Celý text Václava Klause: Dejme chudákovi ekologickou povolenku na chudobu

K rozvaze politiků na kodaňském jednání vyzývá také ekonom Aleš Michl, který upozorňuje: „Ale jo, mysleme ekologicky. Ale s rozumem. Zelené myšlení tlačené z kanclů je nikoliv lidsky, ale kapitálově náročné. Nakydáte další dluhy, napaříte vyšší daně a dražší výrobky," píše bloger a dodává, že by se politici měli nyní zaměřit raději na veřejné finance a zaměstnanost, protože „poptávka po kvalitě života a ekologii s ekonomickým růstem poroste".

Celý text Aleše Michla: Od klimatologů - Fvdfzsrsazxzzxcvbnmadgfhjjkqwrtyuuuiop

Přímo v Kodani sleduje jednání další blogerka Aktuálně.cz, Klára Sutlovičová z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku.

„Očekávání, co má konference dojednat, se pohybují na široké škále od 'nové, globální, účinné, právně závazné dohody' (ekologické a humanitární organizace, nejvíce ohrožené rozvojové země) přes ,silnou globální politickou dohodu' (hostitelská země Dánsko) nebo ,pouze nové závazky pro průmyslové země' (část rozvojových zemí) až po ,nejlépe nic' (Saudská Arábie)," píše v blogu.

Celý text: Klimatická dohoda mezi vědou a politikou

V protikladu k blogu Václava Klause mladšího je úvodník vyzývající světové vůdce k akci ohledně změny klimatu, který vyšel v 56 denících po celém světě - a také na blozích Aktuálně.cz.

„Nespojíme-li se k podniknutí rozhodné akce, změna klimatu zpustoší naši planetu a tím i naši prosperitu a bezpečnost," píše se v úvodníku.

Celý text: Čtrnáct dní na zpečetění soudu, jejž historie vynese o této generaci

Další blogy ke kodaňské konferenci najdete v článku: Co Kodaň znamená pro české politiky a pro nás?

před 7 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.

před 8 hodinami

Futsalisté v kvalifikaci ME hráli 3:3 s obhájci zlata Portugalci

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání kvalifikace mistrovství Evropy remizovali 3:3 s úřadujícími šampiony z Portugalska. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna udrželi první místo v tabulce osmé skupiny o dva body před dnešním soupeřem, kterého v polské Lodži podruhé vyzvou v úterý.

Češi během úvodní desetiminutovky dvakrát vedli, ale na trefy Michala Seidlera a Matěje Slováčka dokázali bleskově odpovědět Miguel Angelo s Panym Varelou. Ve 28. minutě favorizované Portugalce poslal do vedení Fábio Cecílio, ale brankář Vítor Hugo si chvíli nato vstřelil vlastní gól.

Na evropský šampionát 2022 v Nizozemsku přímo postoupí vítězové osmi skupin a šest nejlepších celků na druhých místech. Dva nejhorší týmy na druhých pozicích čeká baráž.