Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 10. 2017 7:30

Skupina Šuman. Twitter požírá své dítě Andreje a on dál šíří fake news

Doba twitterová a facebooková je doba nefaktů, doba, kdy vládnou pocity a ti, kteří je šikovně, často zcela nefér metodami, vyvolávají.
Twitter, oblíbený, nekontrolovaný prostor Andreje Babiše, se obrací proti němu.
Twitter, oblíbený, nekontrolovaný prostor Andreje Babiše, se obrací proti němu. | Foto: Twin Design / Shutterstock.com

Dva týdny před volbami opět promluvila "skupina Šuman". Pověsila na Twitter další materiály, jež mají škodit Andreji Babišovi. Jde o údajné dokumenty banky HSBC (pravost nelze ověřit), které mají dokazovat, že "Farma Čapí hnízdo je společnost vlastněná přímo panem Andrejem Babišem", tedy to, co předseda ANO neustále popírá.

Víme delší dobu, že "Šumanům" nejde o snahu investigovat, hledat pravdu, obnažovat práci Babiše, nýbrž o snahu zcela nepřípustnými, estébáckými metodami ovlivnit voliče a nasměrovat je proti hnutí ANO a především proti Andreji Babišovi. Už na konci června jsem psal, že skupina, která zůstává v anonymitě a nezveřejňuje své zdroje, nepracuje ve veřejném zájmu, ale přímo proti němu.

Nyní se to potvrzuje. Zveřejněny byly dokumenty, které neumíme ověřit a které odmítá ověřit i banka HSBC. Pravost ani ověřit nesmí, porušila by bankovní tajemství. Podstatné však je, že policie informace o účtech a půjčkách jakkoli spojených s "Čapákem" má (nemůže je v této fázi vyšetřování, v době, kdy sdělila Babišovi obvinění, nemít). Pokud jsou ony dokumenty pravé, pak se jistě nacházejí ve spisu. Skupina Šuman tedy nepřináší nic nového, jen využívá faktu, že právě teď se rozhodují nerozhodnutí voliči.

Ukazuje se dvojaká role Twitteru a dalších sociálních sítí. Na Twitter lze pověsit cokoli a ve správnou chvíli to vyvolá bouřlivou odezvu. Nevím o médiu, které by informaci o "dokumentech banky HSBC " nepřineslo. Pokud jsou však papíry dezinformací (i to je možné), pak informujeme o dezinformaci, o fake news, a konzument, čtenář, to neumí, nemůže umět rozklíčit. Neví, kde leží pravda.

Publikum ještě není proti podobné infekci dostatečně očkováno, odolné. Pohybujeme se v době, kdy sami politici masivně pracovali a pracují na zpochybňování "klasických médií", tedy těch, která informace poctivě ověřují nejméně u dvou zdrojů. Dělá to jak "potrefený" Babiš, tak kupříkladu jeho spojenec, prezident Miloš Zeman.

Vy jste Šuman! A vy taky!

Útočením na ověřující média si ovšem kopou hrob, protože "tekutý hněv" sociálních sítí, které kupříkladu Babiš nebo mluvčí hlavy státu hojně využívají, se může kdykoli obrátit proti nim. Teď se to Babišovi děje: zveřejňovat anonymně dokumenty, aniž by bylo jasné, odkud jsou, je svinstvo, mimořádně nečistý způsob volebního boje.

Ale Babiš, který zažívá, co znamená odvrácená tvář sociálních sítí na vlastní kůži, přesně v tomto "fake" duchu zároveň dál, zcela nepoučen, jedná. V pondělí bez jediného důkazu osočil novináře Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka, kteří o něm natáčejí pořad Zvláštní vyšetřování na portálu Seznam, že stojí za Šumanovým účtem.

Pikantní je, že Slonková krátký čas pracovala pro Babiše, vedla MF Dnes, odešla však kvůli tlakům, které na ni měl majitel vyvíjet. (Proto Babiš mluví o "mstě".) Jenomže Neovlivní.cz, portál Slonkové, fake news nešíří, informace ověřuje a poskytuje jejich zdroje.

Když tedy Babiš na Slonkovou a Kubíka křičí "Vy jste Šuman. A vy jste taky Šuman," (na mítinku v Chebu), úmyslně zpochybňuje ověřované médium jen proto, že toto ho kontroluje. Díky této hloupé a riskantní taktice Babiš sám vytváří obrovský prostor pro lež, podvod a manipulaci, které se pak zhusta odehrávají na sociálních sítích. Každý, kdo Babiše neposlouchá, kdo se mu vzepře, je najednou Šuman.

Část z ověřovaných médií zprávy Šumana přebírá a pracuje s nimi jako s fakty. Kupříkladu Lidové noviny 10. října o skupině Šuman napsaly: "V neděli zveřejnila sérii dokumentů, které mají dokládat, že vlastníkem Čapího hnízda v době, kdy žádalo o dotaci, byl osobně přímo Babiš. Jedná se o kopie písemností banky HSBC, která poskytovala farmě úvěr." Problém je v tom, že nevíme, jestli se jedná o kopie písemností banky HSBC, LN to také nevědí, jinak by napsaly, kdo jim potvrzení poskytl.

Co se bude dít dál? Novináři, ale zřejmě i policie, začnou lovit Šumany. Až je uloví (asi více lidí už dnes ví, kdo stojí za šumanskými účty), začne pátrat po tom, kdo ukradl materiály banky, pokud jsou pravé. To všechno se potáhne jak rozpálený asfalt a výsledek se jistě nedozvíme do voleb. Ostatně i kdybychom se ho do voleb dozvěděli, nic to na postojích voličů nestačí změnit. Škoda už je spáchána a lví podíl na ní mají lidé jako Andrej Babiš.

Doba twitterová a facebooková je doba nefaktů, doba, kdy vládnou pocity a ti, kteří je šikovně, často zcela nefér metodami, vyvolávají. Nevládnou ověřené informace, které mají příjemce upevnit, vybudovat. Teď právě tahle "účelovka" požírá své vlastní dítě, Andreje.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy