Zdeněk Mihalco | Komentáře
6. 7. 2009 13:00

Jsou Češi opravdu takoví ateisti? Diskutujte

Diskuse čtenářů na téma vztahu Čechů k náboženství
Foto: Aktuálně.cz

Podle jednoho z posledních výzkumů agentury STEM věří v Boha zhruba třetina Čechů a dvě třetiny obyvatelstva tvoří ateisté. Podle celoevropského průzkumu Eurobarometr patří Češi k nejateističtějším národům v Evropě. 

Podle tohoto průzkumu věří v Boha asi pětina Čechů, 50 procent však věří, že život ovlivňují síly, které nedokážeme vysvětlit.  Vysoké procent ateistů je podle tohoto průzkumu kromě Česka zejména v některých severských zemích, ale i například ve Francii.

„Jsem přesvědčen, že … důstojnější je představa, že Bůh je prostě to, co způsobilo existenci a co permanentně podmiňuje trvání přírodních zákonů, které jsou tak úžasné a rafinované, že m.j. prostřednictvím zdánlivě náhodných 'darwinistických' procesů nakonec vedou k těm ,inteligentním výtvorům;. Takový Bůh je cosi jako permanentní všudypřítomná prapodstata našeho světa, která mu dává smysluplný směr (ten ovšem jen nanejvýš tušíme…), napsal v jednom ze svých blogů, ve kterém se věnuje vztahu vědy a náboženství, pravidelný bloger Aktuálně.cz a imunolog Václav Hořejší.

Jsou Češi opravdu ve velké míře ateisti? Čím dnes Čechy může oslovit katolická nebo některá další církev? Jak by se měla přizpůsobit současné době?

Pod tímto článkem nebo níže uvedenými blogy vstoupit do debat čtenářů zprostředkovaných a moderovaných deníkem Aktuálně.cz.

Blogy Václava Hořejšího
Foto: Aktuálně.cz
Věda a náboženství - nepřátelství, lhostejná koexistence či plodné partnerství?
Věda, náboženství, Darwin, evoluce - žádný problém!
Co mne fascinuje na Ježíšově příběhu
Věda a náboženství - možná i plodné partnerství?
Další blogeři Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Blog Joela Rumla, faráře Českobratrské církve evangelické
Blog evangelického faráře Leonarda Teci

 

Další informace:

 

Další debaty čtenářů Aktuálně.cz:

 

Právě se děje

Další zprávy