Luboš Veselý | Komentáře
2. 6. 2006 0:01

Jakou volíme zahraniční politiku?

Při pohledu na předvolební kampaň by se mohlo zdát, že naše země buďto zahraniční politiku vůbec nepotřebuje, nebo ji má tak skvělou, že jí není ve volbách třeba věnovat pozornost.

Ani jedno není (bohužel) pravda.

Nezájem o zahraniční otázky může být projevem spokojenosti občanů se zahraničněpolitickým postavením České republiky, toho, že se neobávají žádného bezprostředně hrozícího nebezpečí. Jsme sice členy NATO a Evropské unie, neznamená to ale, že vstupem do těchto organizací skončily dějiny, že jsme se tak vyvázali ze zodpovědnosti a o naši bezpečnost a blahobyt se stará někdo jiný.

Naše politická reprezentace by se neměla chovat zápecnicky a výzvám současného světa by měla věnovat pozornost. Evropská unie se nachází v krizi, k jejímuž prohloubení jen přispívá odkládání diskuse o evropské ústavě a institucionálním uspořádání Unie. Již nyní část EU chce vybudovat z Unie věčný sociální stát, který se bude tvářit, že globální konkurence se Evropy netýká.

NATO je schopno nás ochránit před konvenčními vojenskými hrozbami, na současné hrozby nevojenské povahy (jakými jsou například teroristické útoky) je připraveno daleko méně. Ceny zemního plynu a ropy, na jejichž dovozu je naše země zcela závislá, rostou, a budou růst i nadále. Vývoj v Číně i v Rusku, jejich zahraniční politika, přístup ke globálním problémům i vztah k Evropě je stále znepokojivější.

Největší hrozba jsou komunisté

Největším nebezpečím pro zahraničněpolitickou pozici naší země po volbách by nepochybně byl podíl komunistů na vládě, byť i formou podpory menšinového kabinetu sociálních demokratů. Za jeho podporu by KSČM jistě nežádala jen místa v mediálních radách.  Jednou z oblastí, kde má tato strana eminentní zájem o posty pro své členy, je diplomacie. Jaké hodnoty a jakou politiku by prosazovali, je nasnadě i z jejich volebního programu. Ohrožen by byl nejen náš vztah k USA a pozice v rámci NATO, ale i důvěryhodnost Česka na mezinárodní scéně.

Doufejme, že k volbám přijdou i voliči jiných stran a zahraniční politika naší země zaujme významné místo v aktivitách nové vlády, která z voleb vzejde.#reklama

Doufejme, že zahraničním ministrem bude minimálně taková osobnost, jakou je Cyril Svoboda, a doufejme také, že nový ministr bude mít ve vládě mnohem silnější pozici.

Věřme, že místa v diplomacii nebudou obsazovat na základě stranických dohod bývalí neúspěšní ministři, státní a jiní úředníci. Věřme, že si naše země ujasní své priority a kapacity a bude schopna podle toho upravit síť našich zastoupení v zahraničí.

Věřme také, že ministerstvo bude schopno přilákat skutečně kvalitní diplomaty a způsob jejich výběru bude maximálně otevřený a prostupný tak, aby se jimi kdykoliv mohli stát lidé z praxe, za nimiž stojí odvedená práce. Naše obchodní zájmy například bude jistě lépe zastupovat bývalý úspěšný podnikatel než člověk, který nikdy žádnou soukromou firmu nevlastnil či v ní dokonce ani nepracoval.

Doufejme konečně, že naše zahraniční politika po volbách bude aktivní, moderní a nápaditá. Řadu konkrétních doporučení zpracoval tým analytiků Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). K dispozici jsou spolu s analýzou zahraničněpolitických částí programů relevantních politických stran ZDE.

Autor je ředitel Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Absolvoval Institut mezinárodních studií University Karlovy v Praze. Věnuje se moderním dějinám a současnému vývoji ve střední a východní Evropě a české zahraniční politice.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

Další zprávy