Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
1. 12. 2017 13:30

Kdy na Drahoše vytáhnou nějaké to "lithium"? Ruští trollové nespí, makají

Důležitý je kontext, v něm kandidát na Hrad obrací pozornost veřejnosti k dezinformacím. Občané s obavami sledují, co se odehrává ve sněmovně.
Jiří Drahoš začal ostrou kampaň.
Jiří Drahoš začal ostrou kampaň. | Foto: ČTK

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš v pátek 1. prosince začal ostrou kampaň, vyrazil do finální bitvy o Hrad. Jeho tým zřejmě hledal moment, přes který by se mohl bývalý šéf Akademie věd zviditelnit, a našel ho. Drahoš se setkal s dosluhujícím premiérem Sobotkou a sdělil mu své obavy: výsledky českých voleb podle něj ovlivňují zahraniční tajné služby a jako hlavní nástroj používají dezinformace.

Předseda vlády kandidáta ubezpečil, že se tajné služby tímto rizikem (tímto dlouhodobým faktem) zabývají. Drahoš připomněl ruský vliv na volby v několika zemích a lidu to oznámil na tiskové konferenci. "Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," řekl a odkázal i na naše sněmovní volby. (Připomeňme kauzu lithium, jejímž startérem se stal dezinformační web Aeronet.) To samé hradní kandidát čeká v lednu při prezidentských volbách a odkazuje na výroční zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2016.

Jiří Drahoš také oznámil, že se stejným apelem obrátí i na příštího premiéra, tedy Andreje Babiše, jehož prezident Miloš Zeman uvede do funkce 6. prosince. Kandidát na Hrad také upozornil, že servery a zdroje, které šíří dezinformace, zveřejní na svém webu.

Zvolil dobře promyšlenou taktiku? Ve více průzkumech veřejného mínění vychází jako druhý nejsilnější kandidát prvního kola přímé volby (ve druhém kole může ještě posílit). Zjevně nechce usnout na vavřínech, potřebuje na sebe upozorňovat, tlačit se do médií, a přitom zůstat seriózní a věrohodný.

Jistou slabinou jeho startu ostré kampaně je, že se obává. Vyjadřuje obavy z trollů, tajných služeb, dezinformací. Asi je to navíc pravda; kdo by se nebál ruské hybridní války, jak ji popisují české tajné služby a jak ji zažily třeba USA právě při prezidentské volbě, v níž těsně vyhrál Donald Trump. Možná by však bylo chytřejší nejít ven s obavami, ale s postojem muže, který o hrozbě ví, proto ji popisuje, ale nebojí se jí. Ta obava totiž jakoby evokuje úvahu "abych kvůli hybriďákům neprohrál" nebo "pokud to projedu, můžou za to Rusové".

Jinak ovšem Drahoš nezvolil špatný start. Důležitý je kontext, chvíle, v níž na dezinformace obrací pozornost veřejnosti. Občané sledují, co se děje ve sněmovně, jak se poslanci sdílející dezinformace derou do funkcí (okamurovec Radek Koten předsedou bezpečnostního výboru), jak posílili extremisté, kteří, jak média dokládají, obdivují Putina a jeho expanzivní politiku.

Drahoš prezident, zvykejte si

Jiří Drahoš se nevymezuje výslovně proti Miloši Zemanovi, ale každý v téhle zemi může léta sledovat, jak současný prezident tíhne ke Kremlu, i to, že dezinformační weby rozhodně neškodí jemu, nýbrž jeho soupeřům. Proruští trollové neútočí na Zemana, ale na Západ, EU, NATO, na náš životní styl, na korektnost, svobodu atd.

Útočí zřejmě i přímo na Drahoše, o něm osobně jsou po internetu, zjevně organizovaně, šířeny lži (kupříkladu tento týden jsem sám dostal již poněkolikáté mail, který Drahoše lživě vydává za agenta StB), lidé si je přeposílají a on se jen těžko může před každým zvlášť obhájit.

Drahoš oslovuje voliče, které děsí a popuzuje ruská hybridní válka, kteří nechtějí, abychom odešli z Unie, a uvědomují si, jak důležité je pro naši bezpečnost a budoucnost NATO a spojenci jako USA. To všecko je v nevyslovené, spodní rovině opakem Zemana, není to Antizeman, nezní to jako konfrontace, "já jsem O. K., on škůdce", zní to prostě jako hlas člověka, který nás chce udržet na Západě.

Proč se Drahoš se svými obavami vydal ausgerechnet za Bohuslavem Sobotkou? Není tohle chyba? Nač se ještě dnes obracet na premiéra, který končí, ztratil veškerou politickou sílu a přitažlivost, je symbolem porážky? Vtip je v tom, že Drahoš nejde za Sobotkou, ale za premiérem. Proto zdůraznil, že půjde i za Babišem, jakmile bude jmenován. (Nikoli poprvé Drahoš akceptuje výsledky voleb, bude jednat, jakmile se ujme funkce, i s jejich vítězem.)

Chová se jako prezident, prezident přece jedná s premiérem, to je jeho partner, jehož má nejvíce a nejblíže po ruce. Drahoš a jeho tým tímto gestem voličům naznačuje: Takto jedná hlava státu.

To není hloupé, víme dobře, jak u nás lidé k nejvyšší ústavní funkci vzhlížejí. Víme, jak obří výhodu má stávající prezident a jak ji v kampani mistrně využívá.

Drahoš se tedy chová prezidentsky, jde za předsedou vlády, s ním hybridní válku řeší a občanům sděluje: mně není jedno, že nám tady řádí dezinformátoři, že naše občany blbnou, že jim cpou lži horem dolem, že rozbourávají Evropskou unii.

Možná je to i příprava jeho týmu na útok, kterému Drahoš může v příštích týdnech čelit. Poukázal na sněmovní volby, viděli jsme, jak s výsledkem na poslední chvíli zamávala umělá kauza lithium (dnes po tomto vzácném kovu a jeho těžbě u nás nikdo ani nevzdechne). Stane se něco podobného? Jaké bude Drahošovo lithium? Jaké překvapení mu dezinformátoři chystají?  

Dobrý začátek rozhodující bitvy. Se správným zacílením a poukazem na to, kdo dnes škodí nejen Drahošovi, ale i Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy