Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
2. 9. 2016 11:35

Když prasečák stojí na místě koncentráku pro Romy: Babiš lže, že Lety byl pracovní tábor

Fakt, že prasečák stojí i po revoluci na místě koncentráku, je stejně hanebný a odporný jako to, co prvního září vypustil z úst Andrej Babiš.
Pracovní tábor Lety? Koncentrák, kde umíraly šestiměsíční děti.
Pracovní tábor Lety? Koncentrák, kde umíraly šestiměsíční děti. | Foto: Muzeum romské kultury, s.p.o.

Ve čtvrtek prvního září vyjel ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš do Šluknovského výběžku. V rámci předvolební kampaně. Nebyla to soukromá cesta o dovolené, ale politická kampaň. Při rozhovoru s místními lidmi ve Varnsdorfu, v romské lokalitě, pronesl větu, kterou s vysokou pravděpodobností porušil český trestní zákon. Popřel holokaust našich Romů.

Fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek zaznamenal slova českého místopředsedy vlády, který místním "bílým" řekl toto: "Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam."

Klíčová věta zní: "To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor." A v ní je zcela zjevně obsaženo popírání holokaustu. Paragraf 261a trestního zákona říká: "Kdo veřejně popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické nebo komunistické genocidium nebo jiné zločiny nacistů nebo komunistů proti lidskosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta."

Mimochodem, Babiš ani netvrdí, že by slova nevyřkl. Brání se tím, že byla vytržena z kontextu. Na Facebooku se ke své větě vyjádřil poté, co vyvolala velmi negativní ohlas na sociálních sítích. Tolik soudnosti tedy ještě má.

Napsal: "Právě tady čtu, co všichni sdílejí a co jsem prý řekl dnes ve Varnsdorfu. Ta věta je brutálně vytržená z kontextu. Redaktor by to musel napsat celé, doslova, všechno, co jsem říkal – ale na Aktuálně tomu věnovali jen fotogalerii s pár krátkými popisky.

Dovolte, abych to vysvětlil. Mluvil jsem se starousedlíky v Kovářské ulici ve Varnsdorfu, kde sousedí s romskou komunitou. Navštívil jsem tamní romské domy – a to byl opravdu silný zážitek. Takovou špínu a nepořádek jsem nezažil. Nepoužívám politické floskule. A protože v dopoledních hodinách byli dospělí doma, tak jsem se ptal, proč nejsou v práci. Můj známý, majitel jedné české firmy, mi vyprávěl, že za komunismu Romové chodili do práce a taky mi říkal, že Lety byly pracovní tábor a od roku 1942 internační tábor. Nezpochybňuju hrůzy nacismu a druhé světové války, to by snad nikoho, kdo mě zná, nemohlo napadnout."

Lety, místo české hanby

Babiše nijak neomlouvá, že opakoval, co mu vyprávěl "jeden známý". On je veřejný činitel, výrok vyřkl veřejně v rámci předvolební kampaně a zřejmě se dopustil trestného činu. O tom by měl rozhodnout soud. A je nepochybné, že by místopředsedu vlády měl nějaký státní zástupce začít stíhat pro porušení trestního zákona. Najde se jeden odvážný? Jedna odvážná?

Tábor v Letech u Písku je české bolavé místo. Symbol české viny, kterou si velmi neradi připouštíme. Tvrzení, že to byl "jen pracovní tábor" je dosti rozšířené a zcela lživé. Pokud ho ale přejímá ministr vlády, je to otřesné a nemá ve vedení státu co dělat.

Do srpna 1942 byl v Letech skutečně pracovní tábor. Silně v něm převažovali Neromové, Romů byl jen zlomek. Od 1. srpna 1942 byl ovšem pracovní tábor vyklizen a přetvořen na "Zigeunerlager", tedy koncentrační tábor pro Romy. Zřídila ho Hitlerova říše, na starosti měl tyto věci Heinrich Himmler, říšský vůdce SS, šéf gestapa, velitel Waffen-SS, říšský ministr vnitra a organizátor hromadného vyvražďování Židů i Romů. Obdobně existoval Zigeunerlager Auschwitz, tedy romský koncentrák v Osvětimi.

Od roku 1943 byly z českého koncentráku pro Romy v Letech vysílány transporty do vyhlazovacích táborů. Do tábora byly převáženy celé romské rodiny včetně mimin (ta těžko mohla pracovat, že). Pokud Babiš vydává Lety za pracovní tábor, jednoznačně popírá holokaust. Je to jako by o Osvětimi řekl, že to nebyl koncentrák, ale kasárna. Nebo o Terezínu, že to nebylo ghetto, ale pevnost.

Babiš by měl odejít z politiky

Reakce na skandální výrok? Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier napsal na Twitteru: "Zpochybňování holokaustu je nepřijatelné. Babiš by měl přesvědčivě vyvrátit autorství výroku k Letům nebo se omluvit a odejít z politiky." Autorství šéf ANO nejen nevyvrátil, ale svým vyjádřením přímo potvrdil.

Premiér Bohuslav Sobotka: "Pokud něco takového opravdu řekl, doporučoval bych Andreji Babišovi, aby si zajel do Let a seznámil se s historickými fakty, jak nacisté a ti, kdo jim pomáhali, různými metodami zabíjeli Romy. Pak by se měl zastydět, omluvit a už nešířit takové blbosti." Zcela pomíjí trestněprávní rozměr celé věci.

Karel Schwarzenberg: „Jestli pan ministr Babiš myslí ty věty, které byly zveřejněny, vážně, je to naprosto otřesné. Tábor v Letech byl strašný koncentrák a vím velmi dobře, co se tam dělo. Když se podívám na počet dětí i dospělých, kteří tam zahynuli, byli pohřbeni kdesi vedle v lese a ostatní přeživší byli odvezeni do Osvětimi, kde byli všichni zabiti, mluvit o Letech jako o pracovním táboru je bohapustá lež." A opět ani ň o tom, že takové řeči jsou trestné.

Počkejme tedy, jak zareaguje státní zastupitelství, které je povinno stíhat jednání, jež zjevně vyhlíží jako trestný čin.

Věc má ještě jeden rozměr. Víme všichni, že na místě koncentráku v Letech stojí léta prasečák. Prasata jsou tam nepochopitelně trpěna. Zřejmě mají zakrýt naši českou vinu. Ministr kultury Daniel Herman nedávno prohlásil, že Sobotkova vláda konečně tuto hanbu odstraní. To tvrdilo více vlád a skutek utek.

To, že prasečák stojí i po revoluci na místě koncentráku, je stejně hanebné a odporné jako to, co prvního září vypustil z úst Andrej Babiš. Jedno nechutně doplňuje druhé.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy