Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 4. 2015 7:30

Jarní šílenství: Zběsilé kácení ve městech i u silnic

Komentář Martina Fendrycha: Přišlo jaro, období, kterého se stromy ve městech a u silnic právem bojí.
Tady budou viladomy, marně se místní obyvatelé v Praze 6 - Břevnově bránili.
Tady budou viladomy, marně se místní obyvatelé v Praze 6 - Břevnově bránili. | Foto: Aktuálně.cz

S jarem přišlo i pravidelné, zběsilé, nezadržitelné a s občany úřady zpravidla nijak nediskutované kácení. V hlavním městě i jinde. Porážení stromů je zvláštní, nutno dodat takřka výlučně mužská, posedlost. Jako by si chlapi potřebovali dokázat, jací jsou machři, když motorovou pilou položí na záda velikána, který rostl desítky let a nemůže se bránit.

Ta mužská obsese se nešťastně přenesla i do veřejných prostor městských částí. Obcím taky strašně vadí aleje či stromořadí, prý ohrožují řidiče. Argumentuje se obvykle tím, že jsou stromy nemocné. Kupříkladu Praha 8 letos v březnu zveřejnila, že se na Karlínském náměstí bude kácet, neboť „z dendrologického průzkumu vyplynulo, že řadu dřevin již není možné stabilizovat a zdravotní stav nelze zlepšit“.

Konkrétní příčiny: „Stromy trpí například růstovými defekty, vykloněnou korunou, náklonem kmene, dutinami, proschnutím koruny, klejotokem. Proto budou tyto dřeviny nahrazeny novou výsadbou v rámci revitalizace území.“ Poráženy jsou ale i stromy zdravé. Revitalizace je již pár let velmi frekventovanou výmluvou pro poražení stromů. Dalším oblíbeným důvodem jsou přestavby. Tak třeba v Břevnově (Praha) u Ladronky se bude stavět hlídaný vilový komplex a zařvalo tam kvantum stromů. Další příčinou kácení bývá oprava či úprava silnice.

Podivuhodné je, jak samozřejmou mají auta přednost. Jistě: lipová alej, vzrostlé stromořadí, představuje riziko. Jedete moc rychle, nezvládnete zatáčku, napálíte do kmene stromu a je malér. Jedno řešení je kácet, druhé, zřejmě nepřijatelné, snížit v té strašně nebezpečné aleji rychlost.

Kácení v Prokopském údolí: otvírá se krásný výhled na panelák.
Kácení v Prokopském údolí: otvírá se krásný výhled na panelák. | Foto: Aktuálně.cz

Malér tkví v tom, že stromů máme zatraceně málo a rostou dlouho, desítky let. Zvlášť ve městech by měly být poráženy jen tehdy, pokud obyvatele vysloveně, prokazatelně ohrožují. Pokácet třeba stoleté platany, stromy, které se dožívají až pěti set let, to je škoda těžko nahraditelná. Udivuje lehkost, s jakou se třeba v Praze a u Prahy stromy povalí na zem a rozporcují.

Stejně tak městského člověka v minulosti udivilo, že třeba v krásné oboře Hvězda (Praha 6) se běžně „dřevo těžilo“. To znamená, že se porážely zdravé stromy a vysazovaly stromky čerstvé. (Doufám, že tato praxe definitivně skončila.)

Kácení na Facebooku

Kácení stromů se věnují sociální sítě. Na Facebooku najdete řadu odkazů, kde se objevuje kácení naprosto nepochopitelné. Tak třeba na adrese Prokopské a Dalejské údolí najdete zprávu z 8. dubna o masivním kácení v přírodní rezervaci Prokopské údolí a Dalejský háj. U toho zpráva: „Chcete pokácet jediný strom na sídlišti? Máte problém. Chcete zničit kus lesa v přírodním parku a na samé hranici rezervace? Není problém!“

První diskutující píše: „V přírodní rezervaci není dovoleno kácet stromy ani dělat jiné úpravy. Není to park. Proto sem nepatří ani lavičky, ohniště a dětská hřiště. Kam asi mizí zdravé pokácené stromy? Kdo inkasuje peníze za prodej dřeva? Devadesát procent obyvatel Barrandova tyto úpravy odmítá, a přesto se pokračuje!“ (Obyvatelé Barrandova zřejmě úřad nezajímají.)

Maxim Velčovský zase na Facebook umístil fotografii několika zmrzačených stromů uříznutých něco přes metr nad zemí. Píše: „Zdá se, že stromy v ulici V Celnici také prošly jarním obřezáváním. Co se to v tomto městě děje?“ Jeden diskutující tam napsal: „Co se děje? Všude megakorupce a jánabráchysmus, teď tam dají betonové nebo kulatinové, obří, hnusné truhlíky. Na všem se dá vydělat.“ A jiný: „Strašný... Nějaký kámoš místního politika asi potřebuje prostor pro zahrádku své nové restaurace...“

Ve Znojmu padlo z bezpečnostních důvodů 21 stromů.
Ve Znojmu padlo z bezpečnostních důvodů 21 stromů. | Foto: Aktuálně.cz

V debatě nalezneme i klasickou reakci Městské části Praha 1 o plánovaném porážení stromů, mimo jiné: „Technická správa komunikací hl. m. Prahy jakožto správce stromořadí pokácí ze zdravotních a bezpečnostních důvodů dvě lípy rostoucí před Nemocnicí Na Františku, javor Na Alšově nábřeží za Rudolfinem a pět jerlínů V Celnici.“ Pěkné, až na to, že ty stromy vypadají úplně zdravě.

Obyvatel se neptají, to je nepohodlné

Samozřejmé by mělo být, že se městská část lidí, kteří tam žijí, zeptá. To však není zavedeno ani náhodou. Tak třeba v Praze 6, Břevnově před pár lety vykácely staré, ale krásné akáty. Prostě jednoho dne padly. Místo nich, opět bez jakékoli konzultace s místními, vysadili jiné stromy, často tak, že překážejí, nebo rostou v blízkosti stromů na zahradách.

Kácí se všude. V Horním parku ve Znojmě dřevorubci sťali hned 21 stromů. Vytvořili, k údivu i rozhořčení místních obyvatel, krásnou mýtinu. Důvody jako obvykle bezpečnostní... Kácení proběhlo v dubnu, tedy po konci období vegetačního klidu.

V únoru byly pokáceny desítky lip podél silnice z Veselí nad Lužnicí do Tábora, přesně se to odehrálo na území obcí Frahelž, Ponědráž a Ponědrážka. Sdružení Arnika uvádí: „Podle informací z Ředitelství silnic a dálnic bylo kácení součástí výměny povrchu vozovky a pro tu zákony nevyžadují, aby bylo zahájeno náročnější stavební řízení.“ A je to.

Smutné. Zarážející. Nedej bůh, abyste šli na úřad, že chcete pokácet strom. Před asi čtyřmi roky se mi na zahradě nahnula stará bříza přes plot nad chodník. Ukázalo se, že je shnilá. Šel jsem na úřad, popsal stav, žádal povolení. Trvalo to několik týdnů, povolení jsem nakonec nedostal. Prý ať břízu porazím, že se pak přijdou podívat. Nepřišli.

Snad ještě jedna poznámka. V Lužických horách kácejí dřevorubci celé pruhy lesa, aby bylo pěkně vidět na pískovcové skály. Taky zřejmě revitalizace. Když takovou umělou mýtinu vidíte, nastěhuje se do vás podivný pocit. Něco jako „estetická vražda“.

Stromy jsou vzácné, potřebujeme je nutně k životu. Ale pořád dál zůstáváme barbary s posedlostí kácet, porážet, řezat v krvi. Strom roste padesát, sto i stovky roků. Padne rychle, za půl hodiny je i rozporcován. Někde však nejde o tenhle atavismus, či co to je. Někde prostě splašili dotace na revitalizaci a motory pil už vděčně a s radostí řvou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Krejčí starší se po plicní embolii vrátil do tréninku Sparty

Sparťanský fotbalista Ladislav Krejčí starší se po prodělané plicní embolii znovu zapojil do tréninku. Devětadvacetiletý záložník pražskému týmu chyběl od začátku srpna. Letenští o tom informovali na svých webových stránkách.

Krejčí se do nemocnice dostal ve vážném stavu, ale lékaři ho díky včasnému zásahu rychle stabilizovali a brzy propustili. "Po psychické stránce je to mnohem lepší než na začátku. Předtím jsem nad tím pořád přemýšlel, proč se to stalo, jaká byla příčina… Ale teď už se tím nezabývám, nemyslím na to. Už je to pryč. Co se týče fyzické stránky, veškerá příprava byla individuální, dal jsem si tedy tréninky bez balonu, pak i s míčem. Dělal jsem pro udržení kondice všechno, co bylo možné," řekl Krejčí.

Kvůli plicní embolii bere léky na ředění krve a musí se vyhýbat fyzickému kontaktu se spoluhráči kvůli riziku krvácení. 

před 43 minutami

Ruský úřad chce vysokou pokutu pro Google. Mohla by činit až 240 milionů dolarů

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor bude usilovat o to, aby americká internetová společnost Google dostala pokutu až 20 procent z ročních tržeb, která má firma v Rusku. Pokuta by tak mohla činit až 240 milionů dolarů (přes pět miliard Kč), informovala dnes agentura Reuters. Google podle úřadu ze svých platforem opakovaně neodstraňuje nezákonný obsah a stále nezaplatil dříve vyměřené pokuty ve výši 32,5 milionu rublů (zhruba deset milionů Kč).

Roskomnadzor už začátkem října oznámil, že požádá soud, aby kvůli opakovanému porušování zákonů vyměřil americké internetové firmě Facebook pokutu ve výši pěti až deseti procent z jejích tržeb v Rusku. Dnes úřad agentuře Reuters sdělil, že proti Googlu hodlá tento měsíc postupovat podobně.

Podle údajů podnikové databáze SPARK loni tržby společnosti Google v Rusku dosáhly 85,5 miliardy rublů. Pokuta ve výši pěti až 20 procent by tak odpovídala částce 4,3 až 17,1 miliardy rublů (1,3 až 5,3 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na většině území Česka bude ve čtvrtek silný vítr s nárazy i přes 70 km/h

Ve čtvrtek bude na většině území Česka foukat vítr s nárazy i přes 70 kilometrů v hodině. Na horách bude ještě silnější, dosáhne rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině, tedy síly vichřice. Ve Zlínském kraji, v jižní polovině Olomouckého kraje a na východě Jihomoravského kraje by takto silný vítr být neměl. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj bude ve čtvrtek přecházet přes střední Evropu k východu studená fronta. V souvislosti s tím bude ve čtvrtek ráno a dopoledne v Čechách, na Českomoravské vrchovině a k ní přilehlých částech Jihomoravského kraje od západu zesilovat vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti 70 až 85 kilometrů v hodině, na horách kolem 110 kilometrů v hodině.

Odpoledne se očekává čerstvý až silný jihozápadní vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v hodině i na severní Moravě a ve Slezsku. Večer začne vítr v Česku slábnout, uvedli meteorologové.

Jejich upozornění před silným větrem platí pro Čechy a jižní část Moravy od čtvrtečních 08:00 do 21:00. Pro Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje od 11:00 do 21:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy