Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Komentáře
25. 10. 2009 12:20

Kauza Kindl: Sokol ostře napadl šéfku komise Dvořákovou

"Příliš si pouštíte pusu na špacír", o událostech na právnické fakultě se zatím mnoho neví
Foto: Aktuálně.cz

Debata o podezřelých praktikách na právnické fakultě v Plzni, kterou někteří prominenti "vystudovali" za pouhých několik týdnů či měsíců, vyvolala spor i mezi samotnými právníky a lidmi ze školství.

"Příliš si 'pouštíte pusu na špacír'," obvinil známý pražský advokát a někdejší ministr spravedlnosti Tomáš Sokol ve svém blogu na Aktuálně.cz předsedkyni akreditační komise pro VŠ Vladimíru Dvořákovou.

Čtěte více: Kindl žádá o komisi k plzeňským právům, ČSSD je pro
Exkonzul najal advokáty od Kindla, získal titul JUDr.
Důvod k odebrání titulu: chybějící doklady o studiu

Vyčítá jí, že vydává - podle něj - zaujatá a emotivní vyjádření, médiím poskytuje osobní hodnocení, aniž by se dosud přesně vědělo, co se na plzeňských právech dělo a kdo je do celé kauzy s podvodným získáváním akademických titulů zapleten.

"Jestli a nakolik chybovali na plzeňské právnické fakultě není zcela jisté, byť indicie jsou kruté. Zcela jistě ale chybovala paní předsedkyně Akreditační komise. A teď je, řečí práva, podjatá. Ať už v budoucnu řekne či napíše Akreditační komise k poměrům na právech v Plzni cokoliv, lze se nadít námitky těch, kteří by tím mohli být dotčeni. Komise se snaží potvrdit to, co už napřed uvedla její předsedkyně. A dlužno říct, že to bude dost relevantní námitka," napsal Sokol.

Foto: Aktuálně.cz
Tomáš Sokol:
Plzeňské třeštění

Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková se proti údajným útokům na "svojí" komisi ohradila v blogu již dříve.

"Mnozí pořád ještě věří, že již bývalé vedení Fakulty právnické i Ústavu státu a práva AV ČR se stalo obětí konkurenčního boje, jak říkal doc. Kindl, „zničili nás, protože jsme byli nejlepší". Zároveň se v tisku začínají objevovat útoky na Akreditační komisi, bez níž by celý případ nebyl otevřen, protože zeslabená autorita Akreditační komise by se mnohým velmi hodila," míní Dvořáková. V dalším textu pak svůj pohled na to, co se dělo právnické fakultě, velmi podrobně vysvětlila.

Foto: Aktuálně.cz
Vladimíra Dvořáková:
Fakulta právnická v Plzni aneb kde je vlastně problém

Další bloger, právník Petr Kühn, který přednáší na plzeňské fakultě obchodní právo, nabízí pohled "zevnitř".

"My učitelé na plzeňské fakultě neseme největší morální odpovědnost za tuto situaci. Náš nezájem o dění na škole, náš strach anebo naše sebezahleděnost umožnily, aby takoví lidé mohli to co mohli a že to mohli tak dlouho. Je největším ponaučením pro všechny učitele (nejen na naší fakultě), že naše povinnosti nekončí tím, že odučíme a odzkoušíme. Máme rovněž povinnost podílet se na samosprávě školy. V našem případě drtivá většina učitelů věděla anebo alespoň tušila, že vedení školy je nepoctivé," připouští Kühn.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Kühn:
Pár poznámek k plzeňské právnické fakultě

Politolog Jan Kubáček si vzal na paškál rozhodnutí sněmovny, která jmenovala komisi pro vyšetření této kauzy.  

"Během dvaceti let žádná poslanecká komise nikdy nic skutečně zásadního nevyšetřila, naopak problém rozmělnila či od něho účinně odvedla pozornost jinam. Jistým vrcholem prázdnoty a slabosti sněmovního vyšetřování je pověstná vyšetřovací komise ve věci kauzy poslance Moravy a jeho údajného vyděračství. I přes bouřlivou medializaci a silná politická prohlášení se nikdy nesešla, nebyla schopna sestavit ani své kontrolní osazenstvo," míní Kubáček.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Kubáček:
Svoláme komisi, zapomeňte!

Adriana Krnáčová, někdejší šéfka české odbočky Transparency International, posloužily události v Plzni k zamyšlení nad stavem práva a spravedlnosti resp. rozporem, který mezi těmito dvěma pojmy panuje.

"Spravedlnost není výsledkem působení práva v právním státu. Spravedlnost a právo jsou dva pojmy, které jsou málokdy slučitelné. Pokud my očekáváme katarzi prostřednictví aplikování práva, nedočkáme se jí, neboť právo není instrumentem spravedlnosti, alespoň ne v naší zemi. Právo je souborem norem, které jsou lépe nebo hůř tvořeny spolkem více nebo méně úplatných diletantů, aby pak následně byly aplikovány jejich více nebo méně vzdělanými apologety," uvažuje Krnáčová.

Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová:
Defraudace katarze

A co si o poměrech na plzeňských právech myslíte Vy? Jak by měl stát v tomto případě postupovat? Jaké má nástroje, aby něčemu podobnému příště zabránil? 

 

Právě se děje

Další zprávy