Jaroslav Šonka Jaroslav Šonka | Komentáře
18. 9. 2017 10:00

Kádrování sousedů a uprchlíků je komunistický zlozvyk

Budeme muset zvýšit povědomí o tom, jak svět funguje a jak můžeme k jeho rozvoji přispět.
"Marschalův" plán a kapitalista s doutníkem na alegorickém voze v prvomájovém průvodu na Václavském náměstí. Bez zrádců a rozvratníků budujeme republiku, rok 1948.
"Marschalův" plán a kapitalista s doutníkem na alegorickém voze v prvomájovém průvodu na Václavském náměstí. Bez zrádců a rozvratníků budujeme republiku, rok 1948. | Foto: ČTK

Upírat lidská práva jiným vede podle historických zkušeností ke ztrátě práv vlastních. Známe to z německých dějin po první světové válce, kdy začínal Hitler, což vedlo ke katastrofám a masovým vraždám; ale i z doby poválečné, z naší historie. Pohrdání jinými zdaleka nezačalo v roce 1948. I když tehdy ti "jiní" byli vlastní spoluobčané, kterým se vyčítal jakýsi "původ" - židovský, kapitalistický, dnes třeba romský. A teď ovšem s aktuální uprchlickou krizí opět dochází k sebeohraničování, které je spojené s odmítáním rovnosti lidských práv. Tím popíráme vlastní historii posledních dvou set let, zhruba od Vídeňského kongresu 1815.

Nerozhoduje to, že jsme "neměli kolonie". Vždyť máme tradici, rakousko-uherskou a prvorepublikovou, dobývat části Evropy, hledět s obdivem a empatií na slovanské bratry v Bosně, na muslimy. Existuje i regionální hrdost na to, že mezi muslimy populární pokrývka hlavy zvaná fez, je "od nás", i když v Novém Jičíně ji produkovali později vyhnaní německy mluvící spoluobčané. A skoro nikdo například neví, že počátkem 19. století Britové převzali iniciativu v potírání otroctví, financovali loďstvo zvané West Africa Squadron, které aktivně bojovalo proti otroctví i mimo vlastní kolonie, v mezinárodních vodách.

Samozřejmě nejsou ti, kteří mají lidská práva, automaticky schopni se chovat odpovídajícím způsobem. Podstatnou část odpovědnosti ovšem nesou elity - ty mají odpovídající vědomosti a mocenské páky (například i pan Čunek jako křesťanský demokrat by měl svou zodpovědnost za romské spoluobčany dovést k jejich integraci, a ne k vylučování). Správně se v posledních letech posiluje snaha nejen Německa realizovat cestu k lidským právům ve vlasti těch, kteří mají různé důvody dát se na útěk, tedy v Africe a Asii. Německý ministr pro rozvojovou pomoc Gerd Müller pracuje na koncepcích, které zmenšují motivaci migrace.

Bývalý spolkový prezident Joachim Gauck správně poukazoval na to, že při stabilizaci světa nejde jen o odpovídající vojenské prostředky, ale také o to, podchytit příčiny konfliktů i hospodářskou a rozvojovou pomocí a vojensky ovlivněné končiny stabilizovat. Právě (západo)německá zkušenost s poválečnou politikou USA, iniciátora Marshallova plánu a evropské integrace, ukazuje cestu. Američané v Evropě 1945 rychle přešli k integraci, současně však k reflexi (i soudní) ostudné minulé periody nacismu. Němce tak důrazně poučili, ale ihned také zahrnuli do společného vývoje. A vida, dnes k tomuto komplexu patří i zahrnutí většinově bezproblémových "gastarbeiterů". Není jisté, zda se o této zásluze Američanů Donald Trump ve škole učil.

Násilí není přijatelné, a to ani od těch, kteří se jen zdánlivě vecpali do kategorie uprchlíků (třeba Maročané), z téže perspektivy je nepřijatelné i třeba násilí neonacistů. I to, které se opírá o šovinismus, obsahující odmítání lidí cizího původu (až třeba vraždění producentů döneru). To, co dnes potřebujeme, je zakreslení dělící linie jinde, nikoli v oblasti původu, ale v oblasti činnosti - i zločinnosti. Pomlouvání Angely Merkelové za to, že uprchlíky pozvala (byli tehdy již v Maďarsku), a že my z toho teď máme problém, je výrazem ztráty soudnosti.

Asi budeme muset spíš zvýšit naše povědomí o tom, jak svět funguje a jak můžeme k jeho rozvoji přispět. Místo toho máme výtečníka, který nevidí globální oteplování (i to vyhání některé lidi z jejich zemí), podporuje silně šovinistickou německou stranu, která má v programu návrat k minulosti, včetně vrácení majetku po válce vyhnaným Němcům. Tím je v sousední zemi nejznámějším Čechem, a Češi musí jeho aktivity vysvětlovat. Je to fuška, ta naše identita.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy