Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
14. 12. 2009 11:16

Jít rázně proti změnám klimatu? Nechat pracovat trh?

Blogeři a diskutující se přou, do jaké míry omezovat emise a tím i růst ekonomiky
Foto: Aktuálně.cz

„Bohatý svět, s Českou republikou skoro v čele, bude platit chudým zemím kompenzaci za to, že nebudou vypouštět tolik CO2, tj. nebudou rozvíjet svůj průmysl, tj. zůstanou chudí," kritizuje ve svém blogu na Aktuálně.cz některé z návrhů, které padly na současné klimatické konferenci v Kodani, ředitel gymnázia Václav Klaus mladší.

Účastníci konference z celého světa jednají o snížení emisí, které by mělo omezit změny klimatu.

Klaus označuje výše zmíněný návrh za „plánování chudoby" a sám se přiklání k názorům, že vypouštění emisí by se nemělo příliš svazovat kvůli ekonomickým dopadům.

O chudých zemích píše: „Nebylo by lepší - nechat je být, nechat je postavit ošklivou čmoudící fabriku (neměli jsme tu v 19. století jiné) a doufat, že sami zbohatnou (budou s námi obchodovat) a začnou pak výrobu ekologizovat?"

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Václava Klause: Dejme chudákovi ekologickou povolenku na chudobu

K rozvaze politiků na kodaňském jednání vyzývá také ekonom Aleš Michl, který upozorňuje: „Ale jo, mysleme ekologicky. Ale s rozumem. Zelené myšlení tlačené z kanclů je nikoliv lidsky, ale kapitálově náročné. Nakydáte další dluhy, napaříte vyšší daně a dražší výrobky," píše bloger a dodává, že by se politici měli nyní zaměřit raději na veřejné finance a zaměstnanost, protože „poptávka po kvalitě života a ekologii s ekonomickým růstem poroste".

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Aleše Michla: Od klimatologů - Fvdfzsrsazxzzxcvbnmadgfhjjkqwrtyuuuiop

Přímo v Kodani sleduje jednání další blogerka Aktuálně.cz, Klára Sutlovičová z nevládní organizace Centrum pro dopravu a energetiku.

„Očekávání, co má konference dojednat, se pohybují na široké škále od 'nové, globální, účinné, právně závazné dohody' (ekologické a humanitární organizace, nejvíce ohrožené rozvojové země) přes ,silnou globální politickou dohodu' (hostitelská země Dánsko) nebo ,pouze nové závazky pro průmyslové země' (část rozvojových zemí) až po ,nejlépe nic' (Saudská Arábie)," píše v blogu.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Klimatická dohoda mezi vědou a politikou

V protikladu k blogu Václava Klause mladšího je úvodník vyzývající světové vůdce k akci ohledně změny klimatu, který vyšel v 56 denících po celém světě - a také na blozích Aktuálně.cz.

„Nespojíme-li se k podniknutí rozhodné akce, změna klimatu zpustoší naši planetu a tím i naši prosperitu a bezpečnost," píše se v úvodníku.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text: Čtrnáct dní na zpečetění soudu, jejž historie vynese o této generaci

 

Další blogy ke kodaňské konferenci najdete v článku: Co Kodaň znamená pro české politiky a pro nás?

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy