Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 4. 2016 12:30

Je Breivik ještě člověk? Pokud je jedním z nás, má právo, aby nebyl psychicky týrán

Mají v Norsku dvě humanity? Jednu pro Breivika a jednu pro slušné lidi? Urazil norský soud veřejnost? Drží se pravidel. Pro všechny.
Monstrum? Nebo člověk? Breivik zčásti vyhrál soud s norským státem. (Snímek z března 2016).
Monstrum? Nebo člověk? Breivik zčásti vyhrál soud s norským státem. (Snímek z března 2016). | Foto: ČTK

Zase to Norsko! Je to rána: masový vrah Anders Breivik, který hajluje, jakmile se octne před kamerou, vyhrál žalobu proti norskému státu. Přesněji spor vyhrál částečně. Soudkyně Helen Andenaesová Sekulicová potvrdila, že je ve věznici vystaven „nelidskému a ponižujícímu zacházení“.

Norsko podle ní porušilo 3. článek Evropské úmluvy o lidských právech, který zakazuje mučení: "Zákaz nelidského a ponižujícího zacházení představuje v demokratické společnosti základní hodnotu. To platí bez výjimky, tedy i pro zacházení s teroristy a vrahy."

Co Breivik žaloval: je vystaven "mučení", 23 hodin denně žije v izolaci, díky čemuž je apatický a má deprese, uráží ho nasazování pout, osobní prohlídky, svlékání do naha, levné jídlo z mikrovlnky, jež je „horší než waterboarding“, studené kafe, plastové příbory, tvrdá kontrola korespondence atd.

Zavraždil 77 lidí. Zůstali po nich příbuzní a přátelé. Cokoli je s tímhle monstrem spojeno, jitří bolest, vztek, bezmoc. Byl sice potrestán, dostal 21 let kriminálu (víc v Norsku nelze), ale mrtvé to do života nevrátí.

Breivik je mezi vězni světová "celebrita", budí nekonečnou pozornost. Díky svým bestiálním činům má zaručenu publicitu, ať udělá, co udělá. Světová média se zabývají jeho bezostyšnou žalobou, jeho hajlováním, pohrdáním lidmi. Nelze se mu vyhnout. Jeho nezměna, nelitování, nepokání budí zájem.

Severské státy mají skvělý vězeňský systém. Smyslem není trestat, ale měnit, napravovat zločince. Norsko je bohatá, moderní země. Díky tomu si Breivik žije velmi komfortně, pro nás nepochopitelně, nepřijatelně komfortně.

Všecka média popisují, jak je vězněn: má tři různé cely, jednu coby tělocvičnu, herní konzole, tréninkové stroje, televizi, PlayStation, počítač bez internetu, vaří si, pere si, kdyby chtěl, mohl by hrát se zaměstnanci florbal nebo s dobrovolníky šachy. Může studovat. Čeští zavření zabijáci jen zírají. A přece si tento vrah 77 lidí stěžuje, soudí se. A soud mu vyhoví. Co to je? Omyl? Šílená soudkyně? Nebo je snad Breivikovi nakloněná?

Co to je za "humanitu"? Je přístup norského soudu humánní? A vůči komu? Jistě vůči Breivikovi. A co jeho oběti a všichni ti, kteří jeho čin odsuzují jako nelidský (nehumánní, veškerou humanitu popírající)? Nemají v Norsku, nemá soudkyně Helen Andenaesová Sekulicová, dvě humanity? Jednu pro Breivika a jednu, tu nyní pošlapanou, pro pozůstalé po jeho obětech? Pro lidi, kteří ho odsuzují?

Jedna humanita, jedna pravidla pro všechny

Pachatelé jako Breivik jsou často argumentem pro trest smrti. Jeho vina je nepochybná. Nemůže dojít k justičnímu omylu. Jeho věznění stojí v přepočtu 2,5 milionu korun ročně. Po prohraném soudu mu bude Norsko muset zaplatit soudní výlohy zhruba milion našich korun. A za tím vším leží 77 hrobů. Jenomže trest smrti je nehumánní.

Nebylo by tedy humánní držet Breivika v jedné cele? Jež by byla vybavena tak, jak jsou zvyklí čeští vězňové? Nebylo by humánní poslat ho s jeho žalobou do háje? Nenechat ho vyhrát, neplivnout do tváře všem pozůstalým?

Vlastně se ptáme, jestli je Breivik člověk. Nebo jestli už povýšil na "nelítostné, vraždící monstrum", jež nemá práva běžných vězňů. Pokud je Nor jako ostatní Norové, pokud je člověk, pak se na něj vztahuje 3. článek Evropské úmluvy o lidských právech, který zakazuje mučení. A norská soudkyně rozhodla, že žít roky v izolaci 23 hodin denně je zacházení, jež se rovná mučení.

V Norsku mají jednu humanitu, ne dvě. Aplikují ji na všechny lidi bez výjimky. Ano, pozůstalí po obětech trpí každou zmínkou o Breivikovi. Drtí je jeho stížnosti, chování, zpupnost, nenáprava. Ale pokud platí (což neumím posoudit), že izolace 23 hodin denně je forma mučení, pak nutno přiznat, že nemá být mučen.

Představme si to jinak. Do jeho cely vedení věznice jednou týdně pustí nějakou svalnatou mlátičku, která mu naloží. To bychom nevnímali jako humánní zacházení, i když se jedná o masového, hajlujícího vraha. To by bylo nelidské. No a evropská humanita považuje izolaci od ostatních vězňů za formu mučení.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Otázkou je, zda Breivik má požívat komfort, ve kterém žije. Ten mně připadá přehnaný, urážlivý. Ale zřejmě odpovídá norskému standardu. Zároveň mi připadá děsivá, nelidská ta izolace. Nelidská i pro nelidského Breivika.

Rozhodnutí norské soudkyně je strašně nepopulární, jde proti většině. Staví zákon, normy, nad pocity okolní společnosti. Nad odsudek a nenávist. Říká, že Norsko je právní stát, že se tam každý může spolehnout na soud a zákon. I vrah.

Helen Andenaesová Sekulicová apeluje ne na Anderse Breivika, ale jeho odpůrce. Dokonce i na pozůstalé po jeho obětech. Pravidla platí pro všecky, i pro vrahy. I masoví vrazi jsou lidé jako my. Pokud bychom je psychicky mučili, pak bychom klesli na jejich úroveň. To je ta jedna humanita, jedna pravidla pro všechny.

 

Právě se děje

Další zprávy