Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
14. 5. 2011 14:09

Kdo tu má (pomazánkové) máslo na hlavě? EU, či my?

Ministr Fuksa a europoslanec Havel se v blozích dohadují, kdo je větší pokrytec
Foto: Aktuálně.cz

Nejdřív tuzemský rum a teď nám Brusel chce dokonce zatrhnout pomazánkové máslo, hartusí jedni.

Nazývat máslem něco, co máslo podle standardů Evropské unie není, je zavádějící, matoucí. Její požadavek, aby se tradiční pochoutka řady Čechů prodávala třeba jako pomazánka, je logický, míní druzí.

Některým pak slouží kauza pomazánkové máslo jako další důkaz nesmyslných nařízení bruselské byrokracie, jiným zase povyk kolem něj jako typický projev české malosti.

A aby toho nebylo dost, stížnost na české pomazánkové máslo dostala Evropská komise z Bratislavy (takže kdo chce, může do sporu vtáhnout i tradiční česko-slovenskou rivalitu), neboť jeho slovenští výrobci jej máslem nazývat nesmějí, a tak se cítí znevýhodněni při vývozu český trh.

Debatu na téma pomazánkové máslo otevřel na blozích Aktuálně,cz agrární analytik Petr Havel, který obvinil Brusel s protekcionismu a pokrytectví.

„Hned tři země EU - sousední Německo, a dále Velká Británie a Španělsko vyrábějí a na trh dodávají výrobky, které ve svém názvu nesou slovo 'máslo', ačkoli parametry pro toto označení (obsah mléčného tuku minimálně 39 procent) nesplňují stejně tak, jako naše pomazánkové máslo. Fór je v tom, že zmíněné země mají na své výrobky se slovem máslo výjimku podle unijní legislativy, kterou EU zrušila těsně před vstupem ČR do EU," napsal Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Petr Havel:
Nejde jen o pomazánkové máslo

Jeho jmenovec, europoslanec Jiří Havel (ČSSD), je naopak přesvědčen, že Česká republika v tomto sporu tahá za kratší konec. Její úředníci podle něj o tom, že název pomazánkové máslo odporuje normám EU, vědí již osm let.
„Po letech čekání to už naštvaní bruselští úředníci museli dát k soudu. Ten nemůže rozhodnout, než že odstranění názvu nařídí. Pokud Češi neposlechnou, udělí v další instanci soud mastnou pokutu, kterou bude srážet Brusel z částek posílaných České republice. Pokutu za agilního producenta bude platit daňový poplatník, dokud si doma neudělá pořádek," napsal Havel ve svém blogu nazvaném Česká lež o pomazánkovém máslu.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Česká lež o pomazánkovém máslu

Tím ovšem popudil ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS), podle nějž si Havel „vsítil ukázkového vlastňáka".

 „Pomazánkové máslo se vyrábí už více než 30 let unikátní technologií, která byla patentována v České republice, ale třeba i v USA. Od počátku a nikdy za celých těch třicet let si pomazánkové máslo nehrálo na to, že je máslo. Do roku 2004 se udělovaly výjimky z výše zmíněného nařízení, takže název „máslo" teď v EU nosí mnoho výrobků (německých, španělských, britských…), které s máslem nemají nic společného."

Fuksa vyzývá Brusel, aby udělil pro území České republiky tuzemským výrobcům výjimku.

Foto: Aktuálně.cz
Ivan Fuksa:
Kdo tu má máslo na hlavě?

Zatím poslední slovo patří v tomto blogerském sporu opět europoslanci Havlovi. Míní, že Praha se o možnost řešení, na kterém by netratila, připravila svou liknavostí.

„Jsem přející člověk, a v epochálním sporu s Bruselem o pomazánkové máslo bych přál ministrovi … vítězství ... Tím spíš, že u Evropského soudu Česká republika ještě nevyhrála. Budu nadmíru šťasten, když se budu moci vysmát arogantním právníkům z mého týmu, kteří po prostudování čtrnácti stránek české argumentace tvrdí, že před soudem nejsme zrovna favoritem," napsal se zjevnou ironií Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Putovní máslo na hlavě ministra Fuksy

A co si o pomazánkovém másle, Bruselu a českých úřednících resp. politicích myslíte vy? Podělte se o svůj názor s ostatními.

 

Právě se děje

Další zprávy