Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 9. 2021 7:30

Jak nelídr Jurečka nahrál Babišovi. Vede kulturní válku místo války o naši budoucnost

Marian Jurečka se zachoval jako nelídr. Problém čtyřprocentní zaměnil za problém celonárodní.
Předseda lidovců Jurečka by si měl srovnat politické priority.
Předseda lidovců Jurečka by si měl srovnat politické priority. | Foto: Jakub Plíhal

Malá patálie, nebo větší těžkost? V pátek předseda lidovců Marian Jurečka zaútočil na jednu z možných příštích vlád, a to vládu složenou z koalic SPOLU a Pir/STAN. Udělal to ve chvíli, kdy ještě ani neproběhly volby. Předvedl názorně, jaké lídry máme, my voliči, k dispozici.

Jak se to odehrálo. V pátek řekl Jurečka v podcastu pro Studio N Deníku N (téma začíná zhruba v 50. minutě): lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran. Citace lidoveckého předsedy: „Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala,“ oznámil. „V ten okamžik by vládní koalice skončila.“ Dodal, že na tom může ztroskotat i vytvoření vlády. Proč? Je to jednoznačná priorita KDU-ČSL, na níž bude trvat.

Hm, razantní, jednoznačný předseda lidovců Jurečka. Gay a lesbická komunita u nás bývá označována jako „čtyřprocentní menšina“. Z té čtyřprocentní menšiny jen část prosazuje manželství pro homosexuální páry. Ale hlavně - pro české občany, řekněme pro takových 80 až 90 procent, tohle fakt není téma, tohle není věc, která v Česku hoří, natožpak věc, kvůli které by se měla bořit (dokonce ještě nepostavená) vláda, která možná ani nikdy nevznikne.

Později ale lidovecký lídr otočil. Jeho odhodlání smést vládu kvůli „manželství pro všechny“ vzalo rychle za své. Jurečka oznámil: „Rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi. Česká republika ji potřebuje, stejně jako potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země a řešit je.“ A zopakoval to, co jasně řekl kandidát SPOLU na premiéra a předseda ODS Petr Fiala, tedy že v otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované volné hlasování pro každého poslance koalice Spolu.

Takže větu "v ten okamžik by vládní koalice skončila" vystřídaly věty o tom, že Česko "potřebuje vládu, která se dokáže shodnout na těch největších problémech země a řešit je". Žádná omluva, spletl jsem se, žádné vysvětlení, prostě jen náhlý obrat, který mimochodem někteří rozhořčení přispěvatelé na Twitteru silně kritizovali. Byli by chtěli, aby si Jurečka svůj menšinový, sekernický postoj podržel. O tyhle voliče možná SPOLU přijde.

O. K., rozpad neexistující vlády byl slavně zažehnán, ale pro voliče se tu vynořuje velmi nepříjemná otázka: jaké politické lídry tu máme? Komu dáváme do rukou moc? Jurečka předvedl během několika hodin obrat o 180 stupňů, salto mortale. Předpokládám, že byl Petrem Fialou nebo někým jiným „napomenut“ a že mu pak došlo, jakou udělal botu. Ale jak je možné, že to vůbec vysloví? Kdo lidi jako Jurečka připravuje na rozhovory? Jaké mají lidovci priority?

Hraje se o vládu bez Babiše

Nechci se tu pouštět do debat o rodině, o tom, co ji ohrožuje a neohrožuje, de facto je to podsunuté, oblíbené téma „kulturní války“, uměle vytvořený a živený spor, jakési pseudokřesťanské vzedmutí, jež jako by chrání rodinu, jenže ta je ohrožována nikoli lesbami a gayi, ale muži a ženami, kteří ji zakládají, a posléze zase opouštějí, případně devastují zevnitř. Je devastována naší leností a lhostejností, ne nějakým lesbickým útokem zvenčí.

Na podobné téma se nedávno ve svém spisku Petr Fiala od A do Z (Slova, která jsou důležitá, věci, které jsou podstatné) vyjádřil i předseda ODS a kandidát SPOLU na premiéra. Pod tématem Rodina napsal toto: „Věřím v rodinu, kterou společně zakládají muž a žena. Jsem přesvědčen, že jedině svazek muže a ženy je manželstvím. Nebráním nikomu, aby žil, s kým chce a jak chce. Ale po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené. Odporuje to mé víře, mému rozumu, mému poznání. Tak to prosím taky respektujte. 'Tradiční' rodinu musí společnost v zájmu svého přežití chránit. Už bychom s tím měli začít, než bude pozdě. Na rodinu mi nesahejte.“

Chápete ten rozdíl oproti Jurečkovi? Fiala se vyznává ze své víry, nabízí svůj katolický pohled na rodinu, ale ani ho nenapadne říct, jestli někdo bude hlasovat pro manželství leseb a gayů, tak letí z vlády, nebo tak já jdu z vlády. Jinými slovy Fiala tu otevřeně říká, co si myslí („po mně nikdo nemůže chtít, abych věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené“), možná si tím odežene nějaké voliče, nevím, ale tím končí, nevyhrožuje, chová se jako lídr. Jurečka ne. Jurečka udělá chybu, ostré tvrzení tak trochu vezme zpátky, předem není s to domyslet dopad svých vět.

Předseda STAN Vít Rakušan jako reakci na Jurečku tweetoval: „Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let. Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy, ať nezahazují naši budoucnost.“ Jasný pohled na věc. Jasné priority. Jasné chápání situace.

Pokud se koalice SPOLU a Pir/STAN diví, proč se Babišovo ANO vrací na svá původní čísla obliby, pak tady má odpověď: šéf hnutí ANO nedělá takové chyby. Manipuluje, lže, zneužívá premiérského postavení, ale nelítá ode zdi ke zdi. Jako lídr je pro své voliče přesvědčivý. Nelídři jako Jurečka mu dokážou velmi účinně nahrát. Což je velká komplikace. Volič si o teoretické vládě SPOLU a PirSTAN řekne: Ti jestli budou spolu, tak se navzájem sežerou. Rozpadnou se. - Obří chyba.

Chalupová: Sňatky gayů a leseb? Z debat poslanců se mi dělalo zle, je z toho fraška (video DVTV z 3. srpna 2021)

Sněmovna se k zákonu o sňatcích homosexuálů dostala po více než tisíci dnech, je to alibismus politiků, hodili tomu závoj frašky, říká režisérka. | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy