Irena Hejdová Irena Hejdová | Komentáře
28. 3. 2019 14:30

Kam jede poštovský panáček? Dojede pozdě nebo nikdy

Posílat balík přes Českou poštu je pošetilý nápad.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Znáte to: přijdete na poštu poslat malý neškodný balíček, a ono to stojí třeba 70 korun. Minimálně. Nebo čekáte doma celý den na pošťáka a pak od něj najdete ve schránce liebesbrief, že si laskavě máte pro zásilku dojít na poštu. Doba nám utekla, říká sebekriticky šéf České pošty v rozhovoru na DVTV. Nutno říct, že České poště se navzdory té sebekritičnosti stále nedaří tu dobu dohonit.

Roman Knap, který řídí poštu od června loňského roku, na DVTV slavnostně slíbil, že firma do léta nabídne na všech svých pobočkách možnost platit kartou. V době, kdy už má platební terminál každá vietnamská večerka i prodejci na pouličních design marketech, je to opravdu neuvěřitelný pokrok!

Od března 2019 pošta zásadně zvedla ceny balíkové přepravy, což už jsem sama pocítila, když jsem s balíčkem stála nad zmatenou pracovnicí za přepážkou, která s pravítkem v ruce a roztřesenýma rukama zadávala mou zásilku do systému, který následně vyplivl dost absurdní částku. Musím říct, že podobné zkušenosti mě znovu a znovu přesvědčují, abych s balíky pro příště vyrazila do konkurenčních firem.

Podle svých slov ředitel na Českou poštu "nadává každý den" a mně moc není jasné, proč místo toho prostě neudělá něco s tím, aby Česká pošta nepůsobila jako instituce z doby Rakouska-Uherska. V balíkových zásilkách už nad poštou dávno vládnou firmy typu PPL, DPD, GLS nebo Zásilkovna. Pokud jsem panu řediteli správně rozuměla, tak na otázku Daniely Drtinové odpověděl, že Česká pošta aktuálně drží pouze 37 procent tržního podílu v balíkových zásilkách. Má přitom 30 tisíc zaměstnanců, ohromující rozpočet a širokou síť poboček, přes něž ročně proteče neuvěřitelných 600 miliard korun. Ale také má nízké platy, nepružné služby a velkou provozní ztrátu, kterou hodlá v dubnu oznámit veřejně, asi abychom věděli, jak moc chudince poště škodíme, když si své zásilky vyzvedáváme (a brzy i budeme odesílat) jinde.

Poště se prostě stále nedaří vstoupit do 21. století. Je zatížená velkým množstvím administrativy spojené například s vyplácením důchodů a vyřizováním různých listovních zásilek, další práci si přidělává sama přibíráním bankovních služeb typu poskytování půjček, spoření a podobných produktů, o nabízení všech těch stíracích losů, omalovánek a levných knih ani nemluvě.

Možná by stačilo, kdyby se management soustředil jen na to podstatné. Trh s balíky už poště stejně utekl a lze předpokládat, že její podíl na trhu se v dravém konkurenčním prostředí logistických a dopravních firem bude jen dál snižovat. Finančně ani rychlostí pošta těmto firmám není schopna konkurovat. Proč si tedy neponechá jen segment listovních zásilek a výplaty důchodů a nehodí balíky za hlavu? Ale to už vlastně udělala - při současných cenách by balík přes Českou poštu posílal opravdu už jen blázen…

Jsme ve ztrátě, místo toho, aby byla pošta efektivní, hledala, co všechno se dá prodávat a nabízet, říká generální ředitel České pošty Roman Knap. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 53 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy