Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
14. 12. 2009 11:16

Jít rázně proti změnám klimatu? Nechat pracovat trh?

Blogeři a diskutující se přou, do jaké míry omezovat emise a tím i růst ekonomiky
Foto: Aktuálně.cz

„Bohatý svět, s Českou republikou skoro v čele, bude platit chudým zemím kompenzaci za to, že nebudou vypouštět tolik CO2, tj. nebudou rozvíjet svůj průmysl, tj. zůstanou chudí," kritizuje ve svém blogu na Aktuálně.cz některé z návrhů, které padly na současné klimatické konferenci v Kodani, ředitel gymnázia Václav Klaus mladší.

Účastníci konference z celého světa jednají o snížení emisí, které by mělo omezit změny klimatu.

Klaus označuje výše zmíněný návrh za „plánování chudoby" a sám se přiklání k názorům, že vypouštění emisí by se nemělo příliš svazovat kvůli ekonomickým dopadům.

O chudých zemích píše: „Nebylo by lepší - nechat je být, nechat je postavit ošklivou čmoudící fabriku (neměli jsme tu v 19. století jiné) a doufat, že sami zbohatnou (budou s námi obchodovat) a začnou pak výrobu ekologizovat?"

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Klause: Dejme chudákovi ekologickou povolenku na chudobu

K rozvaze politiků na kodaňském jednání vyzývá také ekonom Aleš Michl, který upozorňuje: „Ale jo, mysleme ekologicky. Ale s rozumem. Zelené myšlení tlačené z kanclů je nikoliv lidsky, ale kapitálově náročné. Nakydáte další dluhy, napaříte vyšší daně a dražší výrobky," píše bloger a dodává, že by se politici měli nyní zaměřit raději na veřejné finance a zaměstnanost, protože „poptávka po kvalitě života a ekologii s ekonomickým růstem poroste".

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Aleše Michla: Od klimatologů - Fvdfzsrsazxzzxcvbnmadgfhjjkqwrtyuuuiop

Přímo v Kodani sleduje jednání další blogerka Aktuálně.cz, Klára Sutlovičová z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku.

„Očekávání, co má konference dojednat, se pohybují na široké škále od 'nové, globální, účinné, právně závazné dohody' (ekologické a humanitární organizace, nejvíce ohrožené rozvojové země) přes ,silnou globální politickou dohodu' (hostitelská země Dánsko) nebo ,pouze nové závazky pro průmyslové země' (část rozvojových zemí) až po ,nejlépe nic' (Saudská Arábie)," píše v blogu.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Klimatická dohoda mezi vědou a politikou

V protikladu k blogu Václava Klause mladšího je úvodník vyzývající světové vůdce k akci ohledně změny klimatu, který vyšel v 56 denících po celém světě - a také na blozích Aktuálně.cz.

„Nespojíme-li se k podniknutí rozhodné akce, změna klimatu zpustoší naši planetu a tím i naši prosperitu a bezpečnost," píše se v úvodníku.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Čtrnáct dní na zpečetění soudu, jejž historie vynese o této generaci

 

Další blogy ke kodaňské konferenci najdete v článku: Co Kodaň znamená pro české politiky a pro nás?

 

 

Právě se děje

před 58 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy