když už to je venku, pak scénáři samozřejmě prospívá, že se kapric stupňuje, jinak by to za chvíli bylo o ničem, sledovanost nula nic. A reprízovat Pussy Riot nešlo donekonečna.

V nejhorším případě stačí zvolat: Smrt abstinentům a vegetariánům! A máme další tři, čtyři epizody po kupě. Show must go on.

Hradní verbální nápor naštěstí vyvažuje vedlejší postava senátora Františka Čuby, který, jak se tento týden ukázalo, v Senátu dosud nepromluvil.

Tak takhle si tu vrtíme.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy