Ivo Patta | Komentáře
22. 3. 2006 0:01

Ivo Patta: Proč nemáme na výchovu dětí

Je nejvyšší čas připomenout pohádku o králi, který potkal cestáře. Král si postěžoval, jak nemůže vyjít s penězi, a pak se zeptal cestáře, jak hospodaří on.

Cestář odpověděl: "Vydělávám denně tři groše. Jeden spotřebuji pro sebe, druhý půjčím a ten třetí vracím."

Král nad tím kroutil hlavou a nakonec se zeptal : "Jak to myslíš, cestáři?" A cestář povídá: "Jednoduše, jeden groš živí mne. Druhý půjčuji svým dětem, které mne budou živit, až nebudu moci. Třetí vracím svým rodičům. Ti mi kdysi půjčovali tím, že mě živili".

Podíváme-li se na podstatu sdělení, zjistíme, že zde skutečně celá staletí fungoval přirozený důchodový systém, který zajišťoval reprodukci obyvatelstva. Každý se musel postarat o své rodiče ve stáří a zároveň musel investovat do svých dětí, aby si zajistil stáří svoje.

Jaká je situace dnes?

Sociolog dává takový vývoj do souvislosti s rozvojem společnosti a považuje jej za přirozený. Lékař hledá příčiny v poklesu mužské potence a prohlašuje za příčinu třeba nošení slipů. Ekonom přizvukuje sociologovi a snaží se nás přesvědčit, že jediná správná cesta je penzijní připojištění, protože průběžné penzijní pojištění garantované státem se v době nepříliš vzdálené ocitne v krizi.

Jaké jsou ale skutečné příčiny poklesu porodnosti?

Je potřeba si posvítit na daně, a to skutečně důkladně, to znamená i na ty "neviditelné". Jedná se o celkové mzdové náklady a odvody zaměstnavatele, což jsou položky, které nejsou na výplatní pásce. Pro zaměstnavatele jsou to však mzdové náklady jako každé jiné, tedy je to pouhá daňová hra státu na schovávanou o 35 procent daní počítaných a odečítaných z celkových mzdových nákladů.

Podívejme se na problematiku u zaměstnance s nejčastějším hrubým příjmem, což je částka 15.500 korun (medián podle Českého statistického úřadu za rok 2004). Na tohoto zaměstnance připadají celkové mzdové náklady 20 925,-Kč, ze kterých zaměstnavatel odečte 5 425,-Kč a poukáže je přímo do státní pokladny na takzvané sociální a zdravotní pojištění. Uvedenou hrubou mzdu podrobí zaměstnavatel druhé redukci o položky zmíněné již výše, tentokrát pro zaměstnance způsobem viditelným na výplatní pásce, a to celkem o 1.937 korun.
Čistá mzda zaměstnance je 11.939 korun.

Výsledkem všech účetních operací v režii státu je celkové zdanění zaměstnance ve výši 8.986 korun, což je 43 procent.

Modelová dvojice zaměstnanců - manželů si společně u teoretického zaměstnavatele vydělá 41.850 korun (celkové mzdové náklady) a státu na daních odvedou 17.972 korun.

Uvedené zdanění je naprosto stejné u bezdětných i rodičů.

Teď se ale objevuje jádro problému, kterým je financování dětí v rodině.

K výše uvedené částce přičtěme po 500 korunách na každé dítě jako daňové, dále započítejme dětské přídavky a sociální příplatky. V tabulce to vypadá následovně:

Foto: Tomáš Daněk

Za pozornost stojí především poslední řádek "Čistý příjem na člena domácnosti".

Právě zde je ono pečlivě skrývané tajemství, jeden ze skutečných důvodů, proč se rodí tak málo dětí. Příčina tkví nikoliv ve změně chování mladé generace, která již nechce mít děti. Skutečná příčina je na straně státu v daňové oblasti. Rodiče dětí na sebe totiž berou nejen daleko více práce takříkajíc v druhé domácí směně, což je normální. Naprosto nenormální je však daňová politika státu. Jen a výlučně díky ní se rodiny pracujících rodičů s dětmi, zcela bez vlastní viny, propadají doslova do bídy ve srovnání se svými bezdětnými vrstevníky.

Komu se chce nastavovat noci, počítat každou korunu a z dálky se dívat na sousedy, kteří si při stejných příjmech, ale bez dětí mohou užívat života, braného dnes jako standard: dovolená u moře, nové auto, koupě vlastního bytu, výhodné ukládání peněz se státní intervencí na stavební spoření a důchodové připojištění?

Autor, původním povoláním agronom a ekolog, spolupracuje od roku 2002 s Centrem pro sociální a ekonomické strategie Univerzity Karlovy. Zabývá se důchodovými a sociálními reformami a s tím souvisejícími demografickými problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Někdo začal střílet na permské univerzitě v Rusku, na místě jsou zřejmě mrtví

Neznámý člověk začal střílet na Permské státní univerzitě, informují ruské tiskové agentury. Na místě jsou podle jejich zdrojů mrtví a ranění.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

před 1 hodinou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy