Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
19. 6. 2019 14:10

Hrad vyvěsil ceduli: Z provozních důvodů zavřeno. Nerozumíme vaší řeči

K privátním aktivitám by měl být Hrad mnohem zdrženlivější. Prezidentská kancelář přece pečuje o sídlo prezidenta republiky, to stojí v zákoně.
Foto: Jakub Plíhal

Pražský hrad oznámil: "Starý královský palác (Vladislavský sál) bude ve dnech 19.-24. 6. 2019 z technických a provozních důvodů uzavřen." A také: "Expozice Příběh Pražského hradu bude ve dnech 19.-23. 6. 2019 z technických a provozních důvodů uzavřena." Novináři zjistili, že obě záležitosti souvisejí s tím, co už objevili dříve: správa Hradu pronajala Vladislavský sál, mimořádnou památku pozdní gotiky a prestižní prostor české státnosti, pro galavečeři módní společnosti Louis Vuitton. Ta zaplatí za nájem v přepočtu asi 15 milionů korun.

Vladislavský sál se k takové komerční akci propůjčuje poprvé.

Nejdřív něco k formě sdělení. Je významná. Občané České republiky, obyvatelé Prahy a její návštěvníci byli odkázáni na "technické a provozní důvody". To je bohužel běžné ptydepe úředních a rádoby úředních informací. Z "provozních" nebo "technických důvodů" bývá zavřené kdeco, od restaurace Na Růžku přes veřejné záchodky po výtah na ministerstvu. Ve skutečnosti jde o to, že nepřišel kuchař, praskla voda nebo se maluje - ale stručně informovat veřejnost o realitě, to už by asi bylo moc důvěrné, takoví kamarádi, abychom si spolu takhle povídali, to teda nejsme. Zůstat důležití a přísní je výhodné: technické důvody, provozní důvody a basta fidli, čtěte a představte si pod tím, co umíte, nemůžete na nás. Nazdar.

Rozdíl mezi "technickými" a "provozními" důvody dokážou svými slovy popsat jen vyvolení. Podle mě se tyhle finesy přednášejí na vyšší škole byrokracie a existují manuály, co do které kategorie patří. Ještě to tak zaměnit, to by byl průšvih!

Takže Hrad v tom není sám. V módu "aby nám huba neupadla" se soukromníci i instituce obracejí k zákazníkům a daňovým poplatníkům úplně samozřejmě. Není divu, když to připadá adekvátní i mluvčímu Ovčáčkovi nebo jednomu z jeho předchůdců z éry Václava Klause: "Je to běžný způsob, jak se tyto věci oznamují."

Běžný slovník to bohužel je, ale namístě není - už proto, že nejde o běžný případ. Na pět, respektive šest dní zavřít výjimečnou část Hradu pro soukromou akci, to bezpochyby za nějakou obšírnější a vřelejší komunikaci s lidem stojí.

A teď obsah, podstata věci. Kvůli ní je potřeba vyjít z Vladislavského sálu ven a porozhlédnout se kolem. Ona akce je sice v této chvíli mimořádná, ale zároveň ilustruje, kam v posledních letech dospělo "pojetí Hradu" a jak to na Hradě vypadá.

Fronty jsou základ. Nával turistů - za jejich počet hradní správa samozřejmě nemůže - umocňují nesmyslná kontrolní stanoviště. Že na Hrad "normální člověk už nechodí", jsem slyšel od (českých) přátel a známých snad stokrát. Akce typu dny otevřených dveří na tom nic nemění. Hrad působí jako komerční zóna.

S tím souvisí i speciální aktivity v hradních prostorách. Ano, komerční pronájmy se tu odehrávaly i dřív, ne až za Miloše Zemana a Vratislava Mynáře. Ne, to ještě neznamená, že je to vždycky správně. Ano, jde o příjem do hradního rozpočtu. Ale taky jsme bohatá země a Hrad je naše ikona; očividně musíme mít dost peněz na to, abychom si ji mohli dovolit opečovávat z vlastních zdrojů. Ne, čínské (ani jiné) byznysové fórum do historických prostor Hradu nepatří. Je to otázka vkusu. Patří sem státní nebo prezidentské akce (vyhlášení nejlepšího policisty, proč ne), případně ušlechtilá kultura.

K privátním aktivitám by měl být Hrad mnohem zdrženlivější. Prezidentská kancelář, to stojí v zákoně, přece o Pražský hrad "pečuje jako o sídlo prezidenta republiky". (A tato země je naše, hlásil ve volební kampani ten současný.)  

Předloňská zahradní oslava Mynářových narozenin byla sice jiný příběh, ale k hradnímu koloritu patří také.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
před 54 minutami

Jandová skončila v časovce juniorek na MS na 25. místě

Veronika Jandová skončila v časovce juniorek na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 25. místě, další česká závodnice Kristýna Burlová obsadila 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, který 13,7 kilometru dlouhou trať zvládla za 22:16 minuty.

Druhá skončila mistryně Evropy ze srpnového domácího šampionátu v Alkmaaru Nizozemka Shirin van Anrooijová, která zaostala za Garejevovou o 3,61 sekundy. Obě si tak prohodily pořadí z ME. Bronz získala doma Britka Elynor Backstedtová, jež na vítězku ztratila 10,93 sekundy.

před 1 hodinou

Za útoky na saúdská ropná zařízení je zodpovědný Írán, tvrdí Boris Johnson

Británie je přesvědčena, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení v polovině září je zodpovědný Írán. Uvedl to v pondělí britský premiér Boris Johnson, informovala agentura Reuters. Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že při připisování zodpovědnosti je "velmi opatrný". Útoky podle něj nicméně nepomohly v úsilí zmírnit napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy