Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 6. 2016 14:15

Tykání v Lidlu dává smysl, asi jako když Zeman tyká Sobotkovi

Hlavně to nelámat přes koleno. Představa, že si lidé mají tykat kvůli tomu, aby k sobě měli blíž, je iluzorní. Tykání neznamená harmonii.
Člověk musí zůstat pánem své řeči.
Člověk musí zůstat pánem své řeči. | Foto: Aktuálně.cz

Jazyk je klíčem k myšlení, do značné míry i k chování lidí. Teď jím zkouší odemknout Klaus Gehrig, šéf globálního koncernu Schwarz, pro který pracuje i 19 tisíc lidí v českých pobočkách řetězců Kaufland a Lidl. Směrnice zní: u nás ve firmě si budeme tykat. Všichni a všem. Má to zjednodušit a otevřít komunikaci mezi zaměstnanci a v důsledku dát schopným větší příležitost k vyniknutí.

Podle mluvčí českého Lidlu je tykání ve firmě dobrovolné a vyjadřuje úctu ke kolegům. S obojím se dá polemizovat: Klaus Gehrig listu Frankfurter Allgemeine Zeitung řekl, že "kdo si nebude s kolegy tykat, izoluje se. A to nedělají lidé, které potřebujeme." A jako znak úcty se alespoň v českém prostředí bere spíš vykání než tykačka. Dobrý den, pane Nováku, spíš než Jak se máš, Jardo.

Manažeři samozřejmě mohou nastavovat firemní kulturu, jak chtějí. Klidně kromě dress codu zavádět i talk code. V tak velké firmě s takovým rozpětím mezi sociálními statuty zaměstnanců – od nejvyšších direktorů po sběrače nákupních vozíků – to je ale zvlášť křečovité. Lámat společenské konvence a dělat z toho nástroj korporátního řízení nemá smysl. Cizímu člověku, který je o dvacet let starší a na společenském žebříčku očividně jinde než vy, normálně netykáte – tváří v tvář, písemně, ani po telefonu. A když naopak někdo tyká vám, nemusí to být vůbec příjemné.

Jistě, tu a tam kód tykání funguje, ale soustavná nedorozumění a trapasy jsou pravděpodobné. Požadovaná formální rovnost v oslovení může zaměstnance stresovat, budou se prát s tím, že nemají mluvit „jak jim zobák narost“. Nadřídit podnikovou směrnici společenskému úzu, to je pro řadu lidí úkorné. Ať už tykají, nebo je jim tykáno. Stres z přetvářky.

Tykání je a má být výrazem osobní volby. Od toho vůbec rozdíl mezi Vy-Ty existuje, proto s ním (nejen) čeština pracuje, je to součást jejího bohatství. Tvar oslovení je intimním rozhodnutí konkrétního mluvčího v dané situaci. Znásilňování přirozenosti nedělá dobrotu.

Tykání by mělo mít oboustranně rovnocennou kvalitu. Přetvařovat se je chyba. Hlavně to nelámat přes koleno. Představa, že si lidé mají tykat kvůli tomu, aby k sobě měli tak nějak blíž, je iluzorní. Tykání není počátečním stimulem harmonie. Příklad: Miloš Zeman před nějakým pátkem nabídl tykání Bohuslavu Sobotkovi. Ano, tihle dva si údajně tykají. Stejně tak Babiš s Kalouskem. Vzpomeňme na televizní duel Pavel Bém vs. Cyril Svoboda: „Cyrile, jsi křesťan? Aspoň trošičku se řídíš desaterem? A slíbíš, že tady nebudeš lhát?!“

V zemích s historickou zkušeností soudružského tykání potvrdí, jak falešná může tykací norma být, jak může sloužit k padělání skutečnosti. Soudruhu, měl by ses nad sebou zamyslet, provést sebekritiku. Viz v Kunderově Žertu pasáž, ve které vysokoškolský stranický výbor vyslýchá Ludvíka kvůli jeho pohlednici: Myslíš si, že se dá vybudovat socialismus bez optimismu? zeptal se jiný. Ne, řekl jsem. Tak ty tedy nejsi pro to, aby se u nás vybudoval socialismus, řekl třetí. Jak to? bránil jsem se. Protože optimismus je pro tebe opium lidstva, útočili. Jak to, opium lidstva? bránil jsem se stále. Nevykrucuj se, napsals to. Marx nazval opiem lidstva náboženství, ale pro tebe je opiem náš optimismus! Napsals to Markétě.

Tykání tohoto typu neznamená nic. V totalitě, ani v korporaci. Je to jen maska. Kterou lze využít, ale i zneužít – některé věci se říkají snáz, když se dotyčnému tyká.

Zaměstnanec může dostat přidáno, nebo padáka, v módu Vy i v módu Ty. Podstatný je reálný respekt, reálné pracovní podmínky. Pravidla podnikového jazyka nic neřeší, ale znemožňují rozlišovat mezi autentickou a shora reglementovanou důvěrností, překážejí odstínění barev jazyka. Předurčit podřízeným, jak mají mluvit, to je příliš vážná věc, než aby stála za oběť vidině firemní prosperity. Člověk musí zůstat suverénem své řeči, jen on k ní drží klíč.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy