Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 1. 2017 7:15

Jazykový zákon? Zavřít hranice češtiny dává ještě menší smysl než domobrana na Šumavě

Roste obava před „cizími vlivy“ a úměrně k tomu poptávka po „obraně našeho“. Pevnost čeština je vlastně metaforou pevnosti Česká republika.
Neprojdou. Ani cizáci do češtiny.
Neprojdou. Ani cizáci do češtiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Komunistická strana Čech a Moravy si obranu češtiny pěstuje jako politické téma. Už dlouho. Pamětníci si možná vzpomenou, jak poslankyně Levá navrhla uzákonit, že "hlasatelé, moderátoři i redaktoři zpravodajských a publicistických pořadů jsou povinni vyjadřovat se spisovným jazykem". Napoprvé to dokonce prošlo.

Teď přichází komunistický evergreen, pardon, věčná zeleň: zákon o úředním jazyce. Nejvíc se mi na něm líbí název Hlavy III: Dohled nad užíváním úředního jazyka. Ano, český jazyk je třeba napřed zúřednit a potom podrobit (ochrannému) dohledu příslušných orgánů. To je v logice komunistického uvažování.

Zákon mají poslanci na programu lednové schůze. Je zbytečný: viz také výstižný postřeh vlády, že "užívání českého jazyka je upraveno zákonem tam, kde je to nutné". Ve školství či v justici. Nové, speciální paragrafy s velkým P by češtině nepomohly k větší slávě a úctě. Zato by kolem ní natáhly hraniční pásmo s výstražnými tabulkami: Pozor, český jazyk!

Nechte češtinu na svobodě. Představa, že naši řeč může uchránit zákonem parlament, je pošetilá.

Nepřekvapí, že se jí drží právě komunisté. KSČM je národně-konzervativní stranou, která má v politických genech zabezpečování pořádku a klidu na práci. Její klíčovou inspirací je pečovatelský totalitní stát: Československo 70. a 80. let. Tváří se, že péčí shůry občany "odstíní" od zneklidňujících podnětů. Postará se, aby nefoukalo do jejich pelíšků.

Tenhle způsob myšlení se přenáší i do jazykového zákona. Čeština, jistěže, jako kdykoli v dějinách, čelí různým protivenstvím. Przní ji nevzdělanci i ouřady. Někomu slouží spíš k zakrývání než k vyjadřování myšlenek. Měřeno internetovými diskusemi, zpráva o stavu gramotnosti obyvatelstva je alarmující. Technologie si žádají krutě úsečnou mobilní komunikaci. A také čeština vstřebává infuze anglicismů a jiných -ismů.

Spousta lidí je z toho nesvá. Pro někoho je to další ze zpráv o světě, který se příliš a příliš rychle mění. Mají pocit, že mu nerozumí, a nic nechtějí víc než ten svůj pelíšek. Nejen jistoty, bezpečí, pořádek, ale už ani ta čeština není, co bývala - zastavte nám to někdo, vraťte to. Taková je často poptávka právě komunistických voličů a komunistická strana jí rozumí. Tady jsou zdroje jejího boje za češtinu.

Kdybyste si zkusili přečíst normalizační Rudé právo, zjistíte, že se to moc nedá. Koženému newspeaku není rozumět. Jazyk měl tehdy maskovat falšování skutečnosti, to byla jeho dominantní veřejná funkce. Od té doby se osvobodil a to, co se s ním děje, je důsledkem té svobody; ziskem nebo ztrátou, vyberte si. Je to stejné jako se svobodou cestování, podnikání, vyznání atd.

"Cizí vlivy" jsou momentálně na žebříčku "znejisťujících faktorů" nejvýš. Roste nedůvěra k cizímu, obava před cizím, a k tomu úměrně se tíhne k obraně našeho. Pevnost čeština je vlastně metaforou pevnosti Česká republika. Zavřít pomyslné hranice češtiny ovšem dává ještě menší smysl než domobrana na Šumavě. Téměř mononárodnostní společnost zákon na obranu jazyka nepotřebuje.

Spousta věcí z jazykové praxe se pochopitelně nepříčí jen komunistickým politikům. Jeden z nich, poslanec Josef Nekl, si například postěžoval nad tímto citátem z jednoho úředního dokumentu: V rámci projektu budou realizovány různé aktivity - eventy, online medializace (webový portál, Facebook, online bannerová kampaň), outdoorová medializace (billboardy, guerillová kampaň, plakáty), inzertní medializace (místní tisk, televize, rozhlas) a dotazníková šetření. Chápu ho. Moc cizího. A to v kancelářském slangu je ještě mnohem hůř: Na tom kólu mi dali věci do mýho ekšn listu, tak já to eprůvnu. - Prosím tě, můžu šérovat ten skrýn s těma erorama? (Zdroj: @Ptydepe na Twitteru.)

Ve věkové skupině starších 50 let je téměř 20 % občanů, kteří vůbec nerozumí ani základním výrazům cizích jazyků, tvrdí a argumentují poslanci KSČM. Možná, ale kvůli tomu není třeba přijímat zákon o úředním jazyku. Čeština se dá používat srozumitelně, vlídně a s bohatstvím slovní zásoby bez ohledu na zákon. A naopak zákon - v tom je ta největší pošetilost - nemá šanci udělat mateřštinu milejší a líbivější, respektive ji, možná v představě některých zákonodárců, posadit zpátky na koleje jako nostalgický parní vlak. Nesplnitelný úkol, jazykový zákon není lokomotiva.

Češtině škodíme sami mlácením prázdné slámy, zálibou ve floskulích a vůbec tím, co ztěžuje přesné myšlení a komunikaci. Taky málo čteme. Ne, angličtina (ani němčina, ani ruština atd.) nás nesežere.

Jestli je problém v tom, že lidé nerozumí cizím slovům a řečem, pak je řešení spíš obrácené - neuzavírat se do češtiny, ale otevřít se jiným jazykům. To ani v nejmenším neznamená rozpouštění češtiny v globálním slovníku ani její ochuzování a znevažování. Silná je dost. Proslulý lingvista Pavel Eisner, který tak vášnivě chválil krásu českého jazyka, ovládal kromě něj angličtinu, francouzštinu, islandštinu, italštinu, maďarštinu, němčinu, norštinu, perštinu, ruštinu, srbochorvatštinu, španělštinu a tibetštinu. Českému jazykovému sebevědomí prospěje poznávání světa, ne spouštění závor.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy